Jste zde

Kauza sádlo: Je opravdu zdravější a trvanlivější než máslo? Jak vybrat kvalitní? Poradíme!

sádlo v misce Zdroj: Bigstockphoto
Naše babičky na něj nedaly dopustit. V současnosti dokonce zažívá další boom. Řeč je o sádle, o kterém (v porovnání s máslem) některé zdroje hovoří jako o trvanlivějším nebo dokonce zdravějším. Kde je pravda a jak kvalitní sádlo vybrat?

30. 10. 2021

Vepřové sádlo naše babičky používaly prakticky na všechno. Nakládalo se do něj například maso, které posléze vydrželo velmi dlouho čerstvé v kameninových hrncích. Smažilo a vařilo se na něm, přidávalo se do kynutého těsta na buchty, do sladkých i slaných koláčů. 

Dnes už máme sice mnohem důmyslnější způsoby, jak čerstvé pokrmy a potraviny skladovat, na sádlo ale mnozí z nás nezanevřeli. Stále ho používáme k vaření i smažení, do koláčů a buchet, ale třeba taky samotné namazané na chleba s cibulkou, vařenými vejci, pepřem a solí. 

bigstock-slices-of-salted-spicy-lard-on-402612005.jpg

hřbetní sádlo
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nejkvalitnější je hřbetní sádlo. Můžete ho vyškvařit, nebo upravit jiným způsobem.

Jaké druhy sádla známe?

Sádlo, jakožto živočišný tuk, můžeme získávat z prasat, kachen i hus. Nejčastěji ale na pultech obchodů najdeme sádlo vepřové. To díky bohatým tukovým vrstvám prasat, které jdou ruku v ruce s cenovou dostupností. Na jaké druhy sádla můžete v našich podmínkách narazit? 

  • Hřbetní sádlo: Jinak se mu říká též sádlo řemenové a je celkově nejkvalitnější a nejchutnější. Najdeme ho na svalovině kolem páteře. Kromě skvělé chuti ho lze dlouho skladovat a je nejlepší na vyškvaření i uzení. 
  • Plstní sádlo: Jde o tukovou tkáň na vnitřních stěnách dutiny břišní. Plstní sádlo není tak kvalitní jako sádlo hřbetní, protože po vyškvaření a vychlazení je jeho konzistence tuhá a nelze jej snadno mazat na chléb. Kromě toho pozbývá typické chutě a vůně. 
  • Střevní sádlo: Tady máme na mysli tukovou tkáň spojující střevní kličky, která se získává při spouštění střev a vyznačuje se charakteristickým pachem.
  • Osrdečníky: Jde o sádlo okolo aorty, páteře, ledvin a vlastního osrdečníku. Tento typ sádla má horší skladovatelnost a není dobré ho míchat s ostatními sádly kvůli charakteristickému pachu.
  • Kruponové sádlo: Jde o škrabky a odřezky, které se získávají seříznutím syrového sádla u vepřových kůží. Obsahuje i štětiny a podkožní vazivo, takže se do běžné kuchyně příliš nehodí
  • Technické sádlo: Jak už jeho název napovídá, jde o sádlo, které není vhodné k přímé spotřebě. Jde například odřezky ze střev, škrabky z mízdřicích strojů, sádelné odpady, sádlo z kanců a jiné.

Jak uchovat houby na zimu: Vyzkoušejte houby v soli nebo naložené v sádle

bigstock-lard-spread-in-bowl-on-wooden-419295661.jpg

vyškvařené sádlo
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vyškvařené sádlo můžete ochutit, případně ho použít na smažení. Má totiž vysoký bod zakouření.

Sádlo na černé listině?

Nějaký čas to vypadalo, že se sádlo ocitlo na černé listině nezdravých surovin. Touha po všem rostlinném a studie, které mu přisuzovaly podíl na zhoršování vysokého stavu cholesterolu, donutily řadu domácností i některé kuchaře z vyhlášených restaurací sádlo opatrně stahovat z jídelních lístků.  Časem se ale ukázalo, že to se sádlem není až tak hrozné, jen je potřeba aplikovat zlaté pravidlo, které říká: „Všeho s mírou“.

Pravdou však zůstává, že sádlo má vysoký bod zakouření, takže se při vysokých teplotách nepřepaluje. Můžete na něm proto pohodlně smažit a to bez rizika vzniku vedlejších karcinogenních látek. Sádlo navíc obsahuje kyselinu olejovou, která pomáhá se vstřebáváním vitamínů a snižováním špatného cholesterolu. Paradoxně tak tenhle živočišný tuk snižuje riziko srdečních onemocnění

Dalším benefitem je nepochybně i dlouhá trvanlivost. Protože je sádlo přírodní a neupravené, téměř se nekazí, proto ho stačí nechat na chladnějším a suchém místě, kde klidně vydrží i několik dlouhých týdnů. Zajímavé je i to, že sádlo je o dost zdravější, než máslo. Obsahuje totiž 60 % zdravých tuků, zatímco máslo jenom 45 %. Navíc si ho můžete užít i tehdy, pokud vaše tělo neumí zpracovat laktózu.

Jak poznat a nakoupit kvalitní sádlo?

Při výběru se zaměřte výlučně na sádlo hřbetní. To syrové, čerstvé a nevyškvařené poznáte podle výšky (ideálně 3 centimetry a více). Pokud byste koupili tenčí kousek, mějte na paměti, že prase bylo v tomhle případě chováno spíš na maso, než na sádlo a sádlo tak nemusí být tolik chutné a kvalitní. 

Kvalitní sádlo má čistě bílou barvu, pevnou konzistenci a není prorostlé masem nebo jen zcela minimálně. Na některých kouscích můžete najít kůži, což ale není špatně. Po přinesení domů sádlo vyškvařte a po vychladnutí skladujte, jak jste zvyklí.

Pokud doma sádlo škvařit nechcete, poohlédněte se v regálech po vyškvařených výrobcích, které se vyznačují bílou barvou, kompaktní konzistencí a výjimečnou chutí a vůní. Toto sádlo, které se prodává v kelímku nebo v pergamenovém papíru, lze bez obav skladovat několik týdnů při teplotě +1 až +8 °C. 

Použité zdroje:

  • https://nasadle.cz/2018/07/21/typy-sadla/
  • https://magazin.recepty.cz/clanky/sest-duvodu-proc-jist-sadlo-je-trvanlive-a-dokonce-zdravejsi-nez-maslo-295.html
  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/sadlo-30000912.html
  • https://nasadle.cz/2019/03/16/jak-pozname-kvalitni-hrbetni-sadlo/
  • https://regiony.rozhlas.cz/sadlo-v-minulosti-a-dnes-v-jakych-variantach-se-pochoutka-pripravuje-7419902

Související články