29. 12. 2020
Kmín kořenný, jinak také kmín luční, je jedno z nejstarších a nejpoužívanějších koření v české kuchyni. Pokrmům dodá výraznou chuť i specifickou vůni. Pyšnit se však může i mnoha zdravotními benefity. Pojďte se s námi dozvědět něco více o kmínu lučním a zjistit, co má společného s kmínem římským.
Podpořit české zemědělce se vyplatí!
Kmín luční se pěstuje téměř po celé Evropě. U nás se pěstuje zejména kmín kořenný dvouletý, který si díky specifickým podmínkách na pěstování dokonce vysloužil chráněné označení "český kmín".
Český kmín je velmi kvalitní. Pyšní se vysokým obsahem silic a mnohem výraznější chutí a silnějším aromatem. Bohužel na českém trhu je však velmi často zastíněn levnějším jednoletým kmínem, který má nižší kvalitativní parametry a který se k nám dováží z Polska a Finska.
Kmín má v české kuchyni neodmyslitelné místo
Kmín je velmi oblíbené koření, které odjakživa patří do české kuchyně. Ročně ho spotřebujeme až 2500 tun! Používáme ho do chlebového těsta i na pečivo, přidáváme ho do vody při vaření brambor, dochucujeme s ním polévky i ryby a zcela jistě se bez něj neobejdeme při pečení jakákoliv pečínky. Tvoří základ mnoha kořenících směsí a velmi často se doporučuje do jídel, která jsou hůře stravitelná.
Účinná první pomoc při nadýmání
Kmín je nejen skvělé koření, ale i účinný lék na mnoho neduhů. Své uplatnění našel nejen v lidovém léčitelství, ale i ve farmacii, kde se využívá k výrobě sirupů, aromatických olejů a bylinných čajů.
Pozitivně ovlivňuje trávení, zmírní nadýmání, křeče v břiše i bolesti žaludku. Podporuje tvorbu krve, správnou funkci ledvin a snižuje vysoký krevní tlak i cholesterol.
Skvěle funguje jako prevence srdečních onemocnění a pomůže při léčbě onemocnění dýchacích cest. Stimuluje tvorbu mateřského mléka a miminku uleví od nadýmání. Podle nejnovějších výzkumů dokonce pomůže s hubnutím.
Římský kmín je zcela odlišný
Římský kmín, jinak také šabrej kmínovitý, je co do vzhledu velmi podobný našemu kmínu, ale chutí i svou vůní je zcela odlišný. Na rozdíl od kmínu lučního má menší a světlejší semena, výraznější aroma, hořkou chuť a je silně peprný. V receptech tak nahradí spíše pepř než klasický kmín.