Jste zde

Samozavlažovací květináč je český vynález. A tady je návod na jeho domácí výrobu!

samozavlažovací zelený květináč Zdroj: Bigstockphoto
Ušetří vám čas a v době dovolených jsou spásou pro vaše rostliny. Zjistěte spolu s námi, jak fungují samozavlažovací truhlíky či květináče a jak si vybrat v široké nabídce produktů.

22. 5. 2022

Voda je pro pokojové i venkovní rostliny životně důležitá. Její potřeba je však velice individuální a někdy může být poměrně velmi obtížné vysledovat, kolik vody rostlina zrovna potřebuje.

To ovšem neplatí v případě, že si pořídíte samozavlažovací truhlíky nebo květináče, díky kterým si rostlina může sama vzít přesně tolik vody, kolik potřebuje. Truhlík však musí být správně sestavený a mít dostatečné množství vody v zásobníku

bigstock-composition-of-flowers-and-min-453995909.jpg

přemokřené pokojovky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Věděli jste, že nedostatečná, nebo naopak přehnaná zálivka je nejčastějším důvodem úhynu rostliny?

Nádoby propojené knoty nebo vzlínacími dutinami

Samozavlažovací truhlík či květináč se vždy skládá ze dvou nádob, které do sebe vzájemně nasedají. Přičemž spodní nádoba funguje jako zásobník vody a horní jako květináč, tzn. že se v ní nachází substrát s rostlinami. Podle systému, kterým se rozvádí voda, má však horní nádoba speciálně upravené dno nebo obsahuje speciální knoty, které dostanou vodu ze spodní nádoby do nádoby horní. 

bigstock-only-the-best-of-our-indoor-pl-366693631.jpg

samozavlažovací květináč
Zdroj: 
Bigstockphoto
U samozavlažovacích truhlíků a květináčů nehrozí, že by byly rostliny přelité, nebo naopak trpěly suchem. 

Kvalitní samozavlažovací truhlíky mají nadto mezi nádobami také mezeru, která zajišťuje přísun vzduchu k substrátu, a měrku, která má za úkol informovat o aktuálním množstvím vody. U venkovních truhlíků je navíc důležitý i odtokový otvor, kterým odtéká přebytečná voda například po vydatném dešti. 

K sázení použijte spíše hrubší substrát

Samozavlažovací truhlíky a květináče můžete sehnat v nejrůznějších barvách, tvarech a v mnoha nápaditých designech. Při výběru je však dobré dbát i na správnou velikost.

Truhlík by měl být nejen dostatečně velký, aby rostlina měla dostatek prostoru pro růst kořenového systému, ale také by měl mít dostačující zásobník vody.

bigstock-red-indicator-of-self-watering-386561956.jpg

samozávlaha
Zdroj: 
Bigstockphoto
U truhlíku o velikosti 60 cm zkušení zahradníci doporučují zásobník, do kterého se vejde 3 až 3,5 litru vody. 

Nezapomínejte doplňovat vodu!

Dolévání vody do zásobníku je stejně individuální jako běžné zalévání. Nikdy nejde určit přesná frekvence a je zcela závislé na aktuálním počasí i na typu a velikosti rostliny. Obecně lze však říci, že rostliny v samozavlažovacích truhlících budete zalévat 3x méně častěji než v běžných květináčích.  

Tip: Pokud chcete rostlinám dopřát nejen dostatek vláhy, ale i živin, přidejte do zásobníku na vodu i trochu hnojiva. Vždy však v nižší koncentraci. 

Pojďte si spolu s námi vyrobit samozavlažovací truhlík či květináč

I přesto, že cena samozavlažovacích truhlíků a květináčů je relativně nízká a jejich nabídka poměrně pestrá, můžete si spolu s námi vyzkoušet výrobu vlastního. K jeho výrobě budete potřebovat pouze speciální knoty, které seženete v hobby marketech, vrtačku, dvě velikostně odlišné nádoby, popř. PET láhve a samozřejmě substrát a rostliny.

A jak na to? Do menší nádoby vyvrtejte několik otvorů a prostrčte jimi knoty. Následně dno nádoby naplňte keramzitem. Dbejte však na to, aby knoty sahaly až nad něj a byly tak v kontaktu se substrátem. Na keramzit umístěte kus textilie, která poslouží jako filtrační vrstva. Na závěr truhlík klasický způsobem osaďte. 

bigstock-sukulent-flower-in-children-s-437828711.jpg

sukulent v dlaních
Zdroj: 
Bigstockphoto
Samozavlažovací truhlíky jsou vhodné téměř pro všechny druhy rostlin. Mezi jediné rostliny, kterým neprospěje stále vlhká půda, patří pouze sukulenty a suchomilné rostliny. 

Osázený truhlík vložte do větší nádoby, ve které je dostatečné množství vody. Vždy však pamatujte na to, že vody se smí dotýkat pouze knoty, které visí zespod menší nádoby. Nikoliv celé její dno! 

Zdroje:

  • https://www.plastia.eu/clanky-a-aktuality/jak-poznam-kvalitni-samozavlazovaci-truhlik-nebo-kvetinac-73
  • https://www.living.cz/samozavlazovaci-kvetinace-pomohou-udrzet-vasi-kvetenu-kondici/
  • https://www.ctidoma.cz/hobby/2018-10-06-samozavlazovaci-kvetinace-jako-vyhra-neplati-vzdycky-maji-i-sve-mouchy-32554
  • https://zena-in.cz/clanek/vite-vse-o-samozavlazovacich-truhlicich