Jste zde

Sedmikrásky: Chrání před zlem, přináší lásku a můžete si z nich udělat skvělý sirup

sedmikráska chudobka Zdroj: Bigstockphoto
Zatočte s jarní únavou a vyrazte s námi na sběr sedmikrásek! Oblíbená drobná bylinka, která je opředena mnoha legendami, je totiž ideální na jarní očistnou kúru.

8. 3. 2021

Sedmikráska, jinak také chudobka, je drobná bylinka, která roste na každém kroku téměř po celý rok. Největší sílu má však na jaře! Poznejte s námi neprávem opomíjenou bylinku, která podle legendy chrání před zlem a přináší lásku

bigstock-chamomile-flower-on-a-green-me-404115875.jpg

sedmikráska v trávě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Květy sedmikrásek sbírejte vždy na vlastní zahradě nebo na louce. Vždy však daleko od civilizace! 

Léčivá síla sedmikrásek

Květy sedmikrásek jsou skvělým přírodním lékem na mnoho neduhů. Tělo zbaví škodlivých látek, posílí imunitu a zaženou jarní únavu. Působí protizánětlivě a jsou výborným lékem při léčbě dýchacích cest.

Podporují odkašlávání a přispívají ke snižení horečky. Ve formě koupele pomáhá léčit ekzém i akné, zklidní podrážděnou pokožku, urychlí hojení ran a čerstvě vymačkaná šťáva je účinnou první pomocí při bodnutí hmyzem

Nejlepší jsou čerstvé

Sedmikráska je nejen zdravá, ale i velmi chutná rostlina. Květy můžete v kuchyni využít mnoha způsoby. Čerstvé zpestří jarní salát, zelené smoothies, tvarohovou pomazánku, rizoto i polévku. Posloužit však mohou i jako skvělá jedlá dekorace na dort nebo chlebíček. 

Čaj pro celkovou očistu těla

Příprava čaje je nejběžnější způsob, jak načerpat sílu sedmikrásek. Popíjet ho můžete při nachlazení i jako podpůrný prostředek při jarní očistě celého organismu. Připravit si ho můžete velmi jednoduše z čerstvých i sušených květů.

bigstock-herbal-chamomile-tea-and-chamo-387525115.jpg

čaj z květů sedmikrásek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Popíjení čaje z květů sedmikrásek po dobu dvou týdnů zbaví vaše tělo toxických látek, posílí imunitu a zažene únavu. 

Sirup na posílení imunity

Další z možností, jak posílit svou imunitu a zbavit se kašle, je výroba vlastního sirupu ze sedmikrásek. Z květů ho můžete připravit hned dvěma způsoby. A to za studena, nebo za tepla

Co potřebujete: 700 čerstvých květů sedmikrásek, 1 kg cukru, 1 litr vody, citron v bio kvalitě 

Jak na to: Čerstvé květy sedmikrásek a citron nakrájený na plátky zalijte horkou vodou a nechte louhovat při pokojové teplotě. Druhý den směs přeceďte přes jemné sítko a přiveďte ji k varu. Přidejte cukr a vše vařte, dokud nevznikne hustý sirup. Hotový sirup přelijte do čistých sklenic a uchovávejte ho v chladu. 

K výrobě sirupu metodou za studena použijte pouze květy sedmikrásek a cukr. Z květů sedmikrásek vyžeňte broučky a pěchujte je do sklenice. Až vytvoříte asi 1 cm vysokou vrstvu, zasypte je stejnou vrstvou cukru. Jednotlivé vrstvy střídejte, dokud nebude sklenice plná. Dbejte však na to, aby poslední vrstva byla tvořena cukrem. 

bigstock-a-jar-filled-with-fresh-lawn-d-293441863.jpg

sirup ze sedmikrásek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Sirup připravovaný metodou za studena si uchová více cenných látek. Velmi nemile vás však může překvapit plíseň. 

Sklenici zavíčkujte a na několik týdnů ji umístěte na slunné místo. Sklenici nezapomínejte pravidelně otáčet. Jakmile se všechen cukr rozpustí, sirup přelijte přes jemné sítko do čistých sklenic. Hotový sirup uchovávejte v lednici.