Jste zde

Expert na čištění povrchů domu: Správná údržba prodlouží životnost materiálů o spoustu let

soběslav střecha Zdroj: Domerino
Mech na střeše, plevel v dlažbě a plísně na fasádě poškozují stavební materiály a zkracují jejich životnost. O tom, jak se těchto nečistot účinně zbavit, jsme si povídali s Robertem Perbeckým, majitelem firmy DOMERINO®.

7. 7. 2025

Dozvíte se, proč domácí wapka nestačí, jak dlouho vydrží profesionálně vyčištěný povrch i proč byste se měli zajímat o nanotechnologie.

V DOMERINO® se zaměřujete na čištění střech, fasád a dlažeb. Jaké jsou nejčastější typy znečištění, se kterými se při práci setkáváte?

To je různé podle typu povrchu. Na střechách nejčastěji bojujeme s mechy, které se vyskytují i na dlažbách. Ve spárách chodníků se ale setkáváme ještě s vytrvalejším protivníkem, a tím je plevel. Naopak na fasádách mech neroste – hlavním původcem jejich znečištění je plíseň.

Jaké jsou nejúčinnější metody, které používáte pro jejich odstranění?

Používáme tlakové čištění, ale nelze si to představit jako mytí domácí wapkou. Máme profesionální stroje, které pracují s tlakem 250–400 barů, horkou vodou a vysokým průtokem. To vám žádná wapka z hobby marketu nenabídne.

Tato trojkombinace spolehlivě zatočí s mechy a lišejníky na střechách i dlažbách, není potřeba žádné chemie. Bohužel u odstranění plísní z fasád a plevele z dlažby se bez chemických přípravků neobejdeme.

domerino_tym.jpg

domerino tým
Zdroj: 
domerino.cz
Tým DOMERINO® tvoří řemeslníci, kteří mají mnohaleté zkušenosti.

O jaké prostředky se jedná? Dají se koupit v běžném obchodě a jsou vhodné k používání z hlediska šetrnosti k životnímu prostředí?

Jsou to profesionální prostředky, které se nedají koupit v běžném obchodě ani hobby marketu. Nanotechnologickou impregnaci si dokonce dovážíme přímo z Německa. Pro své zákazníky totiž chceme to nejlepší, a díky odběru produktů přímo od výrobců máme také přístup k jejich know-how.

Používání chemických přípravků se snažíme vyhnout, protože horká voda je v řadě případů nahradí. Když to ale jinak nejde, volíme přípravky bezpečné k zahradě a bez rizika pro podzemní vody. Nepoužíváme například modrou skalici, protože obsahuje měď a ta má tendenci hromadit se v půdě.

Jak často byste doporučili provádět profesionální čištění různých typů povrchů pro optimální údržbu?

Hodně záleží na lokalitě a podmínkách v okolí nemovitosti. Nejčastěji potřebují čištění vlhké povrchy, které nejsou vystaveny slunci. Například na severní straně domu, v blízkosti lesa nebo pod vzrostlými stromy se drží vlhkost, a to svědčí růstu mechů a dalších mikroorganismů. Rychleji se špiní také povrchy v okolí rušných silnic, kde se hodně práší.

Aby výsledky čištění dlouho vydržely, jako finální krok na povrch naneseme nanotechnologickou impregnaci. Ta zabraňuje vsakování vody a má samočisticí efekt. Díky tomu vydrží povrch dlouhodobě čistý. U střech to vychází přibližně na 8–15 let, u fasády doporučujeme čištění každých 5–10 let.

Liší se nějak přístupy k čištění různých materiálů? Např. u historických fasád oproti moderním povrchům či u panelových domů oproti rodinným domům? Existují nějaká specifická omezení nebo postupy?

V podstatě se liší u každého domu. Postup čištění přizpůsobujeme na míru danému materiálu, jeho stáří i typu znečištění. Jedině tak si můžeme být jistí, že povrch perfektně vyčistíme a zároveň ho nepoškodíme.

K zákazníkovi nejprve přijedu já nebo jiný technik, stav povrchu zhodnotíme a navrhneme optimální postup čištění. Někdy také čištění odmítneme – to se nám stává nejčastěji u starých eternitových střech, které jsou již tak křehké, že by čištění nevydržely.

domerino_cisteni_fasady.jpg

domerino čištění fasády
Zdroj: 
domerino.cz
Černé skrvny na fasádě? Většinou se jedná o nebezpečné plísně, které je nutné co nejrychleji odstranit.

Jaké jsou podle vašich zkušeností nejčastější chyby, kterých se majitelé nemovitostí dopouštějí při údržbě fasád a střech? Je naopak něco, co mohou dělat, aby preventivně chránili vlastní majetek? 

Jak jsem už naznačil u příkladu s eternitem – zákazníci nás často volají až ve chvíli, kdy už je na údržbu pozdě a nezbývá, než povrch kompletně vyměnit.

Chybou je také snaha o domácí čištění povrchů – ať už mytí domácí wapkou s bodovou tryskou, kartáčování plísní z fasády nebo škrábání mechů ze střechy. Nedejbože z eternitu! Neodborným čištěním může dojít k nevratnému poškození povrchu a často jde i o zdraví.

Co lze udělat pro prevenci? Ošetření kvalitní impregnací odvede většinu práce za vás. Snad bych jen zdůraznil nutnost odstraňovat větší nečistoty, jako je listí. A pak samozřejmě včas objednat profesionální čištění, jakmile se na povrchu začnou objevovat první známky růstu mechů, lišejníků nebo plísní.

prace_cisteni_dlazby_uprava.jpg

čištění dlažby
Zdroj: 
domerino.cz
Čištění zámkové dlažby se provádí rotačními stroji, aby se ze spár nevyplavilo příliš písku.

Můžete čtenářům popsat nějakou náročnou zakázku, kterou jste řešili a jak to vše probíhá od začátku až do konce?

Největší výzvou jsou pro nás historické fasády. Ty totiž nejde jen tak opravit, pokud by třeba došlo k poškození zdobného prvku špatně zvolenou tryskou. Při čištění historické fasády je nutné opravdu pečlivě regulovat teplotu a tlak vody a pracovník musí být odborně proškolený a zkušený, aby nenapáchal nevratné škody.

Jinak všechny zakázky probíhají podobně. Přijedeme na místo brzy ráno a stroje napojíme na vodovodní kohoutek. Pokud čistíme střechu nebo fasádu, přistavíme k domu hydraulickou plošinu. Ta nám umožní bezpečné čištění střechy, aniž bychom po ní chodili.

Při čištění fasády je prvním krokem nástřik přípravkem na likvidaci plísní a řas. Následuje čištění vysokotlakým strojem horkou vodou. U střech a dlažeb není žádná chemie potřeba, a tak rovnou přistupujeme k čištění. Poté necháme povrch vyschnout a aplikujeme na něj nanotechnologickou impregnaci.

U rodinných domů máme většinou hotovo za jediný den, pracujeme 12–14 hodin od úsvitu do soumraku. Samozřejmě také poklidíme kolem domu a nečistoty připravíme k odvozu – mechu ze střechy bývá i několik koleček.

Podívejte se na video, jak probíhá profesionální čištění střechy od firmy DOMERINO®.

Jak se připravujete na práci ve výškách při čištění střech a jaká bezpečnostní opatření musíte dodržovat?

Většina prací probíhá z vysokozdvižné plošiny, pojízdného lešení, případně pomocí horolezecké techniky. Naši pracovníci mají speciální školení pro práce ve výškách i pro ovládání hydraulické plošiny. Vybavujeme je předepsanými pracovními pomůckami, některé z nich navíc podléhají pravidelné revizi – například horolezecká lana a úvazky.

Co vás na vaší práci nejvíce baví a jaké dovednosti nebo vlastnosti by měl mít člověk, který by se chtěl věnovat tomuto oboru?

Na čištění povrchů je fascinující pozorovat, jak se pod proudem horké vody objevuje nový dům. A také následný úžas v očích jeho majitelů – po čištění totiž dům vypadá jako nový. Často se jim ani nechce věřit, že je to možné.

Pokud by se někdo chtěl připojit do naší čisticí party, měla by ho hlavně bavit práce venku. Vše ostatní ho naučíme. A samozřejmě se nesmí bát výšek.