Jste zde

Jak vyfouknout vejce a neprasknout u toho: Pomůže brčko. A jde to i jednou dírkou

Naučte se spolu s námi vyfouknout vejce tak, aby vám neprasklo. Bez námahy, rychle a jednou dírkou. Ukážeme vám, jak na to!

27. 3. 2023

Vyfouknout vejce není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Vytlačit obsah vejce svými plícemi a nepoškodit skořápku dá pořádnou práci. S trochou opatrnosti a s našimi radami to ale zvládnete hravě a bez větších obtíží. 

Tip: Abyste se ústy nemuseli dotýkat skořápky, vyfoukněte obsah vejce přes papírový ubrousek. 

Skořápku dokonale umyjte

Předtím než se pustíte do vyfoukávání vejce, je důležité skořápku důkladně umýt a dokonale odmastit, aby na ní dobře držela případná barva. Použít můžete vodu s jarem nebo octem, který mimo jiné odstraní i kód na skořápce. 

shutterstock_1643441290.jpg

vyfouknuté kraslice
Zdroj: 
Shutterstock
Za pomoci brčka nebo injekční stříkačky můžete vajíčko vyfouknout snadno a bez toho, aniž by vám oči lezly z důlků. 

Tip: Obsah vejce promíchejte špejlí nebo párátkem, abyste narušili strukturu žloutku a smíchali ho s bílkem. Předejdete tak popraskání skořápky okolo otvoru a vnitřek vám půjde snáze vyfouknout. 

Čím větší otvor vytvoříte, tím snáze půjde obsah vejce vyfouknout

Nejrozšířenější a nejznámější způsob, jak vyfouknout vajíčko, spočívá v tom, že na obou špičatých koncích vejce uděláte špičkou nože, ševcovským šídlem, kulatým pilníkem nebo silnější jehlou dírky, a pak už jen foukáte.

Opatrně a pozvolna, nikoliv zprudka, aby vám skořápka nepraskla! 

shutterstock_1330555100.jpg

plato vyfouknutých vajíček
Zdroj: 
Shutterstock
Otvor, kterým budete vyfukovat obsah vajíčka udělejte menší a naopak otvor, kterým bude vytékat bílek spolu se žloutkem, udělejte větší. 

Naučte se vajíčko vyfouknout jednou dírkou

Vyfouknout vejce pouze jednou dírkou je méně známý, nikoliv však složitější způsob. Ba naopak! S brčkem nebo za pomoci injekční stříkačky s jehlou to zvládne i dítě. 

shutterstock_7936711.jpg

kraslice na pentli
Zdroj: 
Shutterstock
Vyfouklými velikonočními vajíčky se dvěma dírkami můžete protáhnout větvičku nebo pentli. 

Jehlou, špendlíkem nebo jiným ostrým kovovým hrotem vytvořte na širším konci vajíčka dírku, kterou projde injekční jehla, popř. brčko s kloubem. Do stříkačky natáhněte vzduch a opravdu pomalu, aby vám nepraskla skořápka, jej vtlačte do vajíčka. Díky podtlaku, který uvnitř vznikne, začne obsah vajíčka vytékat. 

V případě, že použijete brčko, udělejte do skořápky větší otvor. Brčko do vajíčka zastrčte kratší stranou a druhým koncem pomalu foukejte do vajíčka vzduch. 

Postup několikrát opakujte, abyste vajíčko zcela vyprázdnili, a na závěr prázdnou skořápku vypláchněte čistou vodou, aby nezačala zapáchat. Využít můžete stejný postup. Respektive vajíčko za pomoci injekční stříkačky nejdříve naplňte čistou vodou, zatřeste s ním a následně ho za pomoci stříkačky opět vyprázdněte. 

Vajíčko nechte dokonale vyschnout na papírové utěrce nebo ubrousku. 

Zdroje:

  • https://www.youtube.com/watch?v=K0YsJcy11Qg
  • https://www.novinky.cz/clanek/zena-velikonoce-vyroba-velikonocnich-dekoraci-jak-vyfouknout-vejce-snadno-i-jednou-dirkou-40354881
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-vyfouknout-vajicko-co-nejrychleji-bez-namahy-a-jen-jednou-dirkou
  • https://prozeny.blesk.cz/jak-vyfouknout-vejce
  • https://www.prozeny.cz/clanek/jak-vyfouknout-vajicko-jednou-dirkou-63218