Jste zde

Voňavá a léčivá skořice: Pozor na tu z Číny. Ta pravá naopak zlepšuje náladu i paměť

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Skořice je nejen výborné aromatické koření, ale i skvělý lék. Poznejte s námi její sílu! Prohřeje vás a doslova vám rozproudí krev v žilách!

25. 11. 2018

Skořice je silně aromatická kůra stálezeleného skořicovníku. Tropický strom dorůstá až do výšky 15 metrů a jeho kůra se loupe dvakrát do roka. Po usušení se sroluje do typického tvaru ruliček. Sehnat ji můžeme celou, mletou i drcenou.

Pravá skořice versus skořice cassia

Na trhu se můžete setkat se dvěma druhy skořice. Běžně prodávaná a méně kvalitní skořice cassia se dováží z Číny, Indonésie a Vietnamu. Je tvrdá, tmavě hnědá a má štiplavou chuť.

Sledujte u skořice zemi původu! Jednotlivé skořice z různých částí planety se liší v množství rizikového toxinu kumarinu.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Mnohem kvalitnější a zdravější skořice pravá pochází ze Srí lanky, jižní Indie, Madagaskaru a Seychel. Její chuť i aroma jsou mnohem silnější, je křehká, světle hnědá a složená z velmi tenkých plátků.  Svou strukturou připomíná doutník. Na rozdíl od méně kvalitní skořice cassia neobsahuje kumarin! Přírodní toxin, kterým se rostliny chrání před hmyzem a který u člověka může vyvolat ospalost, bolest hlavy a závratě. 

Skořice se hodí k výrobě nejrůznějších dezertů, pečiva, dortů i sušenek. Skvěle ochutí a ovoní svařák, horkou čokoládu i kávu. Dochutí omáčky, zavařeniny i masové pokrmy. Chybět nesmí v perníčkách a vánočním cukroví. Své uplatnění najde i při výrobě likérů a pálenek.

Zapalte si skořicovou svíčku! Vůně skořice vás zbaví stresu.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Rozproudí vám krev v žilách

V lidovém léčitelství se používá jako prevence Alzheimerovy choroby, infarktu, krevních sraženin a rakoviny. Podle nejnovějších studií zbavuje tělo škodlivin a dlouhodobé užívání skořice zabraňuje růstu nádorových buněk. Zlepšuje paměť a koncentraci. Zatočí s rýmou a nachlazením, zbaví vás urputného kašle a posílí imunitu. Snižuje cholesterol, posiluje srdce a snižuje krevní tlak. Ženám uleví od silných menstruačních bolestí.

Léčivou sílu skořice můžete podpořit přidáním medu. Společně posílí imunitní systém, zlepší diabetes a urovnají vaše trávení.

Voňavé špalíčky skořice se výborně hodí k výrobě vánočních dekorací. Vytvořte si krásné vánoční svíčky nebo si ozdobte adventní věnec.Zdroj: www.bigstockphoto.com

V kosmetickém průmyslu je využíváno nejen její příjemné aroma, ale i léčebné účinky. Výtažky ze skořice najdeme v krémech, které zpevní pokožku a zbaví vás celulitidy. Spolu s medem urychlí hojení akné. Smícháním skořice, tvarohu, jogurtu a olivového oleje získáte výživnou a zpevňující masku. Skořice v domácí ústní vodě dezinfikuje ústní dutinu a zbaví vás nepříjemného zápachu z úst. Výrazná aromatická vůně skořice je i velmi oblíbenou ingrediencí do celé řady parfémů, mýdel i krémů.

Netradiční využití skořice

Skořice je také výborné hnojivo pro vaše pokojové rostliny. Podpoří růst, odradí škůdce a celkově zlepší vzhled jakékoliv pokojové rostliny.