Jste zde

Okrasná kukuřice: Co teď zasejete, na podzim sklidíte do působivých aranžmá

podzimní kukuřice Zdroj: Shutterstock
Vypěstujte si spolu s námi okrasné kukuřice a nechte se inspirovat tipy na budoucí podzimní dekorace. Jen pozor: Na jejich vysetí už včera bylo (téměř) pozdě!

1. 6. 2023

Barevné, popřípadě duhové nebo okrasné kukuřice jsou jednoleté rostliny původem z Ameriky, které v závislosti na druhu vytváří různě velké klasy s různě barevnými a mnohdy i chutnými zrny. My vám však v dnešním článku ukážeme skvělé tipy, jak tyto atraktivní rostliny použít do dekorací. Nejčastěji těch podzimních.

shutterstock_5696599.jpg

zrna okrasné kukuřice
Zdroj: 
Shutterstock
Zrna okrasné kukuřice mohou mít oranžovou, žlutou, fialovou, modrou, červenou černou i bílou barvu. 

Semena zasejte spíše později než dříve

Pěstování okrasné kukuřice není o nic složitější než pěstování klasické kukuřice. Nesmíte však zaspat! Konec května až počátek června je nejzazší termín, kdy můžete semena zasít do země. 

shutterstock_2238440023.jpg

dekorace z okrasných kukuřic
Zdroj: 
Shutterstock
Dekorace z okrasných kukuřic nepotřebuje nijak zvlášť šikovné ruce, a přesto vás nadchne. 

Semena okrasné kukuřice si můžete vysít doma za oknem už počátkem dubna nebo si je koncem května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, můžete vysít rovnou na záhon. Vždy jim však najděte slunné, ale před větrem chráněné místo s dobře vyhřátou humózní půdou a dostatkem místa.

Semena sázejte do řádků 40 až 50 centimetrů od sebe a zpočátku jim dopřejte větší přísun vody. Výsev je také vhodné přikrýt fólií, abyste semenům dopřáli příznivější mikroklima. 

Tip: Semena barevné kukuřice před výsevem namočte alespoň na 24 hodin, abyste urychlili klíčení. 

Vzrostlé rostliny pravidelně a dostatečně zalévejte, aby se voda dostala až ke kořenům, a minimálně dvakrát za sezónu jim dopřejte optimální dávku hnojiva. Vhodné je také mezi rostliny umístit mulč, která vám pomůže udržet vlhkost a vytvořit novou úrodnou zeminu. 

Okrasnou kukuřici sklízejte během října

V nabídce jsou dostupná semena rozmanitých druhů, které se liší velikostí rostliny, tvarem palice, listy i barvou zrn. Klasy mohou být jednobarevné i vícebarevné, a abyste se dočkali skutečně vybarvených zrn, je důležité nechat kukuřici dostatečně vyzrát. Kukuřici proto sklízejte až během října, kdy je rostlina téměř celá suchá. 

shutterstock_383012131.jpg

podzimní aranžmá s kukuřicí
Zdroj: 
Shutterstock
Okrasné kukuřice vypadají krásně samostatně i jako součást podzimních aranžmá.

Tip: Z okrasných kukuřic můžete vytvořit krásnou sušenou kytici i netradiční kukuřičný cop. 

Mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější druhy okrasné kukuřice patří bezesporu kukuřice, kterou v obchodě nebo na internetu naleznete pod názvem Multicolor. Velmi oblíbená je však také kukuřice jahodová, jejíž krátké klasy a temně červená, popřípadě žlutá zrna připomínají plod jahody. A za nás by rozhodně vyhrála okrasná kukuřice Glass Gem, jejíž zrna se podobají malým perleťovým perlám. 

shutterstock_116450698.jpg

zralá barevná kukuřice
Zdroj: 
Shutterstock
Zrna barevné kukuřice si svou barvu zachovají po mnoho let. 

Věděli jste, že okrasné kukuřice můžete jíst? Klasy mají příjemně sladkou chuť a jsou plné zdraví prospěšných látek. Konzumovat lze však obvykle jen mladé klasy, starší klasy jsou vhodnější na výrobu popcornu nebo mouky. 

Zdroje:

  • https://www.semena.cz/kukurice/271-kukurice-jahodova-zea-mays-multicolor-semena-kukurice-20-ks.html
  • https://www.denik.cz/bydleni/barevna-kukurice-20130518.html
  • https://adbz.cz/zahrada/duhova-kukurice-s-barevnymi-jadry-uchvatila-internet-je-mozne-si-ji-vypestovat-i-doma-na-zahrade/
  • https://www.ireceptar.cz/hobby/dekorativni-kukurice-s-barevnymi-klasy-bile-cervene-modre-i-cerne.html
  • https://farm-cs.desigusxpro.com/posadka/ogorod/zlaki/kukuruza/tsvetnaya-kukuruza-realnost-ili-fotoshop.html