Jste zde

Libeček je přírodní "maggi", které podporuje činnost srdce

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nepostradatelná součást tradiční české kuchyně teď může zdobit i vaše bydlení a nakonec i vaše pokrmy. O tom, že je libeček jako každá bylinka zdravý, nemusíte vůbec pochybovat. Zasaďte si ho do květináče a zapracujte na něm!

17. 9. 2019

Kromě toho, že je zdravý, také krásně voní a s vašimi pokrmy udělá hotové divy, použijete-li ho ve správném, tedy opravdu malém množství. Vyjímá se při pěstování jako krásný živý doplněk i na talíři s dobrým pokrmem. 

Jak si libeček vypěstovat

Žádné velké umění to není, pěstování libečku je poměrně snadné. Můžete si ho vysít nebo zasadit sazeničky. Semínka zasaďte 3 cm hluboko do kypré půdy bohaté na živiny a postavte květináček na teplé a světlé místo – ideální je parapet. Místo by mělo poskytovat nižší teplotu v noci a vyšší ve dne, aby měla bylinka přirozený režim. 

Libeček je pořádně aromatická bylinka, pozor tedy na množství, které použijete. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Na správné zavlažování opravdu zaměřte pozornost. Libeček totiž potřebuje dostatečnou vláhu, jinak začnou jeho listy uvadat. Neznamená to však, že byste měli rostlinku přelévat – tím byste ji zahubili. Pravidelně ji také prostřihávejte. 

Libeček dejte do polévek a pomazánek

Libeček je velmi aromatický, proto ho stačí dávat do pokrmů jen velmi malé množství, a z toho důvodu stačí pro jednu domácnost pěstovat jednu rostlinku. Tahle šikovná bylinka voní jako polévkové koření a kromě polévek dokonale promění třeba vaše pomazánky (tak vynikající vajíčkovou pomazánku jako tu s libečkem jste ještě nejedli).

Vynikající je v mletém masu a v karbanátcích, hodí se do nádivek a na ozdobení brambor, stát se může i součástí salátů a marinád. Tuto bylinku lze používat čerstvou i usušenou.

Povzbuzuje trávení a podporuje činnost srdce

Libeček, jako každá bylinka, působí na lidské tělo, a pokud ho používáme s rozumem, tak vždy působí pozitivně. Vyniká obsahem vitamínů A a C a různých organických látek. Povzbuzuje trávení a chuť k jídlu, působí proti nadýmání a podporuje činnost srdce – proto ho někteří lidé rádi konzumují před fyzickou aktivitou.

Libeček je jednou z bylinek, kterou můžete pěstovat bez problémů doma.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Čaj z kořene libečku ulevuje od příznaků dny, revmatu a artrózy. Pánům pomáhá při potížích s prostatou, dámám zase s nepravidelnou menstruací. Také dokáže rozpouštět močové a ledvinové kameny, pomáhá vylučovat toxiny z organismu a má i afrodiziakální účinky. 

Mít doma libeček se vyplatí

Libeček je vlastně taková malá domácí lékárna – tedy může být, když ho začnete pěstovat. Ulevit vám může od spousty potíží, navíc oživí vaši kuchyň a ozdobí místo, na které ho umístíte. Neváhejte s tím!

Dobrý den,
máte pravdu, čerstvý libeček je velice chutný doplněk stravy.
Při pěstování je ale velice náročný na množství hlíny. V domácím pěstování ( květináč) se mi ho již několik let nepodařilo pěstovat. Za to na volném záhonu dovede udělat i pěknou, velkou rostlinu.