Jste zde

Lyofilizované ovoce: Proč mu dát přednost před klasicky sušeným z obchodu?

lyofilizované maliny Zdroj: Bigstockphoto
Sušené ovoce je dobré, co si budeme povídat. Většina z nás si na něm ráda smlsne a mimo sezónu přijde extra vhod. Čím se liší klasicky sušené ovoce od toho lyofilizovaného a proč je fajn dát mu přednost?

13. 3. 2022

Možná si sušíte ovoce doma, když máte najednou přebytky jablek, hrušek, švestek nebo jiných plodů. Pak máte nejspíš bezva zásobu na „horší časy“. Křížaly k zimě tak nějak všeobecně patří. Jestli ale spoléháte na sušené ovoce z obchodu, měli byste vždycky sledovat, jestli ho výrobce nedoslazoval. 

Nevýhodou klasického sušeného ovoce, jak ho známe už dlouho, je jeho sladkost. Může být totiž doslazované, což není potřeba. Během sušení, které spočívá v dlouhém vystavení teplu, dochází ke ztrátě vody a ke koncentraci cukru. Ještě větší nevýhodou je to, že ovoce během sušení ztrácí prospěšné látky, které přirozeně obsahuje, a následuje taky dodání siřičitanů. A pro někoho je důležitý i vzhled.

bigstock-closeup-of-some-slices-of-drie-207439000.jpg

křížaly
Zdroj: 
Bigstockphoto
Klasicky sušené křížaly vznikají úplně jinak než ovoce, které je sušené mrazem.

Oproti tomu má lyofilizované ovoce svůj původní vzhled, jen je zbaveno vody. Když ho do ní namočíte… Uvidíte sami! Mnohem důležitější je ale to, že si ovoce uchovává nutriční hodnoty i vitamíny a minerály. Je tedy o dost prospěšnější a v jídelníčku se neztratí. A chuť? Prakticky k nerozeznání od čerstvých plodů!

Jak probíhá lyofilizace? 

Na celém procesu lyofilizace vlastně není nic složitého. Doma mrazem nesušíme ne proto, že by to bylo těžké, ale proto, že lyofilizátor, který práci obstarává, je nákladný na pořízení. 

Lyofilizace probíhá ve dvou krocích. Nejdřív je potřeba ovoce zmrazit a ustálit ho na mínusových teplotách, mezi 20 a 80 °C pod nulou. Jakmile je zmražené, přijde řada na sušení – zprvu ve vakuu, kde se voda změní v páru, později se vakuum snižuje a zvyšuje se teplota. 

Celý proces sušení trvá v řádu hodin až dní a výsledný produkt obsahuje o 95 % vody míň. Nemusí přitom jít jen o ovoce – mrazem se dají sušiny i sýry, mléčné produkty nebo zelenina.

bigstock-antioxidant-rich-blueberry-mad-403032230.jpg

lyofilizované borůvky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Lyofilizované ovoce je lehoučké, protože obsahuje o 95 % méně vody než ovoce čerstvé.

Nenechte se zmást cenou

Když budete po lyofilizovaném ovoci pátrat, nejspíš vás překvapí jeho cena – bude se vám zdát vysoká. Berte ale v potaz, že sáček s ovocem je sice malý a lehký, ovšem jen proto, že tu není skoro žádná voda. Například v balíčku lyofilizovaných jahod o hmotnosti 500 g na vás čeká zhruba 5 kg čerstvých plodů!

Jak si lyofilizované ovoce vychutnat?

Mrazem sušené plody si můžete dát samotné, ale taky jsou skvělým doplňkem k jogurtu a müsli, chutnají ve sladkých kaších, na dezertech nebo v pudinku.

Použité zdroje:

  • https://www.rehabilitace.info/vyziva-a-jidlo/lyofilizovane-susene-mrazem-ovoce-a-potraviny-jsou-stejne-zdrave-jako-cerstve-nekdy-dokonce-vice/
  • https://www.jezkuv-statek.cz/suseni-ovoce-mrazem-lyofilizace/
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/8966-lyofilizovane-ovoce-proc-jist-mrazem-susene-jahody-boruvky-nebo-banany