Jste zde

Piniové oříšky: Piňolky jsou elixírem zdraví. Byť pekelně drahým

piniové oříšky Zdroj: Bigstockphoto
Jsou drobounké, nepříliš známé a pekelně drahé! Na druhou stranu mají blahodárné účinky pro váš organismus a pokrmům dodávají smetanově oříškovou chuť. Seznamte se, piniové oříšky!

8. 1. 2022

Piniové oříšky nebo také piňolky nejsou oříšky v pravém slova smyslu. Ve skutečnosti se jedná o jedlá semena borovice pinie, jejímž původním domovem jsou oblasti okolo Středozemního moře. Především Řecko, Španělsko, Portugalsko a Itálii, kde jsou mimo jiné i důležitou součástí pravého italského pesta. Pojďte se spolu s námi o piniových oříšcích dozvědět mnohem víc! 

bigstock-pine-nuts-with-a-fresh-pine-co-437403485.jpg

borovice pinie
Zdroj: 
Bigstockphoto
Na borovice pinie můžete narazit i během letní dovolené v zemích jižní Evropy, Austrálie a severní Afriky. 

Háje a stromořadí, která borovice pinie vytváří, jsou pastvou pro oko

Borovici pinii, jinak také borovici deštníkovou, poznáte podle jejího charakteristického vzhledu už na dálku. Kmen stromu je holý a nese korunu, která může být v dospělosti až 8 metrů široká. Semena jsou ukrytá uvnitř dřevěných šupinek vejčitých šišek. 

bigstock-heap-of-raw-pine-nuts-in-a-woo-408946835.jpg

piňolky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Piňolky výborně zasytí a podle některých studií obsahují látky, které snižují chuť k jídlu, a proto pomohou i při hubnutí. 

Zaženou únavu a odbourají stres

Piňolky jsou malá smetanově bílá jádra, která jsou ukrytá uvnitř hnědých semen. Mají jemně máslovou chuť a jsou obrovským zdrojem zdraví prospěšných látek, které mají blahodárný vliv na naše tělo. Jsou dobrým zdrojem vysoce kvalitních bílkovin, zdravých tuků i spousty vitamínů a minerálních látek. Zejména draslíku, manganu, mědi, zinku a hořčíku.

Pravidelná konzumace piniových oříšků má pozitivní vliv na srdce, cévy i mozek. Jsou úžasným prostředkem proti únavě, pomohou při suchém kašli, osteoporóze, chudokrevnosti i při menstruaci a v období klimakteria. Podporují správné fungování trávicí a nervové soustavy. Uleví od stresu i depresí

Chuť oříšků můžete vylepšit pražením

Piniové oříšky mají nezaměnitelnou jemně nasládlou chuť a jsou skvělým zpestřením jídelníčku. Konzumovat je můžete syrové i lehce opražené, čímž se zintenzivní jejich chuť. 

Piňolky můžete přidat do zeleninových i ovocných salátů, do obilných kaší i do vlastního snídaňového müsli. Jsou výbornou ingrediencí do nejrůznějších koláčů, závinů, bábovek i do domácího chleba.

Připravit z nich můžete i lahodné smoothie. Nejvíce oblíbené jsou však v italské kuchyni, kde se přidávají k těstovinám, k sýrům i k mořským plodům a jsou nepostradatelnou surovinou pravého bazalkového pesta, které můžete použít k dochucení mnoha dalších pokrmů. 

bigstock-a-handful-of-unpeeled-pine-nut-436324862.jpg

opražené pinie
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pravé bazalkové pesto si velmi snadno připravíte ze 3 hrstí bazalkových listů, 1 hrsti piniových oříšků, 2 malých stroužků česneku, 1 hrsti strouhaného parmazánu, 5 lžic olivového oleje a soli. 

Pinie kupujte pouze od prověřených prodejců

Oříšky kupujte co nejčerstvější a dejte si pozor na nepoctivé prodejce, kteří za účel zisku přidávají k pravým piniovým oříškům i nejedlé pinie, které jsou velmi hořké a které mohou způsobit neschopnost vnímat chutě. 

Zdroje:

  • https://www.bylinkovo.cz/piniove-orechy-zkuste-zdrava-semena-ze-stredomori/
  • https://www.obchodslunecnice.cz/pinie/
  • https://www.womanonly.cz/piniove-orisky-a-jejich-skvele-ucinky-proc-by-je-mely-jist-zeny-v-dobe-kdy-maji-pms/
  • https://www.ochutnejorech.cz/Pinie-jadra
  • https://www.celostnimedicina.cz/piniove-orisky.html