Jste zde

Lékárnička v kořenkách: Pepř zmírňuje kašel, majoránka zlepší spánek

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Bolí vás zub, škrábe vás v krku, máte rýmu? Vyhněte se chemicky připravovaným lékům! Jsou i jiné způsoby, jak zatočit s nemocí. Vyzkoušejte léčivé účinky kmínu, pepře, chilli a jiného koření.

7. 7. 2019

Primární funkce koření spočívá v doladění pokrmů. Jídlu dodá příjemné aroma, chuť a vylepší vzhled. Málokdo však ví, že vedle těchto funkcí, má koření i blahodárný vliv na lidský organismus. Zatočí s chřipkou, bolestí břicha či nespavostí. Vyhněte se lékům a vsaďte na sílu koření. Poradíme vám, jakým druhem koření je můžete nahradit.

Hřebíček: První pomoc při bolestech zubů

V lidovém léčitelství je hřebíček ceněný zejména pro své antibakteriální a místně znecitlivující účinky. Rozkousaný v ústech osvěží dech a zbaví vás bolesti zubů, dásní a bolesti v krku. Vylouhovaný ve francovce uleví vašim bolavým kloubům a svalům. Hřebíčkový olej vmasírovaný do spánků zatočí s migrénou. Příjemná a exotická vůně dezinfikuje dýchací cesty a probudí vaše smysly. Jeho vůně vám pomůže lépe usnout. Posiluje obranyschopnost.

Hřebíček v aromalampě provoní byt a pomůže vám lépe usnout. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Kmín: Zbaví vás bolesti břicha

Bolí vás břicho a trápí vás nadýmání? Vyzkoušejte čaj z kmínu. Už po pár doušcích pocítíte úlevu. Látky, které kmín obsahuje, urovnají trávení a střevní mikroflóru. Dopustit na něj nedají ani maminky, které kojí. Účinné látky přecházejí do mateřského mléka a miminku uleví od bolavého bříška. A navíc kmín smíchaný s mlékem a medem stimuluje tvorbu mateřského mléka.

Pepř: Nastartuje metabolismus

Léčivými účinky se pyšní i pepř. V zimních měsících prohřeje tělo, uvolní rýmu a zmírňuje kašel. Pepř přidaný do pokrmu zlepší trávení a skvěle funguje i jako prevence proti zácpě. Známy jsou i afrodiziakální účinky.

Pravidelná konzumace pálivého jídla vás ochrání před chorobami srdce a snižuje riziko infarktu. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Chilli: Zázračný kapsaicin

Chcete zhubnout? Nebraňte se pálivým pokrmům! Je totiž dokázáno, že dlouhodobá a pravidelná konzumace chilli, vám pomůže shodit nějaké to kilo navíc. Pálivé jídlo rozproudí metabolismus a podpoří trávení. Chilli však konzumujte s mírou! Ostrá dieta není pro každého.

Vedle kapsaicinu obsahují papričky i velké množství mědi, železa, draslík a vitamínu C. Už jedna chilli paprička nahradí doporučenou denní dávku vitamínu C, zatočí s chřipkou a nachlazením, zvýší vaši obranyschopnost. Novodobé výzkumy poukazují i na pozitivní účinky v boji proti rakovině.

Kapsaicin, který obsahují chilli papričky, podpoří produkci hormonů. Mimo jiné i hormonu štěstí, který vám zlepší náladu. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Badyán: Prevence proti chřipce

Mimořádnými léčivými schopnostmi vyniká i badyán. Čaj z rozdrceného badyánu zmírní kašel a zbaví vás bolesti v krku. Urovná trávení, pomůže při zácpě a nadýmání. Pár doušků badyánového čaje před spaním vás příjemně uklidní a zkvalitní váš spánek. Kojícím maminkám pomůže podpořit tvorbu mateřského mléka.

Majoránka: Zkvalitní spánek

Využití majoránky v lidovém léčitelství je všestranné. Využívány jsou hlavně její dezinfekční a uklidňující účinky. Střevní mikroflóru navrátí do normálu, urychluje trávení a zklidňuje zažívání. Tlumí křeče a uleví od menstruačních bolestí. Před spaním vás příjemně naladí a uklidní.