Jste zde

Slepice nejsou popelnice! Krmte je správně a odvděčí se vám bohatou snůškou

krmení slepic Zdroj: Shutterstock
Taky vás při kontrole cen vajec v obchodech polévá studený pot? Pokud si můžete dovolit chovat slepice, vysoké ceny vás zpravidla děsit nemusí. To samozřejmě za předpokladu, že víte, jak slepice správně krmit aby vám dostatečně nesly.

16. 2. 2024

Mnoho začínajících chovatelů dělá jednu zásadní chybu. Považuje totiž chované slepice za popelnice, které spasou prakticky všechno, na co přijdou. Pokud soused krmí slepice zbytky z kuchyně, rozhodně to neznamená, že je to tak správně a vy to musíte dělat taky. 

Slepice potřebují pestrou a rozmanitou stravu, ve které se bude objevovat pšenice (z cca 50 %), kukuřičný šrot (cca 25 %), bílkoviny (cca 20 %) a zbylých pět procent by měly tvořit vitamíny a minerály. Slepice potřebují mít v krmivu dostatečné množství vápníku, vitamínů skupiny B, dále vitamínu D3, A, E, K3, Lysinu, Methioninu a dalších. 

Náš tip: Z výše uvedeného je dobré připravit krmivo ve formě šrotu, který má lepší stravitelnost než celá obilná zrna. Šrot pro slepice namelete za pomocí šrotovníku na obilí.

Přečtěte si také: Zachraňte slepice z klecí a pusťte se do jejich domácího chovu

Během zimy je potřeba slepicím zpestřit jídelníček

V zimních měsících se slepicím mění jejich stravovací návyky, ale také toho více sní. Co by tedy v tomto období měly mít v krmítku k zobání? V ideálním případě jim dopřejte kukuřičná zrna, která jim dodají sacharidy a energii, kterou v zimě potřebují víc než kdy jindy. S krmnou dávkou to ale nepřehánějte, kukuřice je energeticky vydatná a vy jistě nechcete, aby vám slepice nezdravě ztučněly.

shutterstock_1038803425.jpg

slepice na vejcích
Zdroj: 
Shutterstock
Kvalita, respektive nekvalita stravy se projevuje i kvalitou snůšky.

Zajímavost: Věděli jste, že při trávení kukuřice se slepičí trávicí systém dostává do fáze, kdy vytváří v malém slepičím tělíčku teplo?

Dopřát jim můžete i ovesné vločky, které je skvěle zahřejí i v podobě obyčejné kaše. Přilepšit jim během zimy můžete i šrotem smíchaným s namletými luštěninami, slunečnicovými semínky či mrkví nebo červenou řepou a vařenými bramborami. 

Součástí jídelníčku slepic mohou být i zbytky masa či drcené kosti. Dále zeleninové natě, slupky, jádřince z jablek, namočené staré pečivo, vaječné skořápky a v neposlední řadě vařené těstoviny i rýže.

Náš tip: Slepicím můžete zpestřit jídelníček i čistým bílým jogurtem, natural tofu, doma vyráběným neslaným sýrem, hmyzem a na zahrádce sesbíranými slimáky, červy nebo larvami hmyzu. Se slepičími „pamlsky“ to ale příliš nepřehánějte a podávejte je jen v omezeném množství (cca 10 % celkového příjmu potravy).

Mohlo by vás zajímat: Umíte číst skořápky vajíček? Zjistěte, co znamenají jednotlivá čísla a písmena

shutterstock_2194109301.jpg

slepice v náručí
Zdroj: 
Shutterstock
To, co slepice potřebují v zimě, se liší od jarních nebo letních měsíců.

Co slepicím naopak nedávat?

Slepicím se zaručeně nezavděčíte čerstvým pečivem nebo plesnivými zbytky, které oslabují jejich imunitu a mohou je dokonce v některých případech otrávit. Při krmení se vyhýbejte i toxickým rostlinám, jako je přeslička, pelyněk a černý bez. Pozor dávejte i na syrové brambory!

Slepicím nedávejte ani průmyslově zpracované jídlo pro lidi (solené, kořeněné, smažené, sladkosti jako sušenky atd.), avokádo, rebarboru, slupky citrusů, cibuli, pórek, lilek, nezralá rajčata. Dávejte taky pozor na česnek – ten by totiž mohl ve větším množství ovlivnit výslednou chuť vajíček. Masem slepice nepohrdnou, opět by ale nemělo být solené.

Použité zdroje:

  • https://www.nasezahrada.com/cim-nekrmit-slepice-a-jak-jim-uzpusobit-stravu-na-zimu-aby-vam-dobre-nesly/
  • https://www.slepicevnouzi.cz/krmeni-slepic
  • https://www.slepicar.cz/blog/509-jak-spravne-krmit-slepice-behem-zimy.html
  • https://www.ireceptar.cz/zvirata/cim-krmit-slepice-v-zime.html
  • https://www.jandeb.cz/n/Jak-pecovat-o-slepice-v-zime-co-potrebuji-aby-nesly