Jste zde

Co jste nevěděli o psech: Otisk čumáku je jako otisk prstu a i psi jsou lechtiví

pes na podlaze Zdroj: Shutterstock
O tom, že jsme národ pejskařů, není pochyb. Své věrné čtyřnohé společníky a mazlíky zbožňujeme a na rozdíl od dob dávno minulých se jim snažíme maximálně porozumět. Díky tomu stále zjišťujeme, jak jsou fascinující.

27. 5. 2025

Že se pejsci ochlazují dýcháním nebo prostřednictvím polštářků na tlapkách, to je známá věc, stejně jako že nesmí jíst syrové brambory a hroznové víno. My pro vás ale máme fakta, o kterých jste nejspíš neměli ani tušení. Nebo jste měli jen to, ale jistí jste si nebyli. Můžeme tedy začít.

Otisk psího čumáku je dokonale jedinečný

Žádný další čumáček, jako je ten vašeho mazlíka, na světě nenajdete. Je stejně jedinečný jako lidské otisky prstů. Nepředpokládáme, že by ho policie ztotožňovala kvůli krádeži špekáčků z pultu v masně, ale i tak je fajn to vědět.

shutterstock_2605469453.jpg

pes na gauči
Zdroj: 
Shutterstock
Svět pejsků je fascinující a nepřestává překvapovat - a to ani zkušené chovatele.

I pejskům se zdají sny

Pokud nemáte psa první den, určitě už jste zaznamenali, že během spánku „pomrkává“, škube packami nebo vydává nejrůznější zvuky. Ano, přesně tak – nejspíš se mu zdá pořádně divoký sen o tom, jak prohnal holuby v parku nebo s vámi absolvoval horskou túru. Mimochodem – štěňata a psí senioři mají snů víc než dospívající a dospělí pejsci.

Říká se taky, že víc než 90 % obsahu snů konkrétního psa zaujímá jeho paníček nebo panička. Není divu, vždyť jste tím nejdůležitějším v jeho životě!

Zívání je nakažlivé i v jejich případě

Když je pohromadě víc psů a jeden zívne, je dost možné, že to udělá i další. A pozor, platí to i ve spojení s lidmi. Zkuste občas zívnout a uvidíte sami, že to po vás mazlík nejspíš zopakuje!

Zívání není projevem nudy

U zívání ještě zůstaneme. U pejsků totiž neznačí pocit nudy, jako je tomu u lidí. Je to signál únavy, což překvapivé není, ale i nejistoty a stresu! Stresové situace mu pomáhá zvládat právě lepší okysličení a snížení krevního tlaku díky zívnutí.

shutterstock_2588226155.jpg

smutné štěně
Zdroj: 
Shutterstock
Psí čumáček je stejně unikátní jako naše otisky prstů.

Uvolněná oční víčka a „měkký“ pohled

To, že se pejsek cítí dobře a v bezpečí, dává najevo mnoha způsoby. Jedním z nich je to, že vás častuje „měkkým“ pohledem. Popsat se to příliš nedá, ale jakmile k tomu u vás dojde, poznáte to naprosto bezpochyby. 

V případě pocitu jistoty a bezpečí může tak uvolnit oční víčka, až vám bude připadat, že šilhá nebo se neúspěšně snaží zaostřit. 

Není vrtění jako vrtění

Když pes vrtí ocáskem, má většina lidí pocit, že tím dává najevo radost. To ale jen v případě, že má ocásek nahoře a mává jím zeširoka. Extrémní radost poznáte podle toho, že točí ocáskem dokola.

Pokud ale vrtí ocasem a má ho při tom svěšený u zadních tlapek, jde o projev nejistoty nebo podrážděnosti. 

Jak pes spí, tak se cítí

Není to tedy úplně jednoznačné, tak si to pojďme vysvětlit. Pejsci nezřídka spí nebo leží schoulení do klubíčka – když je jim zima, ale taky tehdy, když mají potřebu chránit si vnitřní orgány. Pravděpodobně tedy nejsou úplně v pohodě, možná je trápí nejistota, nebo dokonce strach.

Uvolněná poloha na boku znamená, že se pes v daném prostředí cítí příjemně, je v pohodě. Nebo mu není ani horko ani zima. Zkrátka tak akorát.

Co lidi fascinuje asi nejvíc, je to, když jejich drahoušek spí na zádech (a možná neskutečně chrápe, což je ale u psů roztomilé, že ano?). Jednak mu může být hodně teplo až horko, jednak to pro vás může být signál, že se u vás cítí naprosto neohroženě a v bezpečí. Odhaluje totiž svoje vnitřní orgány, což z něj dělá vysoce zranitelného.

Váš pejsek zbožňuje váš dlouhý pohled do očí

Pořád platí, že cizímu psovi byste dlouze do očí hledět neměli. Na to je potřeba nezapomínat. U vlastního pejska je to ale jiné. Ten vnímá pohled do očí jako vzájemné spojení. Pokud vás má rád a zahledíte se mu do očí, nejspíš váš pohled nějakou chvíli udrží a bude mu to dělat dobře! 

Láska = oxytocin

Oxytocin je tak trošku jako droga. Zamilovaní lidi se často chovají jako pod vlivem návykových látek. To je stará známá věc. Oxytocin se totiž vylučuje, když jsme někým dokonale okouzleni.

Ale pozor, studie prokázaly, že oxytocin vylučují i psi a kočky. Stačí pejska chvíli chválit a hladit a jeho hladina oxytocinu může stoupnout i o víc než 50 %!

I psi jsou lechtiví

Nemusíte na to přijít hned. To správné místo můžete nějakou chvíli hledat a nejspíš ho objevíte náhodou. Pak se ale přesvědčíte o tom, že i pejsci jsou lechtiví. Často je to na polštářcích na tlapkách a na uších, nezřídka ale i na bocích a na zadku! Je to díky nervovým zakončením v kůži, což mají společné s člověkem. 

Když se rozhodnete pejska polechtat, sledujte jeho reakci. Zatímco některým se to líbí a budou to vyžadovat zas (kroutí se, neuhýbají, mají uvolněné čelisti), jiní to rádi oželí. To ostatně poznáte podle toho, že se budou snažit uhýbat. 

Rozumíte svému pejskovi? A zvyšujete mu pravidelně hladinu oxytocinu? 

Použité zdroje: 
•    https://www.akc.org/expert-advice/lifestyle/dog-facts
•    https://mazliccivpohybu.cz/node/3206?page=2   
•    https://www.bronteglen.co.uk/blog/why-do-dogs-sleep-on-their-backs
•    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dokazou-nas-zvirata-opravdu-milovat-jako-my-je 
•    https://www.rover.com/blog/are-dogs-ticklish