Jste zde

Cibule jako lék: Pomůže při chřipce, ale i s bolavým uchem

cibule jako lék Zdroj: www.bigstockphoto.com
Cibule je účinná prevence i lék na mnoho nemocí. Poznejte s námi její blahodárné účinky a využijte její sílu na maximum.

26. 10. 2020

Cibule je vynikající přírodní prostředek na mnoho neduhů. V syrovém stavu dokáže nahradit spoustu léků! Bez vedlejších účinků zatočí s celou řadou nemocí a její pravidelná konzumace vás dokonce může ochránit i před některými druhy rakoviny. Pojďte s námi poznat blahodárné účinky cibule a vyrobit si cibulový čaj, tinkturu nebo třeba cibulový sirup, který vaše děti budou milovat. 

bigstock-onions-cut-in-half-quarter-an-370429537.jpg

rozkrojená cibule
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Věděli jste, že když necháte v místnosti několik rozkrojených cibulí, zbavíte pokoj všech bacilů? 

Cibule je obrovská zásobárna mnoha vitamínů, minerálů a dalších cenných látek, které naše tělo chrání proti všudypřítomným volným radikálům a udržují ho v dobré kondici. Tělo zbavuje těžkých kovů, bakterií, bacilů i parazitů. Posiluje obranyschopnost, příznivě ovlivňuje střevní mikroflóru, snižuje vysoký krevní tlak, cholesterol i hladinu krevního cukru.

Chrání srdce, čistí krev, udržuje zdravé a pevné cévy. Je výborným lékem na onemocnění, která postihují dýchací cesty!

Cibule je skvělá první pomoc při prvních příznacích chřipky, angíny a nachlazení. Už jedna cibule, kterou si dopřeje v syrovém stavu, může zahnat počínající chřipku. Jenže zejména dětem syrová cibule obvykle nechutná a pro někoho může být i hůře stravitelná. 

bigstock-best-earth-growth-boosting-pot-318635038.jpg

cibulová šťáva
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Inhalace čerstvě vymačkané cibulové šťávy, kterou budete provádět 3x denně po dobu 3 minut, vám protáhne a vydezinfikuje dýchací cesty. 

Sirup si oblíbí i děti

Cibulový sirup je jedno z možných řešení, jak využít blahodárné účinky cibule. Jeho výroba je velmi jednoduchá a pro jeho sladkou chuť si ho zamilují i děti. Sirup se užívá 3x denně po jedné polévkové lžíci a usnadní vykašlávání, rozpouští hleny a pomůže při bolesti v krku. 

Oloupanou cibuli nakrájejte na menší kousky, zasypte ji cukrem nebo ji smíchejte s medem a nechte ji odpočívat. Po zhruba dvou hodinách cibule pustí šťávu. 

Tip: Cibulový sirup si můžete dochutit citronovou šťávou, skořicí, zázvorem nebo hřebíčkem. 

Při horečce nezapomeňte doplňovat tekutiny

Čaj z cibule je výborný na odkašlávání a k doplnění tekutin, které při vysoké tělesné teplotě můžete ztratit.

Oloupanou a na kolečka nakrájenou cibuli zalijte studenou vodou a přiveďte ji k varu. Po 15 minutách pozvolného vaření, vývar sceďte a dolaďte ho podle své chuti - cukrem, medem, skořicí či citronem. Dětem čaj můžete smíchat i s lipovým čajem, který zároveň uklidní organismus a pomůže lépe usnout. 

bigstock-onion-whole-and-sliced-slice-336609121_1.jpg

plátek cibule
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Plátek cibule pomůže od svědění a zabrání vzniku otoku i infekce po hmyzím bodnutí. Stačí přiložit na postižené místo. 

Zbaví vás bolesti v krku

Cibulový zábal je účinný prostředek na bolest v krku. Cibuli stačí krátce podusit s jednou lžící anýzu a ještě vlažnou ji přiložit na krk. Cibuli zafixujte a celý krk zabalte do šátku. Účinné látky se vstřebají skrz pokožku. 

Lék na bolavé ucho

Pár kapek cibulové šťávy, které nakapete do ucha, může ulevit i od bolesti při zánětu středního ucha. Ale pozor do ucha nikdy nesmí přijít šťáva z čerstvé cibule! Cibuli musíte nejprve upéct v troubě.

Teplou cibuli, kterou vložíte do látkového kapesníku, můžete použít i jako obklad na bolavé ucho. Dejte však pozor! Uvnitř může být cibule stále velmi horká.