Jste zde

Potraviny, které umí zahřát: Dopřejte si chilli, zázvor nebo ovesné vločky

zimomřivá žena Zdroj: Bigstockphoto
Teplý svetr, hrubé ponožky, čaj a pořád, lidově řečeno, „klepete kosu“? Pokud vám nedělá studené počasí dobře a vaše tělo se odmítá zahřát, vyzkoušejte jeden účinný trik. Pochutnejte si na následujících potravinách a po chladu nebude ani památky.

28. 12. 2021

Zázvor

Tahle superpotravina dokáže nejen zahřát, ale taky nakopnout imunitu. Pomáhá od kašle, desinfikuje a upravuje trávení. Denně byste ale neměli zkonzumovat víc než čtyři gramy čerstvého zázvoru nebo gram zázvoru sušeného. V opačném případě vás mohou trápit zažívací obtíže, potíže s delší menstruací nebo nízkým krevním cukrem. 

bigstock-turmeric-powder-also-known-as-416659879_1.jpg

mletá kurkuma
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kurkuma - jídlo probarví a vás prohřeje.

Kurkuma

Tohle aromatické koření perfektně barví, zahřívá a dokonce má významné antioxidační účinky na lidské tělo. Kromě toho posiluje imunitu a působí protizánětlivě. Kurkumu můžete sehnat čerstvou, oloupat ji a přidat do hlavních jídel, polévek nebo dezertů, případně v sušené formě, kde je nejčastěji součástí kořenící směsi zvané karí.

Náš tip: Dopřejte si kurkumu s pepřem. Společně tak dokážou do těla uvolnit mnohem více důležitých látek, než kdybyste tato koření konzumovali odděleně. 

Skořice

Co by to bylo za Vánoce bez voňavé skořice? Ta se může opět pochlubit antioxidačními a protizánětlivými účinky stejně dobře jako vás zahřeje a ochrání před viry a bakteriemi.

Když k výše uvedenému připočtete ještě antiseptické účinky tohoto voňavého zázraku a schopnost odbourávat stres, jen těžko budete hledat lepšího společníka.

bigstock-healthy-breakfast-oatmeal-bowl-401030663_1.jpg

ovesná kaše
Zdroj: 
Bigstockphoto
Asi byste to do nich neřekly, ale ovesné vločky dokážou naše tělo báječně prohřát.

Chilli

Skutečným bourákem ve světě „zahřívacích“ potravin je nepochybně chilli. Pikantní papričky totiž mají protizánětlivé účinky, prokrvují tělo a tím pádem i zahřívají. Najdete v nich mangan, hořčík, draslík i železo. Kromě toho jsou plné antioxidantů a chrání organismus před působením volných radikálů.

Ovesné vločky

Zatímco u chilli, kurkumy, pepře nebo zázvoru byste „zahřívací efekt“ tak nějak čekali, u ovesných vloček by vás to možná ani nenapadlo. I tahle potravina ale může tělo příjemně prohřát. Obsahuje totiž spoustu vlákniny, rostlinných bílkovin i sacharidy zvané  beta-glukany, která mají potenciál snižovat hladinu špatného cholesterolu.

Batáty

Skvěle zahřejí i sladké brambory – tzv. batáty. Ty obsahují hodně škrobu, cukrů a vody. Z vitamínů pak nesmíme opomenout Céčko, vitamín B6 a betakaroten. Důležitá je i kyselina chlorogenová, která urychluje metabolismus, mírně snižuje vysoký krevní tlak, hladinu cholesterolu a napomáhá regeneraci i očistě organismu.

Luštěniny

Ať už luštěniny milujete, nebo se jim zdaleka vyhýbáte, během zimy je zařaďte do svých jídelníčků. Obsahují totiž spoustu vlákniny, draslíku, zinku a dalších důležitých minerálních látek. Opomenout nesmíme ani vitamín B a vlákninu. Ta pomáhá s trávením a vstřebáváním živin. 

Použité zdroje:

  • https://itesco.cz/hello/clanek/19-potravin-ktere-vas-pres-zimu-zahreji-zevnitr/23172/
  • https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/potraviny-ktere-vas-zahreji-a-organismu-dodaji-ty-spravne-ziviny-40045490
  • https://www.femina.cz/pokud-jste-zimomrivi-jezte-potraviny-ktera-vas-zahreji-a-naopak/