Jste zde

Zázračné maliny: Zaženou špatnou náladu a čím tmavší jsou, tím lépe pro zdraví

maliny na keři Zdroj: www.bigstockphoto.com
Sezóna malin se blíží! Dopřejte svému tělu ovoce, které chrání a pozitivně ovlivňuje vaše zdraví.

3. 6. 2020

Maliny, plody ostružiníku maliníku, patří mezi nejoblíbenější a nejlahodnější ovoce, které milují děti i dospělí. Velmi rychle však podléhají zkáze, a proto jsou v drtivé většině preventivně ošetřovány pesticidy. Vypěstujte si svou vlastní úrodu malin a chemie se nebudete muset obávat! 

Pěstování malin je poměrně nenáročné. Jediným úskalím je dobře načasovaný řez, kterým se odstraní staré a suché výhonky. Maliny milují kyselou humózní půdu a pravidelnou zálivku, která jim zajistí dostatek vláhy. 

bigstock-359145685_1.jpg

plody malin
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Maliny jsou skvělé přírodní afrodiziakum. Probouzejí chuť na sex a prokazatelně zvyšují sexuální výkonnost.

Není snad nikdo, kdo by je nemiloval

Maliny jsou nejen zdravým, ale i chutným ovocem. Jsou skvělou surovinou k výrobě sirupů, zmrzliny, dezertů i k přípravě ovocného vína nebo osvěžující malinové limonády, která chutná zejména dětem. Ta kupovaná se však nikdy nevyrovná té domácí, která je plná malin, je bez umělých barviv a bez konzervantů!  

bigstock-harvest-fresh-raspberries-in-j-343237339_1.jpg

maliny na malinovku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Domácí malinovku můžete připravit z čerstvým malin, cukr, citronové šťávy a sodovky nebo z malinového sirupu. 

Proč jíst maliny? 

Maliny obsahují celou řadu cenných látek, které chrání a pozitivně ovlivňují naše zdraví. Posilují imunitu, snižují hladinu cholesterolu i cukru v krvi, pročišťují střeva a ochraňují náš zrak. Zlepšují kvalitu pokožky, nehtů i vlasů a jsou ideální svačinou během hubnutí.

Z těla dostanou přebytečnou vodu, mají minimum kalorií a neobsahují žádný tuk. Zlepší duševní stav, zaženou deprese a zejména u malých dětí pomohou snížit vysoké horečky. Novodobé studie poukazují na jejich pozitivní vliv při léčbě rakoviny, chudokrevnosti a Alzheimerově chorobě! 

bigstock-ripe-berry-in-wicker-basket-v-367052104_1_-_kopie.jpg

maliny v košíku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Věděli jste, že nejtmavší maliny obsahují nejvíce antioxidantů, a jsou tudíž nejzdravější? 

Pozitivní vliv na lidské zdraví mají i mladé listy, které se sbírají od května do srpna. Po usušení si z nich můžete připravit hořký čaj, který podporuje trávení a je účinný při kašli i nachlazení, nebo nálev, který urychluje hojení odřenin.

Jak maliny skladovat?

Maliny podléhají rychlé zkáze a jsou velmi choulostivé. Snadno se pomačkají a velmi rychle zplesniví. V dobré kondici vydrží pouze několik hodin! Správným skladováním a péčí však můžete jejich životnost podstatně prodloužit! 

Maliny, které si přinesete z obchodu nebo ze zahrádky domů, omyjte v octové nebo citronové vodě. Zbavíte se nejen pesticidů, kterými jsou kupované maliny velmi často ošetřeny, ale i všech plísní a bakterií. Následně maliny opláchněte pod studenou vodou, opatrně je usušte a vyskládejte na tác, na kterém je položená papírová utěrka. Maliny skladujte v lednici. 

U malin, které chcete zamrazit, postupujte obdobně. Papírovou utěrku však vyměňte za slabou vrstvu krystalového cukru, který prodlouží dobu skladování.