Jste zde

Bylinkový seriál: máta je lék na křeče i kocovinu!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Máta je naprosto úžasná bylinka, která vám ze spousty pokrmů udělá nádherné skvosty a už při samotném pěstování bude příjemným doplňkem vašeho bydlení. Pěstování samotné je snadné a využití široké, tak se do toho pusťte!

19. 6. 2017

Máta patří k těm nejoblíbenějším bylinkám z českých zahrádek i květináčů. Na výsluní tak stojí s libečkem, oreganem, bazalkou nebo meduňkou. Aby také ne…

Máta potřebuje polostín a vlhko

Jakmile si seženete řízky nebo sazeničky, vysaďte je do vlhké půdy, protože máta nemá v lásce sucho. Proto ji také pravidelně zalévejte a nedopusťte, aby půda vyschla. Mátu můžete pěstovat jeden rok, potom ji nemusíte hnojit, nebo více let – v tom případě se vyplatí přihnojovat.

Máta má pozitivní účinky na zažívání.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Mátě vyhovuje polostín, nikdy ji nestavte na slunce, kde by dříve nebo později uhynula. Snažte se také zamezit průvanu či působení větru (například v blízkosti okna). Nezapomeňte ji čas od času zastřihnout, aby košatěla a vaše úroda byla bohatší.

V kuchyni je nezaměnitelná

Typická vůně i příchuť máty peprné je jedinečná a nezaměnitelná. Můžete s ní připravit lahodné mojito, sušená máta zase skvěle chuťově ladí s masem a báječná je v nádivkách. Připravujete-li doma smetanové či sýrové pomazánky, máta jim dodá možná dosud nepoznanou chuť, kterou vám pochválí každý, kdo váš výtvor ochutná. 

Náš tip: Přihoďte v horkých letních dnech do vody s citrónem pár lístků máty a užijte si dokonalé osvěžení!

Máta bývá také součástí bylinných směsí a i ty můžete doma připravit sami, pokud pěstujete bylinek více – nejlepší směs tvoří s libečkem, estragonem a šalvějí. 

Ulehčuje zažívání a zvyšuje fyzickou kondici

Mátu lidé pěstují už od pradávna a není divu, má totiž široké spektrum účinků. Nejen že posiluje fyzickou kondici a pomáhá proti impotenci a frigiditě, má také dobrý vliv na zažívání, je vhodná při nadměrné plynatosti nebo žaludečních potížích a zvracení – a to například i při kocovině. Nezřídka se osvědčí vyplachování úst odvarem z máty při bolesti zubů a dásní.

Díky mátě je skvělé nejen mojito, ale i další drinky.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Díky mentolu, jenž je její hlavní složkou, ji lze využívat i jako obklad na citlivou kůži, na níž dojde k mírnému znecitlivění. 

Spousta účinků stojí za trochu námahy

Vypěstujte si doma mátu a směle s ní experimentujte v kuchyni. Dost možná vám aspoň trochu uleví i od zdravotních potíží. A také vám krásně oživí byt!