Jste zde

Kouzelná bylinka máta: Je voňavým lékem na křeče i kocovinu

máta a její pěstování Zdroj: Bigstockphoto
Máta je naprosto úžasná bylinka, která vám ze spousty pokrmů udělá nádherné skvosty a už při samotném pěstování bude příjemným doplňkem vašeho bydlení. Pěstování samotné je snadné a využití široké, tak se do toho pusťte!

15. 7. 2022

Máta patří k těm nejoblíbenějším bylinkám z českých zahrádek i květináčů. Na výsluní tak stojí s libečkem, oreganem, bazalkou nebo meduňkou. Aby také ne…

Máta potřebuje polostín a vlhko

Jakmile si seženete řízky nebo sazeničky, vysaďte je do vlhké půdy, protože máta nemá v lásce sucho. Proto ji také pravidelně zalévejte a nedopusťte, aby půda vyschla. Mátu můžete pěstovat jeden rok, potom ji nemusíte hnojit, nebo více let – v tom případě se vyplatí přihnojovat.

bigstock-129658610.jpg

listy máty
Zdroj: 
Bigstockphoto
Máta má pozitivní účinky na zažívání.

Mátě vyhovuje polostín, nikdy ji nestavte na slunce, kde by dříve nebo později uhynula. Snažte se také zamezit průvanu či působení větru (například v blízkosti okna). Nezapomeňte ji čas od času zastřihnout, aby košatěla a vaše úroda byla bohatší.

V kuchyni je nezaměnitelná

Typická vůně i příchuť máty peprné je jedinečná a nezaměnitelná. Můžete s ní připravit lahodné mojito. Sušená máta zase skvěle chuťově ladí s masem a báječná je v nádivkách. Připravujete-li doma smetanové či sýrové pomazánky, máta jim dodá možná dosud nepoznanou chuť, kterou vám pochválí každý, kdo váš výtvor ochutná. 

Náš tip: Přihoďte v horkých letních dnech do vody s citrónem pár lístků máty a užijte si dokonalé osvěžení!

Máta bývá také součástí bylinných směsí a i ty můžete doma připravit sami, pokud pěstujete bylinek více – nejlepší směs tvoří s libečkem, estragonem a šalvějí. 

Ulehčuje zažívání a zvyšuje fyzickou kondici

Mátu lidé pěstují už od pradávna a není divu, má totiž široké spektrum účinků. Nejen že posiluje fyzickou kondici a pomáhá proti impotenci a frigiditě, má také dobrý vliv na zažívání, je vhodná při nadměrné plynatosti nebo žaludečních potížích a zvracení – a to například i při kocovině. Nezřídka se osvědčí vyplachování úst odvarem z máty při bolesti zubů a dásní.

bigstock-mojito-97956125.jpg

mojito s mátou
Zdroj: 
Bigstockphoto
Díky mátě je skvělé nejen mojito, ale i další drinky.

Díky mentolu, jenž je její hlavní složkou, ji lze využívat i jako obklad na citlivou kůži, na níž dojde k mírnému znecitlivění. 

Spousta účinků stojí za trochu námahy

Vypěstujte si doma mátu a směle s ní experimentujte v kuchyni. Dost možná vám aspoň trochu uleví i od zdravotních potíží. A také vám krásně oživí byt!

Zdroje:

  • https://www.lekarna.cz/clanek/mata/
  • https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/zivotni-styl/bylinky-ve-vasi-lekarnicce/mata-peprna-pomuze-na-zaludek-nachlazeni-i-kozni-problemy.html
  • https://www.pestitelka.cz/mata/