Jste zde

Bobkový list: Hodí se nejen do pokrmů, ale i ke zmírnění kašle nebo na lepší trávení

bobkový list Zdroj: www.bigstockphoto.com
Poznejte s námi bobkový list! Aromatické koření, které zatočí s mnoha nemocemi a vaši domácnost zbaví nejen molů, ale i zlých duchů a negativní energie.

4. 1. 2021

Bobkový list je sušený list vavřínu vznešeného - majestátního stálezeleného stromu, který roste po celém Středomoří, ale s velkou oblibou se pěstuje i jako okrasná rostlina v mnoha domácnostech. Pojďte s námi poznat bobkový list zblízka a vypěstovat si ho doma na parapetu

bigstock-bay-leaf-or-laurel-laurus-nob-400319471.jpg

bobkový list na prkýnku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Kvalitní bobkový list je pružný, krásně voní a je světle zelený. Nikoliv hnědý, našedlý nebo se skvrnami! 

Oblíbené koření i léčivá rostlina

Bobkový list má příjemné aroma a nahořklou chuť s nádechem citrusů. V kuchyni má téměř univerzální použití a v lidovém léčitelství pomůže s mnoha neduhy.

bigstock-creative-layout-made-of-green-341094712.jpg

sušený bobkový list
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Sušené listy vavřínu jsou skvělým přírodním prostředkem, který vás ve spíži nebo v šatní skříni zbaví molů. Vůně bobkového listu jim totiž vůbec nevoní. 

 
Už v období antiky staří Řekové a Římané považovali bobkový list za symbol moudrosti, dokonalosti, vítězství a míru. Oceňovali jím významné osobnosti a věřili, že má kouzelnou moc i schopnost ochránit dům před zlými duchy a morem.

Nedílnou součástí nejen české kuchyně

Bobkový list je velmi oblíbený zejména ve středomořské a francouzské kuchyni. Své neodmyslitelné a nezastupitelné místo má však i v naší tradiční české kuchyni. Bez bobkového listu se neobejdete při přípravě rajské a svíčkové omáčky, při nakládání zeleniny a při pečení masa, zvláště při pečení zvěřiny.

Skvěle se také hodí do nejrůznějších marinád a k mořským rybám. Luštěninové polévce vylepší chuť a zlepší její stravitelnost

Mějte bobkový list celoročně po ruce

Pěstování bobkového listu není vůbec náročné. Při dodržení základních pěstitelských podmínek rychle obrůstá a díky svému výraznému aroma netrpí na škůdce

bigstock-bay-leaf-or-laurel-laurus-nob-341821750.jpg

čerstvý bobkový list
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Bobkový list miluje letnění, ale není mrazuvzdorný, proto musí být před prvními mrazíky přenesen do místnosti s teplotou v rozmezí od 3 až 18 stupňů Celsia. 

Rostlinu umístěte na místo, kde bude mít dostatek světla, a myslete na bohatou zálivku. Zejména v letních měsících je potřeba bobkový list zavlažovat denně. Dbejte však na to, aby květináč nikdy nezůstal stát ve vodě! V zimních měsících naopak zálivku výrazně omezte a rostlinu přeneste na chladnější místo. 

Zmírňuje kašel a snižuje horečku

Bobkový list má mnoho léčivých účinků, které můžete čerpat nejen ve formě čaje. Běžně se používá i k výrobě oleje, k přípravě ozdravné koupele, která uvolní bolavé klouby, i k inhalaci, která uvolní hleny a pročistí dýchací cesty. Působí lehce sedativně a má protizánětlivé i antibakteriální účinky. 

Čaj z bobkového listu zvyšuje chuť k jídlu, podporuje a zlepšuje trávení a pomáhá při nadýmání. Prokazatelně snižuje hladinu krevního cukru i hladinu špatného cholesterolu. Při chřipce a nachlazení uleví při bolesti hlavy, snižuje horečku a zmírňuje kašel. Bystří paměť a zlepšuje kvalitu spánku.