14. 7. 2022
Základní složkou tohoto koktejlu je nepochybně tonik, který obsahuje látku zvanou chinin. Chinin je přírodní alkaloid, který se v medicíně využívá jako základní antimalarikum. Získáváme ho z kůry chinovníku, který se do Evropy dostal s největší pravděpodobností ze španělských kolonií v Jižní Americe.
První zmínky o léčivých účincích chininu pocházejí zhruba z první poloviny 17. století. Tehdy se malárie léčila prachem seškrábaným z kůry chinovníku. Až mnohem později – konkrétně tedy v roce 1820 – dokázal francouzský chemik Pierre-Joseph Pelletier poprvé úspěšně chinin izolovat.
S malárií se potýkali taky britští vojáci v indických koloniích. A i přesto, že bylo možné chinin nově užívat ve formě tablet, jejich silná hořkost je donutila smíchat je s dovezeným ginem a cukrem. Jakmile chinin zlevnil, přišel na trh první komerční nápoj – tonik, který na trh uvedl Erasmus Bond v roce 1858.
Nám dobře známý a perlivý tonik Schweppes se na trhu objevil ještě o pár let později – konkrétně tedy v roce 1870. Ačkoliv lze dnes získat chinin syntetickou cestou, ta přírodní je mnohem jednodušší a levnější. Všechny značky dostupných toniků proto obsahují určité množství přírodního chininu.
Základní rady a triky pro přípravu nejlepšího drinku
Poměr: Správný poměr neexistuje. V zásadě záleží na tom, na jak silný drink máte chuť. Připravit si tak můžete koktejl z jednoho dílu ginu na dva nebo tři díly toniku, případně zvolit jiný poměr, ve kterém bude dominovat hořká chuť toniku nebo naopak osvěžující chuť jalovčinek.
Sklenice: Gin s tonikem můžete servírovat ve vysoké (ideálně křišťálové) sklenici nebo ve sklence typu highball, kde vydrží bublinky i led déle. Zvolit ale můžete i klasickou „vínovku“ (tzv. sklenici copa), která je populární zejména ve Španělsku. Stejně jako u sklenice highball držíte copu za stopku a zpomalujete tak zahřívání ledu.
Led: Kdo by to byl řekl, že právě led bude alfou a omegou tohohle oblíbeného koktejlu? Ve skutečnosti ale opravdu záleží na tom, jak velké kusy ledu do sklenice vložíte. Tady platí, že čím větší, tím lepší. Led se totiž nebude tak rychle roztápět a drink zbytečně ředit.
Náš tip: Aby byl drink chuťově dokonalý a vyvážený, nebojte se sklenici uložit na několik minut do mrazničky.
Klasický Gin & Tonic
Budete potřebovat:
- 4 cl suchého ginu
- 8-10 cl toniku
- Salátovou okurku
- Led
- Snítku rozmarýnu
Jak na to?
Vyšší sklenku naplňte ledem až po okraj. Přidejte pár koleček okurky. Odměřte a nalijte gin a po stěně sklenky nebo přes barovou lžičku dolijte tonikem. Jako ozdobu přidejte dlouhý řez omyté neloupané okurky tak, aby přesahoval přes okraj a snítku rozmarýnu.
Gin & Tonic s chilli, růžovým pepřem, šafránem a pomerančem
Budete potřebovat:
- 4 cl suchého ginu
- 8-10 cl toniku
- Chilli vločky
- Pár kuliček růžového pepře
- Pár nitek šafránu
- Pomerančovou šťávu
- Sušený pomeranč nakrájený na plátky
- Led
Jak na to?
Sklenku typu highball naplňte do poloviny ledem. Na led nasypejte pár kuliček růžového pepře (některé z nich můžete lehce promnout v ruce). Přidejte chilli vločky, nitku šafránu a sklenici dosypejte ledem. Odměřte a nalijte gin a dolijte tonikem. Přidejte pár kapek pomerančové šťávy a na vrstvu ledu položte sušený pomeranč.
Růžový Gin & Tonic se sušenými květy a ovocem
Budete potřebovat:
- 4 cl růžového ginu
- 8-10 cl růžového toniku
- Sušené květy růže
- Lyofilizované ovoce (maliny, jahody, borůvky apod.)
- Zamražené lesní ovoce (např. lesní jahody, borůvky, brusinky apod.)
- Led
- Snítku máty nebo meduňky
Jak na to?
Sklenku na gin a tonik naplňte do poloviny ledem. Na led nasypejte pár sušených kvítků růže, přidejte lyofilizované ovoce, pár kousků zamraženého lesního ovoce a dosypejte ledem. Odměřte a nalijte gin a dolijte tonikem. Přidejte snítku máty a ozdobte čerstvými bylinkami.
Použité zdroje:
- https://www.alkohol.cz/novinky/nejlepsi-gin-s-tonikem-vse-o-legendarnim-drinku/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Tonik
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Gin_s_tonikem