Jste zde

Majoránka: Uleví od bolestí břicha i hlavy a má pozitivní vliv při kojení

majoránka detail Zdroj: Bigstockphoto
Pěstování bylinek je nenáročné a výsledek vaší práce se vám bude více než zamlouvat. V tomto článku vám poradíme, jak pěstovat majoránku, i když jde o bylinku opravdu nenáročnou. Použít se přitom dá pro dochucení pokrmů i pro zdraví.

26. 9. 2022

Období, kdy se venku zasévají semínka, už je pryč. Pokud si ale chcete vypěstovat něco zeleného, co vám ožije přímo na okenním parapetu, můžete se do toho bez obav pustit. A zkuste to třeba s majoránkou.

Proč pěstovat majoránku?

Odpovědí na tuto otázku je mnoho. Zdraví je až neuvěřitelně prospěšná – pomáhá při střevních kolikách, při průjmech a nadýmání, usnadňuje trávení. Pomocníkem se může stát i při nachlazení, při bolesti v krku lze výluh z ní používat jako kloktadlo. Lidé trpící na ekzém si mohou dělat majoránkové koupele, které kůži zklidňují

bigstock-roasted-pork-loin-with-cranber-107199101.jpg

majoránka na mase
Zdroj: 
Bigstockphoto
Majoránka je díky své výrazné chuti častým a oblíbeným kořením.

Majoránka je skvělá i pro ty, kteří trpí bolestmi hlavy, migrénami a nervovými slabostmi. Kromě toho ji ocení i kojící matky, kterým dělá starosti nedostatek mléka – majoránka podporuje jeho tvorbu.

Co majoránka potřebuje? Především teplo

Květináček s majoránkou rozhodně postavte na teplé místo, kde bude bylinka chráněna před nadměrným prouděním vzduchu. Semínka jen jemně zasypte zeminou a nezapomínejte rostlinku často hnojit, aby získávala potřebné živiny. Kolik péče jí věnujete, tolik služby později prokáže ona vám. 

bigstock-bunch-of-raw-green-herb-marjor-85954145.jpg

lístky majoránka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Majoránka není náročná na pěstování, nicméně ocení především teplé stanoviště.

Jakmile rostlinka dosáhne výšky asi 6 cm, dejte se do sklízení, průběžně ji ale sestřihněte, jakmile bude mít 3 cm, jinak by ztratila své typické aroma. 

Co dokáže majoránka v kuchyni?

Majoránku můžete při vaření používat čerstvou i usušenou. Pokud se ji rozhodnete usušit, skladujte ji v uzavřené nádobě. Jen tak dodá vašim bramborovým polévkách, těstovinám, omáčkám, masu, uzeninám nebo luštěninám tu pravou chuť. 

Pěstujte bylinky – chutnají a pomáhají!

Osvěžte svůj domov zelenými bylinkami a zaexperimentujte s nimi během vaření nebo je cíleně používejte ke zmírnění zdravotních potíží. Uvidíte, že vám budou dělat jen a jen radost.

Zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Major%C3%A1nka_zahradn%C3%AD
  • https://www.vseokoreni.cz/koreni/majoranka
  • https://www.pharmapoint.cz/herbar/majoranka-zahradni/
  • https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/majoranka-jak-pestovat-koreni-bylina-recepty
  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/113-majoranka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani

Související články