Jste zde

Bazalka: Zelené zlato, které pomůže při bolesti v krku i nespavosti

bazalka v hmoždíři Zdroj: Bigstockphoto
Je to pěkné na pohled, je to zdravé a osvědčí se to i jako báječná příměs do pokrmů. Jak už titulek napovídá, jde o bazalku. Ta je jednou z nejoblíbenějších bylinek, kterou si snadno vypěstujete sami doma a zpestříte tím své bydlení i jídlo.

22. 4. 2022

Jaro je ideální pro výsev některých bylinek, takže neváhejte a zasaďte si semínko toho, co zalahodí vašemu oku, co zkrášlí vaše bydlení a co dodá pokrmům z vaší kuchyně šmrnc. Zatímco v chladu by tahle jednoletka moc dlouho nevydržela, na okenním parapetu se jí může dařit po celý rok

Proč právě bazalka? 

Ptáte se, proč je právě bazalka tak oblíbenou bylinkou? Je to jednoduché – kromě toho, že krásně vypadá a vnese do vašeho bytu život v podobě svěží zeleně, také prospívá lidskému zdraví. Především podporuje trávicí činnost a působí proti nadýmání. Zároveň stimuluje odbourávání tuků a zlepšuje průběh výměny látkové. 

Chcete se do pěstování pustit ve velkém? Poradíme vám, Jak pěstovat bylinky: Tymián, rozmarýn a koriandr

bigstock-basil-aromatic-culinary-herbs-109731317.jpg

lístky bazalky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pamatujte na to, že lístky bazalky byste nikdy neměli stříhat ani krájet. Zčernají.

Pomůže vám i při zánětech dásní a v krku či při aftech, kdy její výluh můžete bez obav použít jako kloktadlo. Bez zajímavostí není ani to, že pomáhá při nespavosti, usnadní vám boj se stresem a s pocity úzkosti. Z bazalky si můžete udělat obklad, který napomáhá hojení ran a při bolestech kloubů přispěje k úlevě. 

Varování: Bazalku by neměly jakkoli užívat děti do 12 let a těhotné a kojící ženy!

V kuchyni nachází bazalka uplatnění při přípravě polévek, omáček, pizzy, masa nebo těstovin. Vhodná je i ke studeným pokrmům, ale v teplé kuchyni se její chuť násobí.

Zasaďte s láskou, sklízejte s chutí

Na pěstování bazalky není vůbec nic složitého. V bytě nemusíte čekat na jaro, ač je to období pro výsev přirozené. V bytě můžete bazalku začít pěstovat klidně uprostřed zimy. Ideální je výsev do několika květináčků s různou dobou výsevu, abys vaše úroda přicházela postupně, a vy tak měli stále k dispozici čerstvou várku. 

bigstock-basil-bunch-in-stone-decorativ-62946415.jpg

bazalka v betonovém květináči
Zdroj: 
Bigstockphoto
Bazalka nejen krásně osvěží chuť vašich pokrmů, ale díky svěží zeleni i vzhled vašeho bytu.

Jak na pěstování bazalky:

  • Nádobku, v níž chcete pěstovat, naplňte organickým kompostem a přimíchejte do něj trošku perlitu pro lepší provzdušnění. 
  • Semínka do kompostu lehce vmáčkněte, zasejte je řídce. Květináčky postavte na teplá a světlá místa a nezapomeňte bazalku pravidelně zalévat – nejlépe ráno a večer.
  • Po 3 týdnech, jakmile budou mít rostlinky 4-6 lístků, můžete své miláčky přesadit do truhlíků.
  • Při dorůstání zaštipujte mladé lístky a vrcholky výhonků, aby byla rostlinka košatá.
  • První sklizeň si můžete užít asi po dvou měsících. Sklízejte před kvetením, kdy bazalka nabízí to nejlepší aroma. 

Náš tip: Květináček nebo kelímek, v němž budete bazalku pěstovat, umístěte do proutěného košíku či jiné okrasné nádobky – z bylinky vznikne báječná živá dekorace!

Nepodceňujte skladování

Pokud máte bazalky nadbytek a nezpracujete ho v následujících dnech, propláchněte větvičky vodou, zavěste je a nechte uschnout. Poté otrhejte lístky, uložte je do mikrotenového sáčku, vysajte z něj vzduch a schovejte ho do mrazáku.

bigstock-branch-of-fresh-holy-basil-in-104463629.jpg

bazalka ve vodě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Bazalky existuje několik druhů - všechny ale udělají ohromnou parádu.

Bazalku si můžete také usušit – v tenkých vrstvách ji nechte schnout ve stínu, teplota by při sušení neměla přesáhnout 35 °C. Když necháte sklizenou bazalku napospas osudu, její účinky i aroma vyprchají dřív, než se nadějete. 

Vypěstujte si zelené zlato u sebe doma

Pěstování bazalky je snadné a nevyžaduje žádné speciální pěstitelské dovednosti. Vašemu bydlení dodá svěží nádech a poslouží v kuchyni při přípravě jídla i jako přírodní léčivo. Zkuste si ji jednou vypěstovat a už nebudete moci přestat. 

Zdroje:

  • https://www.korenikralu.cz/bazalka
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Bazalka_prav%C3%A1
  • https://bylinkovyraj.net/bazalka-prava-ocimum-basilicum/
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/bazalka-skvele-chutna-zazracne-leci