Jste zde

Babské rady na bolest v krku: Cucejte česnek a zapomeňte na oblíbenou slivovici!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Škrábe vás v krku a špatně se vám polyká? Zakročte hned při prvních příznacích bolesti v krku! Vaše tělo vám dává najevo, že něco není v pořádku, a bolest v krku může být signálem nastupující chřipky či angíny.

4. 10. 2018

Při bolesti v krku nemusíte hned běžet do lékárny. Můžete ji zvládnout i svépomocí. Doma, v teple, pod dekou. Pojďte se s námi podívat na generacemi osvědčené léky proti bolesti v krku. Pomoci mohou bylinky, obklady i silný slepičí vývar.

Jezte potraviny bohaté na vitamíny

Nadopujte se vitamínem C!  Zmírní bolest v krku, posílí obranyschopnost a zkrátí dobu nemoci. Vynikajícím zdrojem vitamínu C jsou černý rybíz, papája, kysané zelí, růžičková kapusta, brokolice, kiwi nebo červená paprika. Obzvlášť velké množství céčka najdete i v šípkovém čaji. Jeho množství je zde až 4krát vyšší než v citronu!

Skvělým lékem na bolest v krku je čaj z cibule. Cibuli povařte a nechte ji čtvrt hodinky louhovat. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Dodržujte pitný režim

Popíjejte teplé nápoje! Velmi účinnou pomocí je černý čaj s medem, čaj z bezového květu nebo čaj z máty či zázvoru. Vynikajícím pomocníkem je i teplé mléko s medem, které krk zklidní. Milovníci zlatavého moku mohou vyzkoušet i sílu teplého piva. 

Zapomeňte na popíjení alkoholu i na panáka slivovice, který vám vypálí bacily! Namísto toho, aby se tělo bránilo nastupující nemoci, bude vynakládat energii na odbourávání alkoholu.

Kloktejte

Pravidelným kloktáním se zbavíte choroboplodných zárodků a hlenů. Kloktadlo si můžete vyrobit ze šalvěje či heřmánku. Z koření doporučujeme kloktat kurkumu a sůl. Stačí rozpustit jednu čajovou lžičku soli ve vlažné vodě. Účinné kloktadlo si můžete připravit i z octa, medu a teplé vody. Vše stačí smíchat ve stejném poměru.

V místnosti, kde spíte, udržujte vlhko. Suchý vzduch vysušuje sliznice. Nekuřte a vyhýbejte se místům, kde se kouří. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Naučte se Priessnitzův zábal

Velice účinnou zbraní na bolest v krku jsou i zábaly. Zábal na krk, který vás zbaví bolesti a zánětu, můžete vyrobit z tvarohu nebo brambor, které uvaříte v hodně osolené vodě. Do bavlněného kapesníku vložte teplý tvaroh či rozmačkané brambory. Kapesník přiložte na krk a upevněte ho šátkem. Zábal nechte působit přes noc.

Zklidnit podrážděný krk pomůže i sirup z jitrocele nebo z cibule. Cibuli nakrájejte na menší kousky a zasypte ji cukrem. Cibule po pár hodinách pustí šťávu.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Skvěle funguje i správně provedený Priessnitzův zábal, který spočívá ve vrstvení. Kapesník namočený ve studené vodě překryjeme igelitem, díky němuž dojde k zapaření. Třetí vrstvu pak tvoří suchá šála nebo šátek. Zábal nechte působit hodinu a opakujte ho každé tři hodiny.

Využijte antibakteriální a znecitlivující účinky hřebíčku. Můžete ho cucat nebo rozkousat. Jako první pomoc poslouží i cucání česneku.