Jste zde

Máte doma zimu? Zahřejte se jídlem! Skvěle funguje chilli, zázvor i pohanka

horká dýňová polévka Zdroj: Shutterstock
Neustále se zvyšující náklady na vytápění nutí řadu domácností šetřit a hledat finančně nenáročné způsoby, jak zvýšit tepelný komfort v domácnosti. Věděli jste, že se zahřátím vám dost dobře pomůže taky strava?

28. 11. 2022

Chilli a koření

Pikantní jídla mají pro naše tělo řadu výhod. Nejen, že pomáhají s trávením, desinfikují, ale také se v těle chovají jako přírodní antibiotika. Navíc dokážou příjemně zahřát, což je zvláště během zimy žádoucí. Proto doplňte připravované pokrmy o nejrůznější a více či méně pálivé chilli papričky, čerstvě namletý pepř nebo aromatické koření v podobě hřebíčku, skořice, kurkumy nebo indického šafránu.

Náš tip: Půl čajové lžičky rozemletého aromatického koření můžete přidat i do teplého čaje. Vylepšíte jeho chuť i zahřívací schopnosti.

Zázvor 

Zázvor má úžasné termoregulační vlastnosti a efektivně pomáhá při nachlazení, protože účinně bojuje proti virům a bakteriím. Připravit z něj můžete čerstvý čaj, přidat ho nastrouhaný nebo nakrájený do jídel thajské nebo indické kuchyně nebo z něj vyrobit slavnostní „zázvorovici“

Jak na to? Stačit vám bude zhruba půl litru domácí pálenky, kterou nalijte do vyšší nádoby. K ní přidejte šťávu z pěti citronů, tři velké lžíce medu a cca 5 palců nastrouhaného zázvoru (přidejte šťávu i pevnou složku). Důkladně promíchejte, nalijte do uzavíratelné sklenice a nechte zhruba týden macerovat v lednici. Na závěr přeceďte a uložte zpět do lednice.

shutterstock_1167450793.jpg

máslová dýně zapečená
Zdroj: 
Shutterstock
Jednou z potravin, která prý dokáže zahřát, je dýně. Připravit ji můžete na mnoho způsobů.

Pohanka a další obiloviny

Co se týče obilovin, tady je potřeba v zimě vybírat ty, které tělo zahřívají. Třeba taková klasická pšenice má například efekt chladivý, ale pšenice špalda naopak zahřívací. Ten má i hnědá rýže, pohanka, jáhly, proso nebo žito. Připravit z nich můžete oblíbené poké nebo buddha bowl, nejrůznější thajská a indická jídla nebo je konzumovat v podobě příloh.

Cibule a česnek

Skvělý termoregulační efekt mají i cibule s česnekem. Obě výše zmíněné suroviny se navíc mohou pochlubit také antibiotickými a desinfekčními účinky, takže je zařaďte do jídelníčků zejména před příchodem tradičních pod(zimních) viróz. 

Polévky

Říká se, že polévka je grunt. A v zimě to platí dvojnásob. Základem skoro každé poctivé polévky je domácí vývar. Ten můžete připravit nejen z masa, ale taky ze zeleniny. Základem je větší množství surovin, velký hrnec, mírný plamen a hlavně spousta času. V zimě tělo zahřejí zejména hutnější polévky, do kterých můžete přidat vařenou zeleninu, brambory, zelí i luštěniny

shutterstock_537665890.jpg

teplý salát
Zdroj: 
Shutterstock
V zimě vyměňte studené saláty za teplé alternativy.

Teplé saláty

Zatímco studené saláty naše tělo ještě více ochlazují, ty teplé nás nejen na delší dobu zasytí, ale taky příjemně zahřejí. Skvělé jsou pro tepelnou úpravu dýně, červená řepa, zelené fazolky, květák, brambory nebo mrkev a fenykl. Doplnit je můžete také o oříšky (vyjma mandlí a kokosu), které mají přirozeně zahřívací efekt. 

Záleží na způsobu přípravy

Tradiční čínská medicína říká, že pokud budeme v zimě jíst studené saláty, naše tělo si jako obranu před chladem začne tvořit zásobu tuku. Nakolik je toto tvrzení pravdivé, to už se nikde nepíše. Pravdou nicméně zůstává, že studená kuchyně, ovoce, zelenina a mléčné výrobky mají ochlazující efekt. Proto je potřeba volit zejména pokrmy vařené, pečené nebo restované.

Použité zdroje:

  • https://www.denik.cz/zdravi/je-vam-zima-zahrejte-se-jidlem-20121113.html
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/20768-je-vam-doma-chladno-zahrejte-se-jidlem
  • https://magazin.biooo.cz/zdravi/psychicka-pohoda/je-vam-chladno-zahrejte-se-na-tele-i-na-dusi/