Jste zde

Bylinkový seriál: meduňka je elixír života!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Další oblíbenou bylinkou, kterou je snadné vypěstovat i doma v květináči a kterou si vezmeme na paškál, je meduňka. Lidé ji milují pro její uklidňující účinky, ale přináší i jiné výhody. Vypěstujte si ji také a poznejte její příjemnou moc!

31. 8. 2017

Možnost začít pěstovat kdykoli a sklízet během celého roku? To dnes není nic výjimečného. Stačí, když si meduňku zasadíte doma v květináči. Nemusíte tak čekat na správné jarní teploty a vystačit si s málem. 

Jak si doma vypěstovat „uklidňovač“

Semínka meduňky zasaďte do dobře propustné půdy, ideálně by měla být hlinitopísčitá, bohatá na živiny. Pro meduňku je nadmíru důležité správné světlo, tak jí vyberte místo, kde jí bude dobře – potřebuje hodně slunečního světla, ale přes poledne je lepší mít ji ve stínu. Zároveň dbejte na to, aby nebyla vystavena zlovůli větru či průvanu.

Meduňka je považovaná za elixír života.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nepodceňujte ani zálivku, abyste se mohli radovat z pěkné úrody. Zalévejte ji odstátou vodou a 1x za 14 dní ji přihnojujte tekutým organickým hnojivem. Kontrolujte stav zeminy, protože příliš mokré nebo naopak suché pěstební médium se negativně odrazí na růstu celé bylinky. Zní to sice složitě, ale nic světoborného to není. Za tu trošku námahy meduňka rozhodně stojí.

Uklidňuje nervy i žaludek

V moderní domácnosti je místa pro bylinky čím dál více. V době spěchu a stresu se k bylinkám obracíme jako k malé spáse, která nám pomůže zvolnit a udělá nám dobře, aniž bychom do sebe museli sypat tabletky. 

Vypěstovat meduňku není složité, a to po celý rok.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Bylinková encyklopedie

Věděli jste, že meduňku doporučovali už starověcí a středověcí lékaři všem, kteří trpěli melancholií? A kromě toho také všem, kteří toužili dlouho žít a být vitální. Proslulý lékař Paracelsus ji prohlásil za elixír života, pravděpodobně proto, že bylinka dokáže dokonale zklidnit celý organismus. Něco na ní tedy opravdu bude. 

Meduňka je lékem na celou plejádu mírných zdravotních komplikací. Pomáhá například při pocitu prudkého bušení srdce, při problematickém trávení a zažívání, při žaludečních potížích i při nevolnosti, při plynatosti, bolestech hlavy, migrénách či oparech. 

Zřejmě všichni už jsme alespoň jednou zahlédli krabičku meduňkového čaje, který se dennodenně prodává v lékárnách. Chcete-li se ale doopravdy uvolnit, efektivně si odpočinout nebo se prostě jen dobře vyspat a ráno vstát plni energie, udělejte si odvar z meduňky sami. Stačí k tomu pár lístků bylinky a voda. 

Přidejte ji do salátu i do smoothie

A jak samotnou meduňku zužitkovat v kuchyni, když si z ní nechcete jen vařit čaj? Přihoďte pár lístků do jakéhokoli smoothie, vyrobte z ní sirup, přidejte ji do másla a potřete směsí pečené kuře, dejte ji do medu, do ovocného či zeleninového salátu, do octa, do likéru, do jogurtové zálivky, majonézy nebo do dezertu, případně si z ní doma vyrobte balzám na rty. Její lehký citronový dotyk z každého pokrmu nebo suroviny udělá něco nového!

Meduňkový čaj je skvělý. Tuhle bylinku můžete přidat ale i do dalších pokrmů. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Provoňte si bydlení meduňkou

Vypěstovat meduňku doma není příliš složité a výsledky bývají ohromující. Kromě toho, že bylinka ozdobí váš byt, dodá mu také jemně citrónovou vůni a nakonec ji zužitkujete čerstvou nebo usušenou, dle libosti. Pusťte se do toho!