Jste zde

Oregano: Zlepšuje náladu, zklidňuje nervy a nádherně voní

čerstvé a sušené oregáno Zdroj: Bigstockphoto
Kromě bazalky a petrželky se v kuchyni velmi vyjímá oregano neboli hezky česky dobromysl. Vypěstujte si ji, dodejte s ní svým pokrmům pěknou vůni i skvělou chuť a zároveň udělejte něco pro své zdraví. Poradíme vám, jak na to!

1. 9. 2022

Stejně jako je tomu u dalších bylinek, ani oregano není těžké vypěstovat, abyste z celé své práce měli nakonec opravdový užitek. 

Jak si dobromysl vypěstovat doma

Semínka můžete vysázet nejen na jaře, jako byste sázeli venku, ale takřka kdykoli během roku, pokud jste schopni rostlince zajistit konstantní teplo po dobu jejího růstu. Pro lepší růst vsaďte na alkalickou a dobře propustnou zeminu. 

bigstock-collection-of-dried-and-fresh-112245746.jpg

koření v kelímcích
Zdroj: 
Bigstockphoto
Oregáno - druhé zprava - je jednou z nejpopulárnějších bylinek. Skvělé je třeba na rybách.

Potom už jen květináček dejte na místo, kde bude mít rostlinka dostatek tepla a světla, ale myslete také na to, že dobromysl potřebuje trochu zastínit. Bylinku podpoříte také pravidelným hnojením, ideální interval je asi 14 dní. Budete-li ji chtít množit, nechte jen ve vodě zapustit vrchní řízky – jakmile vyrostou kořínky, můžete je opět umístit do vhodné zeminy.

Další bylinky, které probarví vaši kuchyni:

Nezapomeňte pravidelně kontrolovat suchost zeminy a rostlinku včas zalévat. Při sklízení dejte jednotlivé lístky do uzavřené nádoby a uchovávejte je v teple na místě, kam na ni nepůjde příliš mnoho světla.

Oreganem v kuchyni vylepšíte spoustu pokrmů

Oregano chutná podobně jako majoránka. Vynikající chuť dodá polévkám, rybám a masům, bez obav jí můžete vylepšit domácí pizzu, sýrové pokrmy, saláty, brambory nebo těstoviny. Oregano je významnou součástí provensálského koření a v Mexiku jednoznačně patří do oblíbeného pokrmu chilli con carne.

bigstock-fresh-oregano-and-oregano-drie-128338547.jpg

sušené oregáno
Zdroj: 
Bigstockphoto
Oregano není náročné na pěstování, vyžaduje ale konstantní teplo.

Proč pěstovat oregano? Rozveselí vás!

Ne že by samo o sobě oregano bylo zábavné, ale jeho konzumace má pozitivní vliv na lidskou mysl a zlepšuje náladu. Odvar pomáhá při bolestech zubů a bolestech v krku, podporuje chuť k jídlu a v kombinaci s meduňkou vám pohladí nervy. Funguje jako silný antioxidant, takže je pro tělo celkově prospěšné. Dále také pomáhá při:

  • onemocnění průdušek a plic
  • svalových křečích
  • projevech ekzému či jinak podrážděné pokožky
  • zahlenění
  • nejrůznějších zánětech

Vypěstujte si dobrou náladu u sebe doma!

Bylinky si vypěstujete snadno a bez většího úsilí. Z jejich chuti a účinků potom můžete efektivně těžit. Vyzkoušejte třeba právě oregano a uvidíte, že se vaše pokrmy budou těšit ještě větší oblibě a vaše tělo i mysl jen zaplesá. Nehledě na to, jak ožije váš interiér díky krásné zelené rostlince!

Zdroje:

  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/oregano-neboli-staroceska-dobromysl-lecive-koreni
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Dobromysl_obecn%C3%A1
  • https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-oregano-neboli-dobromysl-jak-pestovat-lecive-koreni-doma-i-na-zahradce-40396471
  • https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/dobromysl-oregano-nervy-caj-koupel-med