11. 9. 2021
Kari směsi
Možná máte doma pohozený pytlíček s kari kořením, které používáte jen sporadicky. Anebo po něm saháte pravidelně, protože si nedokážete představit pokrm bez unikátní chuti, kterou má na svědomí základní trojkombinace kurkumy, kmínu a koriandru.
Při výrobě kari kořenících směsí se ale často používá též chilli, kardamom, zázvor, skořice, muškátový oříšek a římský kmín. A málokdo taky tuší, že kari není původem z Indie, ale jde o výmysl Britů, který vznikl v době britské koloniální nadvlády v Indii na základě nesprávného pojmenování koření sloužícího pro výrobu tradičního tamilského pokrmu kari.
Lékárnička v kořenkách: Pepř zmírňuje kašel, majoránka zlepší spánek
Garam masala
Garam masala je kořenící směs typická pro kuchyni Indie, Pákistánu a dalších jihoasijských zemí. Stejně jako u jiných směsí i tady platí, že co kraj, to jiná chuť. Poměry a do určité míry i použité ingredience se proto mohou mírně lišit. V základě ale tuhle směs tvoří koriandr, zelený nebo černý kardamom, hřebíček, černý pepř, římský kmín, muškátový oříšek, bobkový list nebo také badyán.
Díky svému složení jde o příjemně pikantní koření, které se hodí k ochucení masa, omáček, ale i tradičních luštěninových jídel nebo dipů. Klasicky můžete tohle koření koupit v sypké podobě, výjimkou ale nejsou ani garam masala pasty, což je vlastně jen směs koření smíchaná s vodou, octem a dalšími tekutinami.
Vegeta
Tradiční polévkové koření, bez kterého si řada kuchařinek nedokáže představit přípravu vývaru, obsahuje zejména sušenou zeleninu, mezi kterou patří karotka, petržel, cibule, pastinák, celer, libeček a česnek.
Některé varianty jsou doplněny též o sladkou mletou papriku, sušenou cibuli, zázvor nebo bylinky (bazalku, oregano, šalvěj, rozmarýn, bobkový list apod.). Naneštěstí je spousta běžně prodávaných veget plných cukru, soli a látek zvýrazňujících chuť, takže je na zvážení, zda si vegetu nepřipravit doma ze sezónních surovin.
Za'atar
Oblíbené koření, které je nejčastěji používáno na Středním Východě, skvěle dochutí kuřecí, hovězí nebo jehněčí maso, kuskus, saláty ale i ryby. Skvěle navíc podtrhne chuť hummusu, jogurtu nebo pomazánky zvané baba ganoush. Často se taky přidává na rozpečený pita chléb s olivovým olejem.
Co tenhle poklad obsahuje? Za'atar je směs pikantních sušených bylin, mezi které opět patří oregano, majoránka nebo tymián, zemitého koření, jako jsou kmín, koriandr, sezamová semínka, sůl a specifické složky s názvem sumah. Jde o koření získávané z poživatelných částí škumpy čínské, lesklé, lysé a zejména škumpy tříslovinné.
Proč si míchat kořenicí směsi doma?
Je samozřejmě pohodlnější a rychlejší koupit už hotovou kořenicí směs, ve které se nachází oblíbené koření v přesném poměru. Na druhou stranu můžete u těch levnějších výrobků poměrně nehezky narazit. Často se totiž za „koření“ maskuje obyčejná sůl, glutamát, barviva, konzervanty nebo cukr.
Ve finále tak můžete pořídit pytlík „koření“, které tvoří i 65 a více procent soli. Když si pak přepočtete cenu konkrétního výrobku, asi budete nemile překvapeni, kolik jste za obyčejnou kuchyňskou sůl a další náhražky zaplatili. Proto je dobré nakupovat koření jednodruhové, číst jeho složení a míchat si ho doma dle chuti.
Použité zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Garam_mas%C3%A1la
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Kari_ko%C5%99en%C3%AD
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Za%27atar