Jste zde

Jak na pořádný (jarní) úklid? Dodržte pořadí a nemějte slitování

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Patříte k opozdilcům, co se týče tradičního jarního úklidu? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Teprve teď totiž můžete zjistit, jak na to, aby vám to šlo od ruky – díky následujícím řádkům. A kdo už má hotovo, může se poučit pro příště.

2. 5. 2019

Ptáte se, proč se do takového zevrubného úklidu pouští lidstvo právě na jaře? Zřejmě proto, že jakmile po zimě konečně zase pořádně vysvitne sluníčko, prozradí všechny úklidové nedostatky, kterých jsme se od podzimu dopouštěli. Je tedy nejvyšší čas vzít do rukou potřebné náčiní a pustit se do toho.

Hlavní je mít plán

Nezačínejte hned tím, že napustíte vodu do kbelíku a připravíte si prachovku. Taková nesystematická akce by byla hotová moc brzy na to, aby měla dlouhodobý efekt. Nejdřív si všechno sepište. Nevynechte jedinou činnost a myslete při tom i na správné pořadí místností a úkonů.

Na úklid si vyčleňte celý den. A nepřestávejte, dokud není opravdu hotovo.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Je čas vyprovodit zimu do úložných prostorů

Jestli vám ještě visí na věšáku zimní kabát, bez okolků ho se vší zbylou zimní výstrojí uložte k spánku. Hned bude patrné, že se prostor čistí. Bez huňatých čepic, šál a rukavic na poličce bude vaše předsíň taky vypadat líp. A to všechno za pár minut. Mimochodem – nezapomeňte uložit hlouběji do botníku zimní boty a navrch si připravit ty, jejichž sezóna už probíhá nebo přijde.

Pořadí je jasné, nesnažte se ho měnit

To, že při úklidu byste měli na poslední místo nechat koupelnu, je staré dobré pravidlo, které se nevyplácí porušovat. Ve vaně nebo sprchovém koutě totiž snáz umyjete některé prostornější předměty z celého bytu, ať už půjde o odpadkový koš nebo třeba rošty z trouby, případně ze sporáku. Bylo by zbytečné pucovat koupelnu a pak si ji vzápětí zaneřádit.

První naopak může na řadu přijít ložnice. Ta totiž ve většině českých domácností nebývá nijak veliká a není v ní přemíra věcí. Může jít tedy o rychlou záležitost, tedy aspoň v porovnání s ostatními místnostmi. To vás určitě namotivuje!

Úklid koupelny si vždy nechávejte na závěr. Koupelna totiž dostává zabrat i při úklidu jiných místností.Zdroj: www.bigstockphoto.com

A co se pořadí částí místností týče, vždycky začínejte shora – nejdřív vymeťte pavučiny od stropu, pak umyjte okna, potom se můžete pustit do podlahy.

Nezapomeňte na textilie

Umýt okna, vyluxovat a utřít prach je chvályhodné, bude to ale jen polovičatá práce, když nedáte vyprat všechny textilie – záclony, přehozy, povlaky z polštářů, zkrátka všechno, co můžeme textiliemi nazvat. Právě dlouho neprané a zašlé záclony můžou dojem z jinak perfektně nablýskaných oken dokonale zkazit.

Nenáviděná okna – tři, dva, jedna, teď!

Až dáte do pračky textilie, chopte se koštěte a vymeťte z rohů a nejrůznějších zákoutí pavučinky a pavučiny. Opravdu se dělají pořád, takže to chce zásah i teď. Jakmile tak učiníte, můžete se s vervou pustit do mytí oken.

Ačkoli se obecně doporučuje uklízet po místnostech, okna vezměte v celém bytě na jeden zátah, jinak byste si jen přidělávali práci. Než se pustíte do skel, nezapomeňte nejdřív otřít vnitřní a vnější rámy a prostor mezi skly a parapety. Po umytí nechte okna otevřená, aby přirozeně vyschla.

Jeden den = celý úklid

Kolikrát už jste si slíbili, že každý den, až přijdete z práce, uklidíte jednu část bytu? A kolikrát jste toho vlastě už i nechali? Jakmile se budete chtít pustit do jarního úklidu, vyhraďte si na něj celý den, případně víkend, a nenačínejte jinou aktivitu. Od úklidu se totiž člověk rád vzdálí ke knížce, projížďce na kole nebo pečení. Zkrátka začněte a jinou činnost si dovolte, až se bude vaše bydlení celé blýskat!

Čas na uklizení spíže

Jestli ještě nemáte povídání o nezáživném uklízení dost, určitě věnujte pozornost těmto řádkům. Že se příroda na jaře probouzí, to neplatí jen o kvetoucích stromech, keřích a květinách. K životu se najednou mají i zvířátka, která nám dělají nechtěnou společnost.

Nejčastěji jde o moly ve skříních nebo drobné potvůrky, které se prohánějí vaší strouhankou. Všechno ve spíži prohlédněte a případně obměňte. Minimálně ale doporučujeme přesypat všechny sypké ingredience do vymytých nádob.

A co nádobí?

Chcete-li to vzít opravdu z gruntu, vrhněte se taky na úklid skříněk a kuchyňské linky. A nemyslíme jen police a regály samotné. Neuškodí ani pořádně přemýt a naleštit nádobí. Je totiž možné, že používáte stále dokola pár kusů z každé sady a ostatní kousky jsou zaprášené. Mýt je pak před návštěvou, abyste jí měli na co naservírovat dobroty, by byla ostuda.

Jak jste na tom s jarním úklidem vy? Ať už ho máte za sebou, nebo vás teprve čeká, přejeme vám hlavně to, ať vydrží dlouho uklizeno!