Jste zde

Babské rady pro boj se slimáky: Zalévejte ráno, použijte lógr nebo skořápky

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Slimáci a plzáci patří mezi nezvané hosty na naší zahradě. Zbavit se jich je mnohdy běh na dlouhou trať a vyžaduje trpělivost a pečlivost. Nezatěžujte zahradu chemií a vyzkoušejte generacemi osvědčené babské rady!

22. 7. 2018

Slimáci a plzáci. Během jedné noci jsou schopni zničit záhony s ledovým či hlávkovým salátem, zelím, kedlubnami, ředkvičkami, cuketami či okurkami. Sežerou defacto vše zelené a zastavit je v jejich počínání je mnohdy nadlidský výkon. Vytvořte jim na své zahradě podmínky, které se jim nebudou líbit!

Nepodceňujte prevenci

Vysoká tráva, nepořádek, hromádky plevelu, odložená stará prkna a mnoho tmavých a vlhký koutů představuje pro slimáky ideální místo pro jejich úkryt a vhodné podmínky na kladení vajíček. Na zahradě se proto snažte udržovat pořádek! Důležité je také zapojit sousedy. Boj se slimáky může být velmi obtížný zvláště v případě, kdy váš soused má místo zahrady hotovou džungli.

Se sběrem slimáků začněte během jara, kdy jsou nejvíce aktivní. Se sběrem však nepolevujte ani během léta a podzimu, kdy kladou vajíčka!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Slimáci nemají rádi sucho. A naopak: Zaručeně je přiláká vlhko. Rostliny proto zalévejte přímo ke kořenům a záhony udržujte bez plevele! Zalévejte ráno. Večerní zalévaní podpoří jejich aktivitu.

Mnohdy přehlížený způsob likvidace

Začněte den ranní rozcvičkou a vyrazte na slimáky! Ruční sběr slimáků patří stále k nejúčinnějším metodám, jak se slimáků zbavit. Důležitá je však pravidelnost a důkladnost – jen tak bude vaše metoda efektivní! Na sběr slimáků se vydejte časně z rána, po dešti, v noci s baterkou nebo za soumraku, když začínají vylézat. Prohlédněte všechna tmavá a vlhká zákoutí, nadzdvihněte květináče, cihly a kameny, zaměřte se na kompost. Ten je totiž doslova rájem pro slimáky.

Nasbírané slimáky zlikvidujte! Pouhé házení přes plot slimáky neodradí v jejich návratu. Za noc jsou schopni urazit až 50 metrů.

Slimáky nezašlapujte! Jsou to kanibalové a mrchožrouti. S chutí si tak pochutnají i na svých mrtvých příbuzných. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Způsobů, jak zlikvidovat slimáky, je hned několik. Za nejhumánnější způsob zabití je považováno jejich rozříznutí. Mnozí zahrádkáři však stále preferují drastičtější způsoby zabití. Opravdu pomalou a bolestivou smrt jim připravíte, jestliže slimáky zasolíte. Méně drastický způsob je zalití slimáků vařící vodou.

Vytvořte pomyslný plot

Kolem záhonů vytvořte ochranou bariéru ze surovin, které slimákům znesnadní pohyb a znemožní kladení vajíček. Záhony obsypte pichlavým jehličím, ostrými vaječnými skořápkami, vyšší vrstvou pilin, vápna a popelu. Odradit od vaší úrody je také může lógr z kávy. Nevýhodou této metody je její krátkodobý účinek. Silný vítr, ranní rosa nebo déšť vaši past brzy zničí.

Mnohem větší problém budou mít slimáci s překážkou, kterou nedokážou přelézt. K její výrobě budete potřebovat minimálně 15 centimetrů vysoký plech, jehož horní okraj bude zahnutý směrem od záhonu. Záhon obehnaný tímto plechem vaši úrodu jistě uchrání.

Zeleninu ochráníte použitím plastových nebo plechových zábran. Nebo na zahradu "vysaďte" kachny nebo jinou drůbež. Se slimáky si hravě poradí. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Připravte jim lákavou past

Pivní past je jednou z nejrozšířenějších metod mezi zahrádkáři. Spodní část láhev zabudovaná v zemi a naplněná pivem slimáka přiláká a následně usmrtí. Správně vyrobená a umístěná vás tak může zbavit velkého množství slimáků. Velkou nevýhodou této metody je však fakt, že vůně piva přiláká spoustu slimáků i od vašich sousedů.

Chraňte své záhony aromatickými rostlinami

I přesto, že slimáci sežerou defacto cokoliv, existují rostliny, které slimákům nevoní a jejich vysazením můžete řadu slimáků odradit. Velkým obloukem se vyhýbají cibuli, česneku, pažitce, petrželi, kopru, levanduli, měsíčku či šalvěji. Bohužel, v době největších veder však nepohrdnou ani těmito rostlinami!

Nasaďte na slimáky jejich přirozené nepřátele. Pomoci mohou ježci, slepýši či žáby v zahradním jezírku. Přirození nepřátelé jsou také ptáci, které slimáky najdou spíše na udržovaném a posekaném trávníku než ve vysoké trávě. Vypusťte na ně slepice a kačeny.

Já preferuji sypání kávového logru okolo skalky a okolo záhonů - mám jej dosti z kávovaru - dříve jsem jej vyhazovala. Slimáky jsem dávala do slané vody. Nyní jsem s využitím kávového logru spokojená.