Jste zde

Pěstování kedluben: Pravidelná zálivka zabrání praskání a dřevnatění

fialová kedlubna Zdroj: Bigstockphoto
Kedlubna není jen tak obyčejná zelenina! Pojďte si ji s námi vypěstovat a poznat její blahodárné účinky na lidské zdraví. Skvělá je nejen čerstvá, ale i upravená na způsob zelí.

23. 3. 2021

Kedlubna je košťálová zelenina, která svým přínosem pro zdraví jistě překvapí. Její pravidelná a dlouhodobá konzumace má pozitivní vliv na trávení, činnost žlučníku i střevní mikroflóru.

Posiluje srdce, podporuje imunitní systém, snižuje cholesterol a má pozitivní vliv na hormonální systém u žen i mužů. Dodá energii, zažene špatnou náladu a uklidňuje nervy. Biotin, který v sobě kedlubny ukrývají, má blahodárný vliv na kvalitu pokožky, vlasů i nehtů. 

bigstock-organic-kohlrabi-growing-in-th-381490571.jpg

mladé lístky kedlubny
Zdroj: 
Bigstockphoto
Mladé lístky kedlubny přidejte do salátu nebo do vývaru. Obsahují mnohonásobně více cenných látek než hlízy. 

Nezapomínejte na pravidelnou a rovnoměrnou zálivku

Kedlubny můžete pěstovat ze semen i z předpěstovaných sazenic. Ideální doba pak závisí na zvolené odrůdě! Zatímco semínka ranných odrůd můžete vysévat už v únoru a sazenice na záhon vysazovat už v druhé polovině dubna, letní odrůdy můžete vysévat až v dubnu a vysazovat na záhon až po zmrzlých. Podzimní odrůdy jako jediné můžete vysévat přímo na záhon během května. 

Volba odrůdy ale není jedinou záležitostí, na kterou musíte dbát. Důležitý je i výběr stanoviště a pravidelná péče

bigstock-earth-day-concept-cabbage-see-286789351.jpg

sazenice kedluben
Zdroj: 
Bigstockphoto
Předpěstované sazenice kedluben při výsadbě na samotný záhon sázejte stejně hluboko jako byly v sadbovači. 

Kedlubny sázejte do hlinité nebo hlinitopísčité půdy s dostatečným množstvím humusu. Záhon pravidelně okopávejte, zbavujte ho plevele a nezapomínejte na pravidelnou a rovnoměrnou zálivku. Nerovnoměrná a nedostatečná zálivka má za následek praskání slupky a dřevnatění bulev. 

Tip: Ke kedlubnám na záhon zasejte ředkvičky, polníček nebo fazole. Pomohou vám udržet zem vlhkou. Brokolici, květák, růžičkovou kapustu a jinou brukvovitou zeleninu naopak vysejte jinde. Společné pěstování kedlubnám neprospívá! 

Připravte si s námi kedlubnové zelí

Kedlubna je šťavnatá a velmi chutná zelenina. Čerstvá je nejlepším zdrojem mnoha vitamínů, minerálů, vlákniny a dalších cenných látek.

Vhodná je však i k tepelné úpravě. Můžete ji dusit s hovězím masem a mrkví, zapékat s mletým masem i smažit v trojobalu. Asi nejznámější úpravou je však kedlubnové zelí, které můžete použít místo klasického bílého zelí. Připravit si ho můžete velmi jednoduše podle našeho receptu. 

Příprava dušeného kedlubnového zelí je velmi jednoduchá a rychlá. Servírovat ho můžete během pár minut. Dbejte však na to, abyste zelí nevařili z dřevnatých kedluben, které se nikdy neuvaří zcela doměkka. 

bigstock-kohlrabi-21497654.jpg

kedlubna gigant
Zdroj: 
Bigstockphoto
Gigant, jehož bulvy mohou vážit až pět kilogramů, je zimní odrůda, která byla vyšlechtěna českými pěstiteli. Narozdíl od kedluben nepuká, nedřevnatí a je vhodná k dlouhodobému uskladnění.

Co potřebujete: 3 velké kedlubny, 1 cibule, 2 lžíce hladké mouky, 1 lžíce sádla, sůl, kmín, cukr, ocet

Jak na to: Kedlubny oloupejte a nastrouhejte je na hrubém struhadle. V hrnci nebo na pánvi rozpusťte sádlo, přidejte nadrobno pokrájenou cibuli a nechte ji zesklovatět. Přidejte kedlubnu i kmín a vše mírně podlijte vodou. Jakmile zelí změkne, zasypte ho moukou a zelí dochuťte cukrem, octem a solí.