Jste zde

Znáte pepíno? Sladké "okurky" jsou novým hitem. A pěstování je hračka

pepíno Zdroj: Shutterstock
Vypěstujte si spolu s námi pepíno. Chutné a velmi zdravé exotické ovoce, kterému svědčí pěstování v nádobách!

4. 7. 2025

Pepíno je teplomilná rostlina původem z Jižní Ameriky, se kterou se čím dál častěji můžete setkat i u nás. Dorůstá do výšky 30 až 50 cm a na konci léta plodí velice šťavnaté plody, které zaujmou nejen svou chutí, ale i vysokým obsahem vitamínu C. 

shutterstock_1945566274.jpg

pěstování pepína
Zdroj: 
Shutterstock
Pepíno přeneste ven až po zmrzlých mužích, tedy v druhé polovině května. 

Žíhané plody jsou nejen velmi chutné, ale i velice zdravé

Plody pepína dozrávají od srpna do listopadu a mají velmi atraktivní vzhled. Jsou velké asi jako pěst, mohou vážit až půl kilogramu a mají tenkou žlutou až žlutooranžovou slupku s fialovými pruhy. Dužina je žlutá, silně voní a má nasládlou chuť, kterou připomíná směs hrušky a banánu. 

Zralé plody jsou nejchutnější a nejzdravější v syrovém stavu. Přidat je můžete do ovocného salátu, smoothie i do zmrzlinového poháru. Lze je však i tepelně zpracovat a vyrobit z nich třeba marmeládu nebo slanou čalamádu.

Jsou zdrojem mnoha antioxidantů a obsahují velké množství minerálů a vitamínů, což z pepína dělá skvělého pomocníka pro udržení dobrého zdraví. Posilují imunitu, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu i vysoký krevní tlak a jsou skvělou prevencí rakoviny i vynikajícím antistresovým prostředkem

shutterstock_1545984368.jpg

plody pepína
Zdroj: 
Shutterstock
Zralé plody pepína pomáhají odolat stresu, snižovat hladinu cholesterolu i vysoký krevní tlak.

Celoročně se mu venku nedaří

I přesto, že pepíno patří mezi trvalky, celoročně venku nevydrží. Je velmi náchylný k nachlazení a teploty pod nulu mohou rostlinu zničit. Pepino proto raději zasaďte do prostornější nádoby, abyste ho mohli kdykoliv přemístit do bezmrazé místnosti

shutterstock_1837913107.jpg

pepíno pěstování
Zdroj: 
Shutterstock
Pepíno pěstujte v nádobě velké okolo 30 cm. Pokud bude nádoba větší, pepíno se sice krásně rozroste, ale doba kvetení a tvorby plodů se oddálí. 

Pepíno můžete pěstovat ve vytápěném skleníku, v zimní zahradě a přes léto na balkoně či terase. Vždy však v dostatečně velké nádobě, aby netrpěl nedostatkem živin i vláhy, a v kvalitní půdě.

Dopřejte mu chráněné stanoviště s dostatkem slunce a dbejte na vydatnou zálivku i pravidelný přísun živin. Substrát by měl být stále mírně vlhký, nikoliv však přemokřený, aby nedošlo k hnilobě. 

Tip: Pokud nechcete myslet na pravidelné zalévání, zasaďte pepíno do samozavlažovacích květináčů či truhlíků, které se postarají o optimální vláhu za vás. 

Jakmile udeří první mrazy, přeneste rostlinu do interiéru a popřípadě dejte čas plodům, které nestihly dozrát. Poté rostlinu ostříhejte a přeneste ji do chladnější místnosti s teplotou okolo 5 až 15 stupňů Celsia. Snižte zálivku i přísun živin a rostlinu nechte odpočívat. Nové výhonky vyrazí brzy na jaře.

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/pepino-skvele-ovoce-pro-pestovani-v-kvetinaci-20190602.html
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/exoticke-plody-vyzkousejte-pepino-gold
  • https://utulne.cz/704/exoticke-pepino-ozvlastni-vas-interier-i-terasu-nebo-balkon
  • https://www.denik.cz/zahrada/sladke-okurky-pepino-vypadaji-jako-male-melounky-a-pestuji-se-v-kvetinaci-20190510.html
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/vypestujte-si-doma-v-kvetinaci-chutne-ovoce-rostliny-zvane-pepino-27359.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/pepino-melounovy-kerik-plodi-i-na-balkone.html