Jste zde

Babičky radí, jak zatočit s podzimními virózami: Základem je silný vývar i cibule s medem

čaj na nachlazení Zdroj: Shutterstock
Sychravé podzimní počasí nám dává pořádně zabrat a ordinace lékařů se plní pokašlávajícími a smrkajícími pacienty. Jak zatočit s podzimní virózou a nedat bakteriím a virům šanci?

24. 11. 2022

Máme pro vás několik účinných rad, které znaly a praktikovaly už naše babičky. Co třeba takový poctivý vývar, tvaroh nebo med s cibulí? Nechte se inspirovat následujícími tipy a nemoc vás bude letos obcházet obloukem.

Panáčka raději vynechejte

Cítíte v krku jistý nekomfort? Škrábání a pálení může být předzvěstí budoucí infekce. Řada z nás v tuhle chvíli sahá po domácí pálence. To je ovšem častá a zbytečná chyba. Alkohol sice desinfikuje, na druhou stranu naše tělo oslabuje a ubírá mu síly s infekcí přirozeně bojovat. Raději než panáka si proto naordinujte dostatečný pitný režim.

Pitný režim je základ

Pokud cítíte, že se o vás pokouší bacil, zvyšte příjem tekutin a klidně denně vypijte tři i více litrů neslazené vody, kterou můžete prokládat minerálkou, bylinnými čaji nebo šťávami z citrusů. Z bylinek se osvědčuje máta, která má antiseptické a desinfekční účinky, hojivý heřmánek, ale třeba i květ černého bezu a meduňka.

shutterstock_1485910481.jpg

med v čaji
Zdroj: 
Shutterstock
Med je účinný a taky chutný bacilobijec. Jen pozor na to, že do čaje patří až v okamžiku, kdy je čaj chladnější.

Koktejl, který nedá bacilům šanci

Pokud si chcete připravit účinný koktejl, kterého se viry a bakterie zaleknou, přidejte k vymačkané šťávě z grepu nebo pomeranče půl lžičky skořice a kurkumy. Přimíchejte velkou lžíci medu, vymačkaný a nastrouhaný zázvor, nadrcený hřebíček a ti odvážnější mohou přihodit i šťávu z nadrceného česneku. Popíjejte několikrát denně.

Šťáva z cibule s medem

Trápí vás počínající suchý kašel, kvůli kterému se v noci pořádně nevyspíte? Ještě než sáhnete po lécích, zkuste trik našich babiček, které se suchým a dráždivý kašlem bojovaly šťávou z cibule a medem. Jednoduše cibuli nakrájejte na menší kostičky, nechte do druhého dne v plátýnku a misce vykapat a smíchejte s třtinovým cukrem nebo lžící medu. Užívejte několikrát denně při záchvatu kašle.

Mléko s máslem

S dráždivým a suchým kašlem, který doprovází celou řadu podzimních viróz, účinně bojuje taky obyčejné mléko s máslem. Do hrnečku nalijte plnotučné mléko, přidejte k němu lžíci másla a nechte zahřát. Popíjejte ještě teplé několikrát denně. 

shutterstock_1089389486.jpg

vývar na nachlazení
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud jste nachlazení, zapomeňte na vývar z kostky, ale udělejte si pořádný domácí.

Poctivý vývar

Naše babičky moc dobře věděly, že s počínající nemocí a oslabeným organismem dokáže účinně zabojovat poctivý kuřecí vývar. Na bujón nebo kostku zapomeňte. Vývar ovlivňuje pohyb bílých krvinek, čímž snižuje vedlejší účinky zánětu v organismu napadeného nemocí. Zároveň také posiluje ledviny, uvolňuje dýchací cesty a zrychluje regeneraci oslabeného organismu.

Priessnitzův obklad

Na bolavý krk skvěle funguje obyčejný Priessnitzův obklad. Ten sestává ze tří vrstev, do kterých krk zabalíte. První vrstvu představuje látka namočená ve studené vodě, přes kterou umístíte nepropustný plastový materiál (stačí obyčejný sáček). Třetí vrstvu tvoří suchá látka. Obklad nechte působit 2 hodiny a opakujte dvakrát denně, ideálně s rozestupem několika hodin.

Tvarohový obklad

Pokud máte podezření na zánět v organismu, který mohly způsobit bakterie, naordinujte si co nejdřív tvarohový zábal. Když totiž postižené místo studeným tvarohem ochladíte, tak na něm zúžíte cévy, tím zmírníte otok a také případnou zánětlivou reakci a navíc snižujete i bolestivost. Chlad má zároveň i analgetické účinky.

Studený tvaroh z lednice smíchejte s rozetřeným česnekem a směs naneste ve 2cm vrstvě na postižené místo. Přikryjte utěrkou a nechte působit zhruba 30 minut.

Inhalujte 

Se zánětem vedlejších nosních dutin pomůže obyčejná inhalace nebo napařování. Pokud doma nemáte profesionální inhalátor, stačí si připravit ve větším hrnci bylinkovou lázeň, kterou zahřejete na bod varu. Přes hlavu i hrnec přehoďte ručník a inhalujte ideálně 15 minut dvakrát denně. Bylinky a horký vlhký vzduch uvolní nosní dutiny a zaslouží se taky o desinfekci krku i nosu.

Použité zdroje: Autorský text