Jste zde

Lichořeřišnice ozdobí saláty i lékárničku. Poradíme, jak ji vypěstovat

pěstování lichořeřišnice doma Zdroj: Bigstockphoto
Tuhle krásku si často pořizujeme nejen kvůli jejím ozdobným květům, které mohou zdobit jak balkony, tak saláty, ale též kvůli pupenům a nezralým semenům. Ta totiž můžeme naložit do kyselého nálevu jako kapary.

27. 6. 2021

Využití ale najdeme i pro mladé výhonky listů. Díky pikantní chuti nám mohou dost dobře posloužit jako koření. A aby toho nebylo málo, tinktura ze semen a poupat je považována za přírodní antibiotikum. Jak si tuhle multifunkční rostlinku vypěstovat? Poradíme!

Přírodní antibiotikum i stimulant

Lichořeřišnice větší (Trapeoleum majus) je oblíbenou rychlerostoucí letničkou. Její jedlé květy se mohou pochlubit žlutooranžovou až jasně červenou barvou. Zdobí nejen balkony, záhony a květináče, ale jsou také dokonalou ozdobou salátů nebo dalších pokrmů. Zajímavostí těchto okouzlujících květů je i to, že podporují chuť k jídlu, působí na vylučování trávicích šťáv v ústech a žaludku a přinášejí pocit uspokojení z právě zkonzumovaného jídla.

bigstock-summer-salad-with-fresh-cucumb-379343026_1.jpg

jedlé květy lichořeřišnice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Květy lichořeřišnice můžete použít například na ozdobu salátů.

Rostlinka obsahuje unikátní baktericidní látky, které tělu pomáhají vyrovnat se s řadou vnitřních infekcí. Příkladem budiž třeba infekce močových cest a ledvin.

Rostlinka má zároveň obrovský potenciál přispívat k normální funkci našeho imunitního systému. Díky silným fytoncidním účinkům, srovnatelných s česnekem, působí proti streptokokům a stafylokokům, výborně dezinfikuje při bolesti v krku a skvěle pomáhá i při zánětech močového měchýře.

Kromě toho se může pochlubit silnými antibiotickými, antivirotickými a antibakteriálními účinky, takže může dost dobře suplovat klasická antibiotika založená na chemické bázi. Lichořeřišnice prý také podporuje růst vlasů a brání jejich vypadávání.

Zajímavé je i to, že obsah běžných živin (bílkoviny, tuky, sacharidy, vitaminy) v květech se příliš neliší od složení listové zeleniny.

Lichořeřišnice potřebuje vláhu a nesnese mráz

Pokud si chcete tuhle krásku vypěstovat doma nebo na zahrádce, nemusíte mít žádné obří zkušenosti. Kromě mrazu téhle letničce neuškodí skoro nic. Prvními kvítky vás lichořeřišnice potěší v červnu a v kvetení pokračuje až do prvních mrazů.

bigstock-the-garden-nasturtium-tropaeo-422905535_1.jpg

pěstování lichořeřišnice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Lichořeřišnice toho ustojí hodně - i vaše zanedbanou péči.

Pěstovat můžete rostlinku ve dvou formách a to buď jako pnoucí rostlinu vhodnou na pergoly, ploty a záhony, nebo jako nízkou formu ideální pro umístění do truhlíků nebo do větších nádob na balkony a terasy.

Při výběru vhodného stanoviště sázejte na slunné a teplé místo. Rostlinka potřebuje spíše chudší, vlhkou, propustnou půdou nepřehnojenou dusíkem. Protože semena lichořeřišnice klíčí při teplotách nad 15 °C, vysévejte je na záhon v druhé polovině května až po zmrzlých mužích. Chcete ještě bohatší úrodu? Vysejte začátkem léta několik dalších semen, které zajistí delší kvetení!

Semena vysazujte v ideálním případě do tzv. „hnízd“, kdy do sponu o velikosti 30 x 30 cm a hloubky asi 2 cm k sobě umístíte cca 2 – 4 semena. Pamatujte na to, že semena nesmí nikdy zaschnout, takže je po výsevu pravidelně zalévejte. Za dva až tři týdny by měla vyklíčit.

Věděli jste, že: Rostlinku můžete skvěle využít jako ochránkyni zeleniny i ovocných stromů? Pomáhá totiž odpuzovat plísně a choroby dýní, cuket, patizonů, brambor, ředkviček, brokolice, květáku, zelí, kedluben. Ovocné stromy ochrání proti vlnatkám. V půdě lichořeřišnice odpuzuje hlísty a zabraňuje většímu zaplevelení záhonu.

Pupeny a nezralá semena můžete po spaření ve vroucí slané vodě naložit do kyselého nálevu jako kapary. Mladé výhonky a listy slouží jako koření. Celou rostlinu lze odšťavňovat nebo ji přidat do smoothie.

Jedlé květy lichořeřišnice použijte jako ozdobu salátů, chlebíčků, desertů nebo hlavních jídel. Mají lehce pikantní chuť a na stole vypadají jednoduše skvěle!

Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2.