Jste zde

Jak na dokonalý guláš: Pro plnou chuť to chce velký hrnec a trochu méně cibule

guláš s chlebem Zdroj: Shutterstock
Uvařit výborný guláš není jen tak! Jeho příprava vyžaduje nějaký čas i znalost užitečných triků a fíglů, které používaly už naše babičky. Pojďte se na ně podívat blíže!

15. 1. 2023

Poctivý guláš je česká klasika, která nikdy nezklame. Narazíte na něj v mnoha podobách a připravit lze téměř z jakéhokoliv masa. Přesto existují určitá společná pravidla, která je důležité dodržovat, abyste dosáhli dokonalého výsledku!  

Bez kvalitního masa to nejde

Kvalitní čerstvé maso je základ každého masového guláše. Pokud máte možnost, kupte ho u řezníka, který vám poradí a pomůže při výběru správného druhu masa. Sázkou na jistotu je však hovězí kližka, prorostlá hovězí plec nebo vepřové ramínko

Maso nakrájejte na přibližně stejně velké kousky a dejte mu nějaký čas, aby získalo pokojovou teplotu. Pokud maso vhodíte do rozpáleného hrnce ihned po vyndání z ledničky, vlivem teplotního šoku ztuhne. Zprudka ho opečte ze všech stran, aby se zatáhlo, a teprve poté ho zasypte mletou paprikou. 

shutterstock_1817040641.jpg

guláš se slaninou
Zdroj: 
Shutterstock
Do guláše můžete také přidat trochu nakrájených vnitřností nebo na kostičky nakrájenou slaninu. Omáčka díky tomu získá lepší chuť. 

Cibuli dejte čas

Správně připravený cibulový základ dodá vašemu guláši chuť, barvu i hustotu. Cibule se totiž během vaření rozvaří a guláš krásně zahustí bez nutnosti přidávat hladkou mouku, instantní jíšku nebo jakékoli další zahušťovadlo. Vždy ji proto připravte v dostatečném množství. 

Podle mnoha rad se má dát cibule přesně tolik, kolik je masa. Aby však guláš nebyl příliš sladký, je vhodnější z celkového množství cibule trochu ubrat.

Důležité také je, aby se cibule opravdu smažila v malé vrstvě sádla, nikoliv dusila. Při přípravě omáčky proto vždy sáhněte po velkém hrnci. Cibuli smažte pozvolna na mírném plameni a nezapomeňte ji často míchat, aby se vám nepřipálila a nezhořkla. Správně udělaný cibulový základ má zlatavou barvu. 

Tip: Guláš, který je příliš řídký, můžete zahustit nastrouhanou bramborou, starší chlebovou kůrkou nebo měkkou střídkou. 

K přípravě guláše použijte sytě červenou mletou papriku

Zlatavý cibulový základ a maso opečené ze všech stran zasypte mletou paprikou, která výsledný guláš doladí k dokonalosti. Vsaďte však na kvalitní papriku ze specializovaného obchodu na koření a s jejím množstvím rozhodně nešetřete. V hrnci ji nechte pouze krátce rozvonět, aby se nespálila. 

shutterstock_1007612938.jpg

suroviny na guláš
Zdroj: 
Shutterstock
Pro lepší chuť můžete k základu přidat i jednu lžičku rajčatového protlaku nebo část vývaru můžete zkusit nahradit pivem nebo bílým či červeným vínem. 

Než základ podlijete vodou nebo vývarem přisypte do hrnce sůl, pepř a trochu kmínu. Máte-li rádi pálivé, přidejte čerstvou nebo sušenou chilli papričku a v případě, že děláte guláš ze zvěřiny, nezapomeňte na bobkový list a pár kuliček nového koření i jalovce

Výborný je nejen s domácím knedlíkem

Guláš vařte velmi pomalu, ideálně v tlakovém hrnci, který vaření výrazně urychlí. Na úplný závěr přidejte do guláše majoránku i utřený česnek a dolaďte ho solí podle své chuti. 

shutterstock_327127640.jpg

vaření guláše v papiňáku
Zdroj: 
Shutterstock
Vařením v papiňáku ušetříte nejen čas, ale i vaši peněženku. 

Hotový guláš podávejte s domácím knedlíkem, chlebem, s těstovinami, rýží či s bramboráčky a posypte ho čerstvou cibulí. 

Zdroje:

  • https://www.vitalia.cz/clanky/idealni-gulas/
  • https://recepty.blesk.cz/clanek/vareni/3266/jak-uvarit-fantasticky-gulas-vyzkousejte-osvedcene-triky-sefkucharu.html
  • https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/jak-na-cibulovy-zaklad-pro-dokonaly-gulas
  • https://www.vareni.cz/magazin/jak-pripravit-dokonaly-gulas/