Jste zde

Špenát jako přírodní zázrak pro zdraví: Poradíme, jak ho vypěstovat a uvařit

listový špenát Zdroj: Bigstockphoto
Což takhle dát si špenát? Oblíbenou zeleninu Pepka námořníka, po které sice nebudete nepřemožitelní, ale určitě prospějete svému zdraví.

30. 3. 2021

Špenát je listová zelenina, kterou se vyplatí zařadit do svého jídelníčku. Vitamíny, minerály a další cenné látky, které jsou obsažené ve špenátu, mají pozitivní vliv na posílení imunity i na zdraví celého organismu. Pojďte si ho s námi vypěstovat a poznat jeho blahodárné účinky.

bigstock-fresh-organic-leaves-of-spinac-398425688.jpg

zazimovaný špenát
Zdroj: 
Bigstockphoto
Špenát, který zasejete během září, bez problémů přezimuje a vy se tak z čerstvé úrody špenátu můžete těšit už v prvních jarních dnech. 

Zažene špatnou náladu a zbaví vás únavy

Čerstvé listy špenátu jsou plné zdraví prospěšných látek, které posilují imunitu, mají pozitivní vliv na činnost srdce i mozku a tělo zbaví škodlivých látek. Pravidelná konzumace špenátu zpevňuje kosti, zlepšuje kvalitu nehtů, vlasů i pokožky, chrání zrak a snižuje riziko vzniku rakoviny i cukrovky. 

bigstock-fresh-baby-spinach-on-a-plate-367946824.jpg

špenát a železo
Zdroj: 
Bigstockphoto
Špenát obsahuje spoustu cenných látek. Obsah železa však není tak závratný, jak se traduje! Za zařazení špenátu mezi bohatý zdroj železa může chyba v desetinné čárce. 

Při pěstování dbejte na pravidelnou zálivku

Pěstování špenátu není nijak náročné. Dařit se mu bude na zahradě i v truhlíku na balkoně a zasít ho můžete během celého roku. Ideální čas závisí na zvolené odrůdě. Zatímco jarní odrůdy můžete vysévat už od konce března, zimní odrůdy můžete vysévat až do září. Čerstvý špenát pak můžete sklízet brzy na jaře. 

Ideální pro pěstování je hlinitopísčitá a mírně zásaditá půda s dostatkem humusu i vláhy. Záhon by nikdy neměl zcela vyschnout, zvláště pak v horkých letních dnech, kdy je potřeba špenát i přistiňovat. Pravidelně okopávejte a záhon zbavujte plevelu, který by jinak špenátu ubíral vláhu i živiny. Při okopávání buďte však opatrní, abyste nepoškodili kořeny špenátu, které jsou mělce pod povrchem. 

Špenát sklízejte dříve, než vykvete 

Špenát můžete jíst buď čerstvý, nebo ho můžete zamrazit či tepelně zpracovat. Vsaďte však na jeho šetrnou a velmi krátkou úpravu. Příliš vysoká teplota a dlouhá doba vaření ničí cenné látky. 

Syrový špenát nemá nijak výraznou chuť, takže ho můžete přidat téměř kamkoliv. Použít ho můžete do zeleninového salátu, rizota, k těstovinám, na pizzu, k přípravě lasagní i jako náplň do různých těst. Asi nejznámější úpravou je však dušený špenát. 

bigstock-useful-healthy-spinach-soup-in-393737942.jpg

špenátová polévka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Na špenátovou polévku, která zahřeje, zasytí a tělo obohatí o spoustu cenných látek, existuje spousta zajímavých receptů a byla by škoda si ji neuvařit.  

I dušený špenát může být delikatesa

Dušený špenát je velmi často spojován se školní jídelnou. S nevábnou zelenou hmotou, která byla připravována z mraženého polotovaru. Takové zneuctění si však špenát nezaslouží! Dejte mu s námi šanci a připravte si chutný dušený špenát podle našeho receptu. 

Školní jídelny nám znechutily i řepu: Červený zázrak: Dejte šanci červené řepě. Zpomaluje stárnutí a chrání žaludek

Nejlepší dušený špenát je z čerstvých listů špenátu, které velmi krátce vhodíte do vroucí osolené vody a následně je prudce zchladíte v ledové vodě. Takto blanšírované listy pak nasekejte a smíchejte je s omáčkovým základem, například s bešamelem nebo s omáčkou z máslové jíšky, která je rozředěná vývarem. Téměř hotový špenát nezapomeňte dochutit česnekem, solí a pepřem. 

Související články