Jste zde

Netradiční dobroty z pampelišek: Už jste zkoušeli smažené květy, pesto nebo pampeliškové víno?

smažené pampelišky Zdroj: Shutterstock
Pampelišky, chcete-li odborněji smetánky lékařské, jsou hojně se vyskytující bylinky, ale také velmi všestranné přísady teplé i studené kuchyně. Co si ze žlutých a voňavých krásek připravit? Máme pro vás několik receptů, které zaručeně neznáte!

17. 4. 2024

Pampelišky působí v našem organismu močopudně. Pomáhají tak zbavovat tělo odpadních a dalších nepotřebných látek. Pročišťují krev, pomáhají s trávením a jejich pravidelná konzumace se doporučuje zejména při zánětech močových cest, ledvinových kamenech, bolestech žlučníku a jater. 

Pampelišky jsou vhodné i pro diabetiky, kterým pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi. Pravidelná konzumace téhle oblíbené jarní bylinky posiluje i naše klouby a chrupavky, pomáhá při dně a revmatismu, chronické únavě, či zvětšených lymfatických uzlinách.

Přečtěte si také: Pampeliška lékařská: Její čas se blíží. Využijte sílu kořenů, listů i stvolů

Jak a kde sbírat čerstvé pampelišky?

Abyste mohli tyhle žluté krásky proměnit v dokonalou dobrotu, sbírejte je na čistých místech. Někdo radí sbírat pampelišky po ránu, někteří bylinkáři dávají přednost sběru v časném odpoledni po odpaření rosy a plném rozevření květů. 

shutterstock_1542054959.jpg

pampeliškový sirup
Zdroj: 
Shutterstock
Pampeliškový sirup je nejznámější způsob zpracování téhle rostlinky.

Pokud se vrhnete na úpravu pampeliškových listů, pak je sbírejte ještě předtím, než rostlina vykvete. V té době jsou totiž krásně křehké a mají příjemnou, lehce nahořklou chuť. Starší listy už bývají hodně hořké a plné mléka. 

Využití ovšem najdou i pampeliškové kořeny, které se po umytí usuší a pak se z nich připravuje odvar, který je výborný při žaludečních a střevních potížích. Sušené kořeny můžete i namlít na jemný prášek, který zalijete vodou a konzumovat jako bezkofeinový nápoj podobný kávě. Co dalšího z pampelišek připravit?

Smažené pampeliškové květy

Tuhle dobrotu znaly už naše babičky. I když se může zdát, že osmažené pampelišky nebudou mít žádnou chuť a jejich příprava dá zbytečnou práci, opak je pravdou. Potřebovat budete pouze 20–30 pampeliškových květů, 1 vejce, 1 hrnek mléka, 1 hrnek hladké mouky, sůl, mletý pepř a olej na smažení.

shutterstock_2171391461.jpg

sušené pampelišky
Zdroj: 
Shutterstock
Sušené pampelišky jsou skvělý základ pro zdraví prospěšný čaj.

Květy pampelišek ponořte na chvíli do studené, lehce osolené vody, pak je opláchněte v čisté vodě, položte na papírovou utěrku a lehce je osušte, abyste květy moc nepomačkali.

Vedle si připravte misku, ve které rozmícháte vejce s vodou a mlékem. Těstíčko osolte a přidejte čerstvě namletý pepř. V pánvi si rozehřejte dostatečné množství oleje (použít můžete i fritézu).

Květy jeden po druhém namáčejte do těstíčka a smažte je v oleji dozlatova. Usmažené pampelišky nechte odkapat na papírové utěrce, podle chuti je osolte a můžete podávat. Konzumovat je můžete jen tak, ale skvělé budou i ve společnosti dipů ze zakysané smetany nebo domácí tatarky či majonézy. 

Mohlo by vám zachutnat: Čas pampelišek se blíží: Připravte si sirup, ale klidně i polévku nebo rizoto!

Pampeliškový sirup

Pro přípravu zdravého pampeliškového sirupu, který pomůže od prvotních příznaků nachlazení, zahlenění i nepříjemného kašle, budete potřebovat 250 ks pampeliškových kvítků, 1 citrón, 250 ml vody a asi jeden kilogram cukru.

Květy pampelišek operte a ponořte je do vody. Přiveďte k varu a vařte zhruba hodinu. Poté nechte vychladnout a umístěte přes noc do chladničky. Druhý den směs přeceďte a do zbylé vody vmíchejte citrón a cukr.

Opět vařte na mírném plamenu asi 2 hodiny, dokud se voda zcela neodpaří a sirup nezhoustne. Přesuňte do čistých sklenic, důkladně uzavřete a nechte odpočívat v lednici.

shutterstock_636675331.jpg

pampeliškové víno
Zdroj: 
Shutterstock
Pampeliškové víno - netradiční, ale o to chutnější nápoj.

Pampeliškové smoothie

Na superzdravé pampeliškové smoothie budete potřebovat 2 zralé banány, jedno kiwi, šťávu z jedné limety, hrst pampeliškových květů, čerstvou mátu dle chuti, půlku zralého avokáda a hrnek vody, oblíbeného džusu nebo mandlového či sójového mléka.

Zmíněné ingredience operte, očistěte, nakrájejte na menší kousky a vložte do mixéru nebo smoothie makeru. Přidejte vodu (případně mléko nebo džus), nasekané bylinky a vše důkladně rozmixujte. Přelijte do vysoké sklenice a ihned podávejte.

Náš tip: Pokud vám smoothie přijde málo sladké, můžete ho ochutit medem nebo stévií.

Pampeliškové víno

Na voňavé pampeliškové víno budete potřebovat zhruba kilogram rozvitých květů pampelišek, kilogram cukru, 15 g kyseliny citrónové a 4 l vody. Pampelišky důkladně properte a spařte je ve 4 litrech vody. K základu přisypejte cukr a kyselinu citronovou. 

Takto připravené víno nechte 24 hodin odpočívat. Druhý den víno sceďte a nechte zakvasit. Za 3-4 dny znovu celý obsah přeceďte a rozlijte do dobře vymytých lahví, které důkladně uzavřete. Skladujte na chladném a tmavém místě.  

Přečtěte si také: Zpestřete si na jaře jídelníček: Bylinkami, ale i plevelem, který vám roste na zahradě

Pampeliškové pesto

Na lahodné pampeliškové pesto budete potřebovat 4 hrsti pampeliškových listů, 1 rozetřený stroužek česneku, 10 vlašských nebo kešu ořechů, 30-50 g strouhaného parmezánu nebo sýru grana padano a 5-6 polévkových lžic extra panenského olivového oleje.

Všechny výše uvedené ingredience (vyjma oleje) dejte do mixéru a důkladně rozmixujte. Přilívejte pomalu olej až do chvíle, kdy pesto získá požadovanou konzistenci. Pampeliškové pesto přelijte do vymyté uzavíratelné sklenice a skladujte v lednici. Tady vám vydrží okolo dvou týdnů.

Polévka z jarních bylinek

Na dokonalou jarní polévku (nejen) z pampelišek budete potřebovat 3 lžíce másla, 1 lžíci olivového oleje, 2 lžíce pšeničné hladké mouky, litr vody nebo zeleninového vývaru, sůl, čerstvě namletý pepř, 3 hrsti jarních bylinek (sedmikrásky, pampelišky, kopřivy apod.), 50 ml vysokoprocentní smetany, jedno celé vejce, parmazán, piniové oříšky a chlebové krutónky k dozdobení. 

Ve větším hrnci si rozehřejte máslo s olejem, ke kterému přidejte pšeničnou mouku. Vytvořte jíšku, kterou zalijete litrem vody. Důkladně promíchejte metličkou, osolte a opepřete. Nechte projít varem tak, aby se v jíšce netvořily hrudky. 

Vedle si připravte pánev, na které rozehřejte lžíci másla, na kterém necháte zlehka ovadnout omyté a natrhané nebo překrájené jarní bylinky. Bylinky vsypte do polévky a nechte je projít 5 minut varem. 

V 50 ml vysokoprocentní smetany rozšlehejte 1 vejce a vmíchejte ho před koncem vaření do polévky. Polévku dochuťte solí a čerstvě mletým pepřem. Důkladně ji rozmixujte ponorným mixérem a k ozdobení použijte chlebové krutóny, hobliny parmazánu, čerstvé bylinky a piniové oříšky. 

Použité zdroje:

  • https://magazin.recepty.cz/clanky/pampelisky-nejsou-dobre-jen-na-med-a-sirup-vyzkousejte-netradicni-recepty-z-listu-i-kvetu-2064.html
  • https://www.jarabak.cz/blog/jak-na/5-netradicnich-receptu-z-pampelisek
  • https://www.receptyonline.cz/ty-nejlepsi-vyzkousene-recepty-z-pampelisek-top-vyber-osvedcenych-pampeliskovych-receptu/
  • https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/nejlepsi-recepty-z-pampelisek/
  • http://www.zezahradydokuchyne.cz/2015/05/pesto-z-pampelisek.html