Jste zde

Voňavý "vánoční" hřebíček nejen ochutí jídla, ale zbaví vás i bolesti zubů

Zdroj: Bigstockphoto
Hřebíček, usušené poupě hřebíčkovce kořenného, je oblíbené koření i přírodní lék. Vylouhovaný ve francovce nebo naložený v lihu pomůže s mnoha zdravotními problémy. Pojďte s námi poznat jeho léčivou sílu!

10. 12. 2021

Hřebíček je výrazné aromatické koření, které pochází z Moluckých ostrovů. Svou typickou vůní a zajímavou chutí ochutí celou řadu pokrmů. Své uplatnění nenajde však jen v kuchyni! Přítomné účinné látky zlepší i váš zdravotní stav. Připravte si tinkturu, hřebíčkový olej nebo ho prostě rozkousejte.

Hřebíček ochutí sladká i slaná jídla. Svým příjemným aroma provoní punč, pečený čaj, svařené víno i perník. Nasládlou až hořkou chutí ozvláštní sušenky, kompoty, maso i rýži.

bigstock-a-bottle-of-clove-essential-oi-200126455.jpg

hřebíčková tinktura
Zdroj: 
Bigstockphoto
Deset gramů hřebíčku nechte 14 dní louhovat v půl litru lihu. Získáte tak účinný lék nejen na bolavé klouby.

Hřebíček nesmí být vyschlý!

U hřebíčku sledujte barvu hlavičky! Kvalitní hřebíček je světle hnědý a při zmáčknutí vylučuje olej. Po vhození do vody klesá pomalu ke dnu nebo se vznáší ve svislé poloze. Vyschlý a starý hřebíček je tmavě hnědý až černý a po vhození do vody plave vodorovně na hladině.

Hřebíček kupujte raději celý. Mletý hřebíček má mnohem kratší trvanlivost. Své aroma rychle ztrácí.

Účinná první pomoc při bolesti zubů

Hřebíček využívá ajurvéda i lidové léčitelství. Jeho pozitivní účinky na zdraví byly známy už našim předkům. Dezinfikuje, znecitlivuje, tlumí bolest a ničí bakterie.

Hřebíček je skvělá první pomoc při bolesti zubů. Potlačí zánět a utlumí bolest zubního nervu. Stačí ho jen rozkousat! Pomůže předcházet paradentóze i zubnímu kazu. V dutině ústní zničí bakterie a osvěží váš dech.

Jeho inhalací desinfikujete dýchací cesty, zbavíte se rýmy i bolesti v krku. Pár kapek hřebíčkového oleje v aromalampě vyčistí vzduch v místnosti a navodí nejen vánoční atmosféru. Hřebíček je i skvělé afrodiziakum.

Popíjení čaje z hřebíčku uklidní žaludek před dlouhou cestou. Čištění pleti hřebíčkovou pleťovou vodou vás zbaví akné i drobných vrásek.

bigstock-whole-cloves-or-laung-or-lavan-244923571.jpg

mletý hřebíček
Zdroj: 
Bigstockphoto
Výtažky z hřebíčku jsou součástí mnoha zubních past a kloktadel. Příjemné a nezaměnitelné aroma je příměsí i mnoha parfémů.

Tinktura nebo hřebíčkový olej uleví bolestivým kloubům. Vmasírovaný do spánků vás rychle zbaví nepříjemné bolesti hlavy. Nakapaný na vatovém tampónu vydezinfikuje rány a uspíší jejich hojení.

Hřebíček funguje i jako skvělý přírodní repelent. Doma vás zbaví mravenců a odpudí hmyz. Vylouhovaný v alpě odpudí i klíšťata.

Věděli jste, že hřebíček je oblíbenou příměsí cigaret? Cigaretám dodá zajímavou exotickou vůni. Cigarety jsou oblíbené zejména v Indonésii.

Pozor! Těhotné ženy by neměly užívat hřebíček po celou dobu těhotenství. Může vyvolat předčasné kontrakce.

Zdroje:

  • https://vseokoreni.cz/koreni/hrebicek
  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/zvykani-hrebicku-30000804.html
  • https://www.i60.cz/clanek/detail/22486/hrebicek-je-nejlepsi-prirodni-dezinfekce-pusobi-i-proti-vraskam
  • https://living.iprima.cz/jak-na-to/hrebicek-jak-vyuzit-domacnost-repelent-tinktura-afrodiziakum