Jste zde

Hořký, ale i zdravý jako pelyněk: Tahle bylinka pomáhá třeba i k dobrému spánku

čaj z pelyňku Zdroj: Bigstockphoto
Pelyněk kozalec nebo také estragon je jednou z těch bylinek, které se vyplatí mít doma. Jednoduše se dá vypěstovat v květináči, už během růstu je příjemným živým doplňkem vašeho domova, je skvělý do jídla a také léčí.

16. 11. 2022

Víte, že pelyněk se jako léčivá bylinka používá už od starověku? Původně rostl nejprve ve střední a jihozápadní Asii, hojně se vyskytoval a vyskytuje ve Středomoří a na západě Ameriky, ale dnes už se dá pěstovat všude – i u vás doma. Zkuste to.

Nevíte, jak pelyněk vypěstovat? Máme pro vás návod

Na pěstování pelyňku není nic příliš složitého, stejně jako u ostatních bylinek. Dopřejte mu vápenatou, prohnojenou a dobře propustnou půdu a pěstujte ho na teplém a slunném místě, kde není průvan. 

bigstock-139548500.jpg

pelyněk pravý
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pelyněk má spoustu pozitivních vlastností.

Při sklizni musí dojít k odřezání konců dlouhých 20 až 30 centimetrů, rostlina samotná dosahuje výšky až 1 metru a více. Lístky můžete otrhávat i průběžně. O zalévání platí totéž, co u spousty bylinek – zalévat přiměřeně, aby pelyněk neuschnul, ale nepřelévat, což bývá častou chybou především začínajících pěstitelů.

Pelyněk zpestřuje pokrmy nahořklou chutí

Pelyněk má výraznou vůni i chuť, a to jemně nahořklou. Typický je například pro tureckou a arménskou kuchyni, ale hodí se samozřejmě i do pokrmů, které tvoříte vy u sebe doma. Může se stát perfektním doplňkem do salátů, zejména k rajčatům, vynikající je v kombinaci s rybou či rýží i rozmixovaný v polévkách či omáčkách. 

Spousta kuchařek využívá jeho chuti a aroma při zavařování okurek, jiné s ním zase aromatizují ocet.

Pozor! Osoby náchylné k alergiím mohou mít s pelyňkem potíže v podobě podráždění sliznic, a to i při pouhé manipulaci s bylinkou.

Zklidňuje žaludek a dezinfikuje 

Pelyněk je samozřejmě i zdraví prospěšný, proto je tolik oblíbený. Mezi jeho kvality patří podpora spánku, zklidňování žaludku, dále ulevuje při nadýmání, bolesti zubů a kloubů. Pelyněk také odvodňuje a není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Pro své dezinfekční účinky byl oblíbený u starých Římanů, kteří ho používali při uštknutí hadem.

bigstock-130754741.jpg

olej s pelyňkem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pelyněk je častou přísadou v octech i olejích.

Užívat můžete samotné lístky, ale i nálev. V lékárnách lze pořídit i tinkturu. To ale, jak jistě sami uznáte, nemá takové kouzlo, jako když si svůj lék sami vypěstujete.

Bylinky jsou poklad. Vypěstujte si je doma!

Bylinky při pěstování hezky vypadají, většina z nich nádherně voní a všechny mají hned několik léčivých účinků, které mohou pomoci s drobnými zdravotními potížemi zcela přírodní cestou. Vypěstujte si takový poklad doma a užívejte si ho od začátku až do konce!

Zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Pelyn%C4%9Bk_prav%C3%BD
  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/143-pelynek-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/pelynek-pestovani-30000531.html
  • https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7669-bylinky/23214-pelynek-pravy/