6. 7. 2021
Málokdo možná tuší, že fazole k nám doputovaly až z tropické Ameriky. A to o jejich způsobu klíčení a pěstování mnohé napovídá. Protože patří k teplomilným druhům, klíčí při teplotě půdy 8 až 10 °C, květy a lusky potom tvoří při 18 až 22 °C.
S jejich výsadbou proto nespěchejte. Ideální je sadit je do půdy až ve chvíli, kdy se teploty stabilně drží nad hranicí 12 stupňů Celsia. Jakmile je venku dostatečně teplo, najděte jim stanoviště, kde svítí dopolední slunce. Vadit jim ale nebude ani polostín. Co se týče půdy – ta by měla být lehčí až středně těžká.
Náš tip: Pokud chcete urychlit klíčení fazolí, před setbou je namočte do vlažné (20 až 50 °C) vody na přibližně 12 hodin. Osivo nabobtná a odbourají se inhibitory růstu, které jinak zabraňují klíčení. Po namáčení nechte odkapat a vysévejte.
Keříčkové fazole vysévejte do hnízd po 3–5 semenech na vzdálenost 30–40 cm a do hloubky 3–5 cm. Tyčkové fazole 6 až 8 cm hluboko, po 6 až 8 semenech na vzdálenost 60 až 80 cm. Nezapomeňte, že tyčkové fazole vyžadují oporu. Vhodná je proto pyramida tvořená asi 8 tyčkami, zapíchanými na obvodu do kruhu o průměru asi 180 cm.
První přírůstky můžete čekat za sedm až deset dnů. Během vegetace nezapomeňte porost důkladně kypřit a zalévat. Jakmile fazole dosáhnou výšky alespoň 10 centimetrů, přihrňte k rostlinám půdu. Výsev následně opakuje každé dva týdny pro postupný sběr.
Kam s nimi? Fazolím bude skvěle svědčit přítomnost jahod, rajčat nebo špenátu. Naopak nevhodnými sousedy je česnek, cibule, hrách nebo pórek.
Vyvarujte se také výsevu semen tam, kde rostly v předchozích třech letech hrách a fazole, protože mnozí škůdci dokážou v půdě dlouho zůstat.
Pokud chcete fazole ochránit před nezvanými návštěvníky a škůdci, vysaďte k nim aromatickou saturejku. Lichořeřišnice zase pro změnu odpuzuje housenky, slimáky a mravence. Navíc působí v záhonu obzvlášť efektně.
Co s nimi?
Z vypěstovaných fazolí můžete konzumovat nejen jejich lusky, které je ideální sklízet v červenci a v srpnu, ale zejména semena. Ta se hodí do nejrůznějších polévek, hummusů i salátů.
Obsahují totiž vitamíny skupiny B, vitamín E a kyselinu listovou. Bohatě jsou v nich zastoupeny také minerální látky – draslík, hořčík, měď, vápník, zinek a železo.
Dávejte však pozor na nedozrálé plody fazolu, které jsou jedovaté. Jedovaté látky, se neutralizují tepelnou úpravou. V opačném případě můžou způsobit nevolnosti, zvracení a průjem.
Zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Fazol
- https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/198-idealni-cas-na-vysev-fazoli-prozradi-teplomer
- https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/fazole-jak-pestovat-recept