Jste zde

Jak přežít léto se psem ve zdraví? Nepolévejte ho vodou a správně upravte srst

jak přežít léto se psem ve zdraví Zdroj: Shutterstock
Léto je fajn. Sluníčko, teplo, koupání, pohoda na balkóně nebo na zahradě a grilovačky. Pokud ale máte pejska, musíte tohle roční období vidět i trochu jinak. Jeho očima. Jak tedy zvládnout horka i se čtyřnohým parťákem?

14. 7. 2025

Není to žádná věda, stačí trocha toho selského rozumu a pochopení pro zvířátko, které se neochlazuje tak efektivně jako člověk.

Nenechávejte psa v autě!

Každý rok se o tom píše a mluví s prvním horkým dnem. I přesto se každý rok minimálně jednou dozvíme, že někdo svého psa zahubil tím, že ho nechal doslova upéct. Na to, kolik se toho stane, aniž bychom se to vůbec dozvěděli, radši nemyslet.

Chlupáče byste neměli nechávat zavřeného v autě, jakmile je venku víc než 20 °C. A to ani nemusí vyloženě prát slunce. Už při téhle teplotě kmitejte, když potřebujete vůz na chvíli opustit. A spíš se jí řiďte na jaře a na podzim, kdy vzduch celkově není ještě tak teplý a všechno kolem vyhřáté.

V létě klidně stačí i 15 °C a déšť – pes si uzavřený prostor rychle zafuní a v autě je vzduch tak příšerný, že byste ho nechtěli dýchat ani minutu.

Na procházky choďte brzy ráno a později večer

Snad každý pejsek se musí denně pořádně protáhnout a vyvenčit. Pokud se ten váš potřebuje navíc ještě unavit, aby doma nedělal vylomeniny, procházky prostě nechcete vynechávat. Nechoďte s ním ale ven na delší dobu, když je největší vedro – to bývá zhruba od 11.00 do 15.00 hodin, ale ani potom to z tohohle hlediska nebývá úplná hitparáda.

Ideálním řešením je přivstat si a vzít pejska ven třeba kolem šesté nebo sedmé ranní. Další možností je jít s ním až někdy po osmé večerní.

Vezměte ho hlavně někam mimo rozpálený asfalt a jiné rizikové povrchy. Opravdu si může spálit packy. Pokud nemáte možnost jít do lesa nebo parku, dejte mu na venčení botičky.

Vytvořte mu stín a „úkryt“ na chladnějším místě

Vyhřátý byt nebo dům může být taky peklo v plné parádě. Jistě ale najdete místo, kde je o něco chladněji. Může to být koupelna, předsíň nebo technická místnost. Nechte tam pejskovi přístup, ať se tam může v případě potřeby přesunout. Na zahradě pak určitě vytvořte stín, kam se bude moct schovat.

Zajistěte stálý přístup k vodě, ale nenuťte ho pít

Tohle pravidlo je jasné 24/7 a 365 dní v roce. V létě na to ale dbejte extra. Pejsek by měl mít možnost napít se kdykoli, kdy to bude potřebovat. Taky byste nechtěli být bez tekutin.

Pokud máte dům, nebojte se rozmístit v něm víc misek a taky dát samozřejmě jednu na zahradu, pokud se po ní váš chlupáč pohybuje.

Psa můžete čas od času povzbudit k napití, ale rozhodně ho nenuťte. On ví, co má dělat, a poradí si. Když bude cítit potřebu pít, vodu si najde a postará se o sebe.

Přizpůsobte stravu

Pokud váš pes během roku baští suché krmivo, v pořádku. Klidně ho může baštit i přes léto. Vůbec ale není od věci (pokud mu to z nějakého důvodu, například kvůli intoleranci, nevadí) prostřídat ho s masovými konzervami nebo kapsičkami. Sami asi uznáte, že je to jiná písnička, když se pes aspoň trochu hydratuje i jídlem.

Chladit psa vodou? Ano, ale opatrně!

V horku je skvělé se vykoupat. Zchladit se ve vodě je stejně tak báječné i pro psy, ale musíte dodržet pár pravidel, abyste mu spíš neuškodili.

Jestli miluje plavání, vezměte ho k rybníku nebo jezeru a dělejte tam s ním, co je mu milé, aby se ochladil. Nikdy ale psa nenuťte, aby se šel smočit, když vyloženě nechce. Když budete mít možnost zchladit ho v řece, zkuste nejdřív, jestli voda není až moc studená.

Nikdy psa do vody neházejte a rozhodně ho nepolévejte studenou vodou. Ideální je napustit mu trochu vody zhruba o teplotě vzduchu do dětského bazénku. On se v ní pak smočí podle libosti. Možná ho přistihnete, jak si v ní slastně lebedí. Polití nebo hození do vody ale může způsobit teplotní šok, který by mohl vést až ke kolapsu.

Kdyby z toho (naštěstí) nebyl teplotní šok, mohli byste mu zadělat třeba i na zánět močového měchýře. A to je dost nepříjemné.

shutterstock_2476676297.jpg

plavající pes
Zdroj: 
Shutterstock
Psa do vody neházejte a nepolévejte ho. Nechte ho, ať se smočí, jak je mu to příjemné.

Stříhejte s rozmyslem a vyčesávejte

Pokud má váš pejsek srst, která se musí pravidelně zastřihovat, na léto ho určitě „neberte dohola“. Mohl by si totiž spálit kůži, stejně jako vy. Jiným pejskům zase pomáhá pravidelné vyčesávání chlupů, které zajišťuje lepší cirkulaci vzduchu a efektivnější regulaci teploty.

Pořiďte chladicí podložku

Řešením může z části být i speciální chladicí podložka pro zvířata. Jakmile si na ni váš parťák lehne, podložka okamžitě začne absorbovat jeho tělesné teplo. Díky tomu mu může být během chvíle příjemněji.

Buďte připraveni na přehřátí

Ani sebelepší péče nemusí být ve výsledku stoprocentní. Pokud vám něco unikne a váš pejsek se přehřeje, měli byste to poznat, abyste mu mohli pomoct. K příznakům patří:

  • zrychlené dýchání nebo dušnost
  • slinění
  • zvracení
  • průjem
  • malátnost až apatie
  • ztráta vědomí

Když už k přehřátí dojde, nikdy není špatně vydat se na veterinu, i kdyby to mělo být zbytečné. Veterináře rozhodně vyhledejte, když dojde ke ztrátě vědomí nebo se stav nebude lepšit (a naopak se bude zhoršovat). Pokud ale věříte, že to zvládnete vyřešit doma, měli byste být předem vybaveni informacemi o tom, co v takovém případě dělat:

  • Odneste pejska do stínu nebo kamkoli, kde je chladněji.
  • Položte ho tak, aby měl hlavu o něco výš než zbytek těla. Otok mozku totiž riskovat nechcete.
  • Můžete ho zlehka, s citem a ne příliš zblízka fénovat studeným vzduchem.
  • Cokoli ledového nebo zmraženého zabalte do látky (například do utěrky) a opatrně mu tenhle „balíček“ přikládejte na oblast třísel. Příjemné to může být i na hřbetě nebo na krku. Nikdy na psa chladicí pomůcku nepřitiskávejte silou, ať mu nezaděláte na omrzliny. Přikládejte ji střídavě na místě po těle.
  • Namočte do studené (ne ledové) vody hadříky a omotejte je ležícímu pejskovi kolem spodní části tlapiček (přes „polštářky“).
  • Pes se může z opravdového přehřátí vzpamatovávat klidně i 14 dní a déle. Po tuhle dobu ho nenuťte do jakýchkoli aktivit.

Léto si s pejskem můžete užít na maximum, ale musíte vědět, jak na to. Návod už máte, tak krásné společné chvíle a dny!

Použité zdroje:

  • https://www.akc.org/expert-advice/health/overheating-in-dogs
  • https://www.smalldoorvet.com/learning-center/what-to-do/pet-overheating
  • https://www.metropolevet.cz/prehrati-u-psa
  • https://www.feedshop.cz/a/chladici-podlozka-pro-psy-hw