Jste zde

Kopřivy: Plevel, který pomůže proti alergii i proti průjmu. Vyrazte na sběr. Je ideální čas!

čerstvé kopřivy Zdroj: Bigstockphoto
Pro někoho nevítaný a všudypřítomný plevel, pro jiného nejlepší léčivá rostlina. Poznejte s námi kopřivu! Rostlinu, jejíž účinky jsou ceněny nejen v lidovém léčitelství, ale i v moderní medicíně.

19. 4. 2024

Začátek jara je ideální období pro sběr mladých výhonků kopřiv, v nichž najdete celou řadu zdraví prospěšných látek. Využít je můžete pro léčbu mnoha zdravotních problémů i v kuchyni. Věděli jste však, že nejúčinnější je kopřiva, která je nasbíraná pouze do polovina května? Rostlina totiž neobsahuje tolik dusičnanů a obsah léčivých látek je nejvyšší.

Kopřiva je užitečný plevel

Kopřivy nikdy nesbírejte v blízkosti silnic, továren, skládek ani v blízkosti pole. Na její sběr se s proutěným košíkem vydejte ráno nebo brzy dopoledne na okraj lužních lesů. Přednost dejte kopřivám, které jsou menšího vzrůstu a krásně zelené. Kopřivy, které jsou bujné a temně zelené, raději nesbírejte. 

bigstock-freshly-picked-nettle-basket-296046925.jpg

mladé kopřivy
Zdroj: 
Bigstockphoto
Se sběrem mladých výhonků kopřiv neotálejte! Rostlina je nejúčinnější pouze do poloviny května. Pak množství tělu prospěšných látek začíná klesat.

Kopřivu můžete využít čerstvou i sušenou. Léčebné účinky mají listy, kořen i nať ve formě odvaru i tinktury. Skvělým pomocníkem jsou však i čerstvé listy a čerstvá šťáva z kopřivové natě.

Kopřivu nikdy nejezte čerstvou! Její palčivosti ji zbavíte tepelnou úpravou

V kuchyni se kopřivové listy dají využít mnoha způsoby. Skvěle ochutí velikonoční nádivku, vařenou rýži i bramborovou kaši. Hodí se k přípravě mnoha polévek, salátů a pomazánek, kde nahradí petržel nebo pažitku. Uvařená a dochucená jako špenát může být i vynikající přílohou k masu.

bigstock-healing-tea-with-nettle-293341807.jpg

kopřivový čaj
Zdroj: 
Bigstockphoto
Jeden šálek kopřivového čaje denně vás ochrání před rakovinou i žaludečními vředy. V pylové sezóně utiší nepříjemné alergické reakce.

Zbaví vás stresu i bolesti hlavy

Léčebné účinky kopřiv jsou hojně využívány v lidovém léčitelství. Snižuje vysoký krevní tlak, podporuje krvetvorbu a pročišťuje krev. Zbaví vás zánětu močových cest a je skvělou prevencí ledvinových kamenů. Třítýdenní jarní očistná kůra pročistí organismus a dodá tělu potřebnou energii.

Kopřivová koupel zmírní bolest páteře a bolesti kloubů. Urychluje hojení ran a zmírňuje ekzém, lupénku i akné. Šťáva z čerstvých listů zastaví průjem. Odvar z kořene je účinnou zbraní proti nadměrnému vypadávání vlasů. Vaše vlasy budou hebké, lesklé, plné síly a bez lupů. U kojících matek podporuje tvorbu mateřského mléka.

bigstock-stringing-nettle-soup-296615575.jpg

kopřivová polévka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Úlevu při popálení kopřivou mohou přinést výrobky s vysokým obsahem aloe vera nebo pasta z jedlé sody a studené vody.

Popáleného místa se nedotýkejte!

Při sběru kopřiv si nezapomeňte vzít rukavice. Při popálení může vzniknout velmi nepříjemná až bolestivá reakce.

Existuje však několik tipů, které pomohou otok, svědění a zarudnutí zmírnit. Při popálení kopřivou postižené místo neškrábejte a opláchněte ho čistou vodou. Použít můžete i šťávu ze šťovíku či netýkavky. Tyto rostliny obsahují účinné látky, které fungují jako protilátky.

První pomocí při popálení kopřivou může být i depilační vosk či lepicí páska. Odstraní veškerá vlákna, která mohou být příčinou nepříjemné reakce.

Zdroje:

  • https://botanic.cz/kopriva
  • https://shop.kneipp.com/cz_cs/magazin/filosofie-kneippu/lexikon-bylin-a-lecivych-rostlin/herbar/kopriva-zahavka/
  • https://www.lekarna.cz/clanek/kopriva/
  • https://www.semena.cz/kopriva-dvoudoma-urtica-dioica-semena-koprivy-800-ks