Jste zde

Slupky z citrusů nevyhazujte. Vybělí zuby, provoní byt a dochutí pokrmy

oloupané mandarinky a slupky z nich Zdroj: Bigstockphoto
Právě probíhající část roku si u nás tak nějak podvědomě spojujeme s omamnou vůní citrusů a exotického ovoce. A když už jsme u těch citrusů – víte, že jejich slupky najdou v domácnosti široké uplatnění? Vyrobíte z nich osvěžovač a pomůžou třeba s úklidem.

15. 1. 2024

V obchodech je běžně k dostání citronový pepř nebo koření se špetkou kůry z citrusů. A víte, že podobnou směs pod maso nebo do salátů si jednoduše připravíte doma?

Stačí citrusovou kůru omýt, nastrouhat, smíchat se stejným množstvím pepře a nechat usušit v troubě. Skvělá je i citronová strouhanka, kterou můžete přimíchat k nejrůznějším pokrmům nebo moučníkům. Pokud ji zmrazíte, zůstane déle čerstvá.

Kandovaná citrusová kůra

Je jedno, jestli zvolíte kůru pomeranče, grepu, limetky nebo citronu. Pro přípravu téhle netradiční sladkosti se hodí jakákoli citrusová kůra. Jednoduše ji nakrájejte na proužky a dejte na 15 minut vařit do vody. Poté kůru odložte stranou. Do hrnce vsypte 100 g cukru na každých 100 ml vody a vařte.

bigstock-citrus-peels-orange-lemon-an-271375192.jpg

citrusové koření
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kůrou z citrusů můžete ovonět i pokrmy - třeba ryby nebo strouhanku, ve které obalujete maso.

Jakmile se cukr rozpustí, přidejte citrusovou kůru a vařte dalších 30 minut, až kůra zprůhlední. Takto upravenou kůru odložte na plech a po uschnutí obalujte v moučkovém cukru.

Domácí osvěžovač vzduchu

Citrusová kůra obsahuje velké množství přírodních silic, které příjemně provoní byt a zbaví ho nepříjemných pachů. Výroba přírodního osvěžovače je navíc neuvěřitelně jednoduchá.

Stačí, když do menšího hrnce nasypete hrst čerstvé kůry z citrusů, trochu citronové šťávy a několik skořicových tyčinek, vše zalijete dvěma šálky vody, přivedete k varu a povaříte asi deset minut. Roztok nechte vychladnout a přelijte do nádoby s rozstřikovačem.

Voňavé pytlíčky, které nesnáší moli

Kromě citrusového osvěžovače si můžete vyrobit taky vonné pytlíčky, které umístíte třeba mezi čerstvě vyprané prádlo. Kůru z citrusů dobře usušíte, namelete nebo nadrtíte nadrobno v robotu a nasypete do malých látkových sáčků, které rozmístíte mezi prádlo a oblečení.  Dalším benefitem tohohle přírodního osvěžovače je i to, že poměrně účinně odpuzuje šatní moly.

Nezastupitelná pomoc při úklidu

Citrusové slupky využijete i během úklidu. Jednoduše s nimi vyčistíte vodovodní kohoutky a baterie od vodního kamene a kapek vody. Postižená místa několikrát přejeďte citronovou slupkou, nechte působit nejlépe přes noc a pak opláchněte.

Citrusové slupky pomůžou také s čištěním připečené trouby nebo špinavé mikrovlnky. Dokonale vyleští ocel i z plastových misek odstraní nevzhledné zabarvení (třeba od mrkve nebo červené řepy).

bigstock-peeled-tangerines-in-a-ceramic-337245184.jpg

oloupané mandarinky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Citrusová vůně je lidem příjemná, obtížnému hmyzu nikoli.

Zatočte se zápachem

Trápí vás nepříjemný zápach, který se line z útrob zimních bot? Není nic lehčího, než se ho zbavit pomocí citrusů. Jednoduše do bot nasypejte rozdrcenou kůru z limetky a citronu, nechte působit přes noc a ráno vysypejte. Po zápachu nezbyde ani stopa. Citrusovou kůru můžete vložit také na dno odpadkového koše, kde minimalizuje případný zápach.

Krvežízniví parazité nemají šanci

Kromě šatních molů vůně citrusů odpuzuje taky další zástupce hmyzí říše. Nesnáší je i mravenci, komáři nebo mouchy. Stačí, když usušenou kůru z citronů a pomerančů rozemelete a různě po domě či bytě rozmístíte malé citrusové hromádky. Po nezvaných návštěvnících se jen zapráší.

Voňavé potpourri

V obchodech jsou ho plné regály, proč ale utrácet za něco, co si můžete vyrobit jednoduše doma, Řeč je o voňavém potpourri – směsi, která místnost příjemně provoní a zároveň působí dekoračním dojmem.

Pro výrobu toho domácího budete potřebovat usušenou kůru citrusů, nejrůznější koření (například badyán, skořici, hřebíček), sušené slaměnky a několik kapek vonného oleje. Všechno vložte do uzavíratelné nádoby a nechte zhruba měsíc ležet. Po měsíci otevřete a naaranžujte na dekorační misku.

Bílé zuby a hladká pokožka

Bílé zuby bez návštěvy stomatologa a chemických přípravků? Jde to! Opět se ke slovu dostává citronová šťáva. Tu je vhodné kvůli vysoké koncentraci kyseliny citronové zředit vodou a jednou týdně jí zuby potírat. Nechat minutu působit a dočistit pastou.

Citron ale dopomůže taky k hladké pokožce. Stačí, když do šálku najemno nastrouháte kůru z citronu, přidáte cukr a tolik olivového oleje, aby vznikla pasta. Tenhle přírodní peeling zbaví kůži starých šupinek, příjemně ji vyhladí, zjemní a provoní.

Zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/jak-vyuzit-kuru-z-citrusu-tohle-by-vas-mozna-nenapadlo-63357
  • https://itesco.cz/hello/clanek/12-zpusobu-jak-vyuzit-citrusove-slupky/23011/
  • https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-jak-na-to-tipy-jak-v-domacnosti-vyuzit-citrusovou-kuru-40309096
  • https://pardubice.rozhlas.cz/slupky-z-citrusu-nemusi-koncit-v-odpadkovem-kosi-vyrobte-si-z-nich-prirodni-8427059
  • https://www.prozeny.cz/clanek/jak-vyuzit-kuru-z-citronu-nebo-pomerance-na-nerez-i-do-bot-77933