Jste zde

Zázvorová voda: Tři tisíce let starý zázrak pomáhá s hubnutím i detoxikací

zázvorová voda Zdroj: www.bigstockphoto.com
Věděli jste, že zázvorovou vodou se prolévali Indové už před 3 000 lety? Tenhle léčivý odvar s celou řadou blahodárných účinků zatočí s kaloriemi, migrénou i zažívacími obtížemi. Máme pro vás 9 důvodů, proč nedokážete říct zázvorové vodě „ne“.

14. 11. 2020

K přípravě stačí čtyři ingredience

Zázvorovou vodu si jednoduše připravíte vylouhováním oloupaného a nakrájeného kořene zázvoru (asi 5 cm široký špalíček) v obyčejné studené vodě. Kořen nechte louhovat asi pět hodin (klidně i přes noc), a k umocnění jeho síly použijte velkou lžíci medu a šťávu z jednoho a půl citronu. 

Po vylouhování přeceďte zázvorovou vodu přes jemné plátýnko (nepoužívejte kovový cedník), nalijte do uzavíratelné sklenice a uložte do lednice. Tam vám vydrží klidně i týden. Pro nejlepší účinky popíjejte několikrát denně na lačno nebo před každým jídlem. Co všechno tenhle přírodní zázrak zvládne? 

bigstock-water-with-lemon-and-ginger-ro-349138750.jpg

zázvor ve sklenici
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Příprava zázvorové vody je jednoduchá a její účinky široké.

Reguluje hladinu „špatného“ cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu stojí za rozvojem celé řady kardiovaskulárních nemocí. Pokud se nechcete ládovat chemií, zařaďte do svého pitného režimu pravidelnou konzumaci zázvorové vody. Zázvor totiž snižuje koncentrace všech kardiálních markerů, jakými jsou například zmíněný LDL cholesterol. 

Snižuje vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak je v kombinaci s vysokou hladinou špatného cholesterolu rizikovým faktorem pro vznik a rozvoj nejrůznějších onemocnění. Vědci dokonce tvrdí, že lidé s vysokým tlakem a cholesterolem mají těžší průběh nemoci covid-19. Abyste tlak přírodním způsobem snížili, popíjejte zázvorovou vodu, která obsahuje draslík, který reguluje hladiny krevního tlaku, snižuje riziko vzniku cévní mozkové příhody a pomáhá regulovat rovnováhu tekutin v těle.

bigstock-selective-focus-ginger-lemon-364883164.jpg

zázvor s citronem
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Zázvorová voda má pozitivní vliv na snižování cholesterolu i vysokého krevního tlaku.

Zlepšuje trávení

Pravidelné popíjení zázvorové vody má skvělé účinky taky na naše trávení. Střeva zázvor přirozeně desinfikuje, prokrvuje a zbavuje nastřádaného balastu. Umí taky zmírnit trávicí problémy, mezi které patří třeba porucha trávení bílkovin nebo tuků, pomalý pohyb střev a zadržování tekutin. Zázvor taky přirozeně omezuje tvorbu střevních plynů.

Přispívá k normální funkci imunitního systému

Díky vysokému obsahu vitaminu C působí zázvorová voda na posílení imunity a tím nás chrání před nachlazením, chřipkou a dalšími sezónními chorobami. Zmírňuje taky příznaky astmatu a blahodárně působí proti jiným respiračním onemocněním.

Detoxikuje tělo

Díky bohaté zásobě antioxidantů pomáhá zázvor předcházet předčasným příznakům stárnutí, Alzheimerově chorobě, Parkinsonově chorobě, srdečním onemocněním a rakovině. Některé výzkumy dokonce potvrzují, že zázvor snižuje riziko selhání ledvin anebo ho může alespoň o několik let oddálit.

Zlepšuje cirkulaci krve

Bojíte se krevních sraženin a s nimi souvisejících problémů? Naordinujte si pravidelné popíjení zázvorové vody. Zázvor má totiž vysoký obsah hořčíku a zinku – minerálů, které zlepšují cirkulaci krve v organismu a poskytují výbornou ochranu před tvorbou cholesterolu v játrech.

Usnadňuje hubnutí

Je jasné, že samotným popíjením zázvorové vody nezhubnete (ledaže by to bylo vaše jediné denní „jídlo“), přesto má zázvor potenciál zrychlovat metabolismus, zlepšovat hospodaření se živinami a podporovat detoxikaci organismu vylučováním toxinů a odpadních látek z těla. K tomu navíc skvěle chutná, zahání hlad a přispívá k pocitu sytosti. 

Snižuje bolest

Ať už jde o bolest kloubů, nebo třeba hlavy, protizánětlivé účinky zázvoru si s ní dokážou dost dobře poradit. Je ale potřeba zázvor naordinovat včas. Na takovou rozjetou migrénu už nepomůže vůbec nic.

Sbohem, nevolnosti!

Na závěr musíme zmínit i další účinek zázvorové vody, který ocení nastávající maminky i lidé trpící mořskou nemocí. Zázvorová voda totiž zklidní „žaludek na vodě“ a pomůže od ranních nevolností. Těhotné ženy by ale měly konzumaci zázvoru (stejně jako jiných bylinek a přírodních preparátů) konzultovat se svým lékařem.