Jste zde

Jak na dokonalý hovězí guláš? Maso opečte a nezapomeňte na rajčata

guláš v kotlíku Zdroj: Bigstockphoto
Uvařit guláš, jehož měkké masíčko se bude rozplývat na jazyku, a příjemná, jemně pikantní chuť vystřelí naše chuťové pohárky do oblak, není jenom tak. Jaké finty používají špičkoví šéfkuchaři? Tady jsou!

23. 4. 2022

Aby měl guláš sílu, je nezbytné, abyste do základu použili kvalitní hovězí vývar. S přípravou guláše proto začněte už den předem. Maso (ideálně kližku, krk nebo líčka) očistěte a pokrájejte na cca 2,5 centimetru velké kostičky, které si nasolíte, opepříte, okmínujete a uložíte do druhého dne do ledničky.

Odkrojky nevyhazujte a společně s kostmi, kořením a zeleninou je nechte nejprve v troubě zatáhnout a pak z nich uvařte pomalu tažený hovězí vývar.

bigstock-beef-casserole-or-goulash-ingr-450966709.jpg

hovězí na talíři
Zdroj: 
Bigstockphoto
Dobrý guláš neuděláte bez dobrého masa.

Jaké suroviny budete na poctivý guláš potřebovat?

Aby byl guláš opravdu dobrý a poctivý, na surovinách nešetřete. K přípravě je opravdu potřeba máslo, nikoli margarín a chuti silného českého česneku se ten čínský nepřiblíží ani z dálky. To samé platí pro kvalitu grilovacího koření, které si klidně snadno připravíte doma. Ale dost řečí! Bez jakých surovin se neobejdete?

  • 500 g hovězího masa
  • 250 g bílé cibule bílé
  • 5 ks českého česneku
  • Olej a máslo
  • Hladkou mouku
  • Grilovací koření
  • Pepř
  • Kmín celý a drcený
  • Sladkou a pálivou papriku (ideálně tu maďarskou)
  • Hovězí vývar
  • Zhruba 250 ml rajčatové passaty

Jak na to?

Naložené hovězí kostky nasypejte do pekáčku a zalijte je rajčatovou passatou. Dobře promíchejte a nechte péct zhruba 15 – 20 minut v troubě vyhřáté na 200 stupňů Celsia. Průběžně maso promíchávejte a kontrolujte, jestli se nepřipaluje.

bigstock-pork-goulash-with-tomato-paste-429010067_1.jpg

guláš na talíři
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nejchutnější je guláš, když ho necháte den odležet.

Mezitím si připravte očištěnou cibuli, kterou nakrájíte na větší kostky. Vhoďte je do tlakového hrnce s olejem a oříškem másla (olej můžete nahradit sádlem) a restujte zhruba 20 minut. Cibule se nesmí spálit, zhořkla by. Před koncem restování k ní přimíchejte nasekaný nebo nastrouhaný stroužek česneku a maso.

Společně restujte dalších dvacet minut. Po orestování zalijte zhruba do ½ tlakového hrnce teplým vývarem (zhruba hrníček si nechte bokem), přidejte půl balíčku sladké papriky, drcený kmín a pepř. Tlakový hrnec zavřete a nechte asi 40 minut dusit.

Před koncem dušení si připravte světlou jíšku. Do hrnce nasypejte hladkou mouku, kterou orestujte (nespalte ji) do světle hněda. Přidejte k ní oříšek másla, vychladlý vývar důkladně rozmíchejte. Po otevření tlakového hrnce jíšku nalijte přes sítko k masu a vařte zhruba ještě dvacet minut. 

Během vaření do „tlakáče“ přisypejte půl balíčku sladké papriky, pálivou papriku dle chuti, grilovací koření a ke konci majoránku. Přidat můžete i trošku domácí vegety. Po vypnutí guláše a odstavení z plotny, ke guláši přidejte zbytek česneku, který nastrouháte na jemném struhadle nebo utřete nožem.

Náš tip: Tenhle poctivý guláš můžete podávat s čerstvým chlebem a cibulkou nebo domácím knedlíkem.

Zdroj: Archiv autorky