Jste zde

Jaro se blíží: Co zasít jako první a kdy?

zralá rajčata Zdroj: Shutterstock
Plánujete letos pěstovat zeleninu a tápete, kdy začít? Klíčové je správné načasování. Časně vyseté rostliny trpí nedostatkem světla a ty, které zasejete se zpožděním, zbytečně oddálí sklizeň. Pojďme si tedy společně projít výsevní kalendář krok za krokem.

3. 3. 2023

Většina zkušených pěstitelů si přes zimu vytvoří plán plodin, které chce v sezóně pěstovat. Důležité je nic neuspěchat a důvěřovat léty prověřeným termínům, aby vám úroda přinesla užitek a s tím spojenou i radost z pěstování. Zimu využijte na přípravu. V únoru a březnu nakupte semena, připravte si kelímky, výsevní substrát i osevní plán. 

Rajčata a papriky 

Pokud chcete pěstovat rajčata a papriky, je vhodné si je doma předpěstovat. Ideální je konec zimy, kdy se dny začínají prodlužovat, a přibývá denního světla. To sazeničkám náramně svědčí.

Jako první začněte s výsevem paprik a celeru. U těchto plodin je nejvhodnější začít v únoru. Paprika má dlouhou vegetační dobu, proto se vysévá doma jako první, následuje celer. Začátkem března se vrhněte na lilky, raný kedluben, květák, bazalku, saláty a brokolici. Zhruba v polovině března začněte s předpěstováním rajčat, melounů, okurek a tykví. 

shutterstock_2122842842.jpg

Předpěstované sazeničky zeleniny
Zdroj: 
Shutterstock
Předpěstované sazeničky zeleniny

Proč je výhodné si zeleninu předpěstovat? 

Doma za oknem si můžete zeleninu předpěstovat a na venkovní záhon vysadit až v květnu po zmrzlých. Předpěstované sazenice vám zaručí minimálně o dva až tři týdny časnější sklizeň. Navíc ušetříte za nákup sadby a můžete si vybrat z většího množství odrůd.

Pokud jste ale vhodné termíny pro domácí předpěstování propásli, nebo si chcete ušetřit čas, nevadí. Můžete si jarní sadbu zakoupit.  Při koupi zohledněte zdravý vzhled rostlinky a všímejte si, zda má dobře prokořeněný kořenový bal

shutterstock_608576765.jpg

sazeničky na zahradě
Zdroj: 
Shutterstock
V březnu lze některé semena vysévat i ven 

Kdy vysévat ven

Březen je ideální doba začít vysévat přímo ven. Není ale březen jako březen. Ranní mrazíky a chladné počasí nám sdělují, že se nic nemá uspěchat. Je užitečnější počkat, až bude půda rozmrzlá a při práci se vám nebude lepit nářadí na ruce.

Takže pokud počasí dovolí, je v březnu vhodné vysévat přímo ven petržel, naťovou petržel, špenát, mrkev, řeřichu i rukolu. V dubnu se seje ředkvička, cibule, hrášek i řepa, a nadále pokračujte v setí mrkve a petržele. V květnu sejte fazol, cuketu a okurku. 

shutterstock_369959906.jpg

rozčleněná zahrádka
Zdroj: 
Shutterstock
Zeleninová zahrada, které je smysluplně rozčleněna

Čím se řídit při koupi osiva?

Vybrat si z široké nabídky semen může být, zejména pro začínající pěstitele, složité.  Zaměřte se proto na odrůdy, které jste už měli možnost ochutnat třeba u známých, nebo využijte rad zahradníka. Osivo je zboží jako každé jiné, a tak hledejte všechny informace přímo na sáčku s osivem

K základním informacím uváděných na obale osiva patří země původu, český název (případně i latinský) a odrůda. Právě ta nám naznačí, kdy můžeme očekávat sklizeň, tedy zda budeme například mrkev sklízet za 90 dní od výsevu, nebo v případě pozdní sklizně až za 180 dní. Užitečné jsou i přehledy výsevu a výsadby, případně počtu semínek v balení. 

shutterstock_1915911235.jpg

balíčky se semínky
Zdroj: 
Shutterstock
Na obale s osivem se dočtete vše potřebné

Duben přeje bylinkám

Oblíbené aromatické bylinky, bez kterých se v kuchyni neobejde žádný dobrý kuchař, je vhodné vysazovat v dubnu a je jedno, zda jde o výsev na záhony, či do nádob. Vysít můžete tymián, oregano, majoránku, šalvěj, kopr, estragon, rozmarýn ale i tolik oblíbenou mátu a voňavou levanduli.   

shutterstock_1669520509.jpg

bylinky na záhoně
Zdroj: 
Shutterstock
Bylinky provoní celou zahradu

Ledoví muži

Květnové dny, známé mezi lidmi jako tři zmrzlí muži, představují pro zahrádkáře a pěstitele důležitý moment sezóny. Nebezpečí jarních mrazíků už zpravidla pominulo a ven konečně můžete vysazovat veškerou teplomilnou plodovou zeleninu – rajčata, papriky, lilky i melouny z předpěstovaných sazeniček.  Kdybyste je totiž zaseli až v květnu ze semen, nebyla by úroda dostatečná. 

Oproti tomu rychle rostoucí plodiny, jako jsou cukety, dýně i fazolky můžete klidně vysít až v květnu a úrodu stihnete. V tomto termínu můžete vysévat i vysazovat také letní saláty, brokolici, květáky a kedlubny.

shutterstock_633563996.jpg

bohatá úroda
Zdroj: 
Shutterstock
Kdo zjara zasel, může se těšit bohaté sklizni

Kdy začnu sklízet? 

V květnu začnete sklízet první ranou zeleninu, kterou jste si v březnu zaseli na záhon, tedy ředkvičky, raný salát, mrkev, kopr, špenát. V červnu se můžete těšit na sklizeň salátů, ředkví, hrášků, kedlubnů a koncem měsíce i hlávkového zelí. Natě bylinek (meduňka, majoránka, tymián apod.) už jsou také připraveny ke sklizni. 

V červenci se těšte na sklizeň zelí, fazolových lusků i tykve. Konečně si pochutnáte i na sluncem ovoněných rajčatech. V srpnu vás čeká okurková sezóna a pokračuje ochutnávka rajčat, jejichž hlavní sklizeň dosahuje svého vrcholu v září. 

Zdroje:

  • https://www.rosmarinus.cz/co-kdy-vysevat-vysevni-kalendar/
  • https://www.denik.cz/hobby/zahrada-vysev-zelenina-plan2020.html
  • https://www.nkz.cz/praxe/uzitkova-zahrada/kdy-jak-vysit-predpestovat-vysazovat-zeleninu