Jste zde

Chystáte se na mytí oken? Práci usnadní třeba voda s pudinkem!

Zdroj: bigstockphoto.com
Co si budeme nalhávat, pro drtivou většinu lidí je mytí oken jako za trest. Fyzicky náročnější domácí práce, která vyžaduje precizní postup a přemíru trpělivosti se často mění v noční můru. Zjistěte v následujících řádcích, jak okna umýt, aby dlouho vydrž

11. 3. 2019

Mytí oken je obvykle nedílnou součástí jarního úklidu, na který právě uzrál čas. Jak se do oken opřou sluneční paprsky, je najednou vidět každá šmouha. Co jsme celou zimu zřejmě nevnímali, se před námi vynořilo a vypadá to děsivě. Podívejme se společně na to, jak okna umýt pořádně, aby vydržela čistá co nejdéle, aby se z jejich čištění nemusela stát rutina.

Počkejte na ideální podmínky

Rozhodně vám nechceme zavdávat prostor a příležitost k výmluvám. Vhodnými podmínkami myslíme počasí bez deště a teplotu vyšší než 5°C – při nižší teplotě mycí přípravky nefungují a zbytečně byste se s čištěním trápili. Na druhou stranu by zase nemělo přímo svítit slunce, protože by voda na skle rychle zasychala a tvořily by se fleky.

Co si zařídit můžete už předem, je vhodný čisticí přípravek. Odborníci doporučují nepříliš voňavé produkty obsahující čpavek nebo alkohol. Ani jeden sice nemá extra přívětivou vůni, ale oba budou vašimi nejlepšími pomocníky – s fleky na oknech si totiž poradí raz dva.

Vezměme to pozitivně - i svému dítku můžete odmalička vštěpovat, že péče o domácnost je chvílemi dřina.Zdroj: bigstockphoto.com

Zvolte správný postup

Nejprve byste měli očistit rámy. Nastříkejte na ně vybraný přípravek, vyčistěte hadrem a pak je ještě otřete hadrem namočeným v čisté vodě. Jakmile jsou rámy čisté, může dojít na skla – v opačném případě by se mohlo stát, že byste někde nahoře v rohu na rámu spatřili skvrnu a při snaze dostat se k ní byste si na skle nadělali další tři.

Jakmile za sebou budete mít hlavní část, tedy mytí samotných skel, přijde na řadu leštění. K tomu jsou nejvhodnější utěrky z mikrovlákna s vysokou absorpční schopností. Krásného lesku docílíte krouživými pohyby po skle.

Náš tip: Vyleštit okno se podle „babských rad“ dá i novinovým papírem. Nesmí však jít o papír lesklý. Mezi těmito radami najdeme i tu o mytí oken vodou s pudingovým práškem nebo s octem.

Když se k tomu nemůžete „dokopat“…

Pokud je mytí oken něco, k čemu se jednoduše nejste schopni odhodlat, můžete zavolat i profesionály. Připravte se však na to, že si naúčtují několik stovek až tisícovku – záleží na tom, jestli používají své nástroje nebo ty vaše, zda k tomu přidají i doprovodné služby jako pověšení záclon nebo ošetření rámů impregnací.