Jste zde

Chameleon jako mazlíček: Tahle náladová citlivka potřebuje zkušeného chovatele

barevný chameleon Zdroj: Shutterstock
Chov chameleona má svá specifika a rozhodně není pro každého! Poradíme, co všechno budete k jeho chovu potřebovat a jaké podmínky mu poskytnout, aby byl zdravý a spokojený.

14. 5. 2025

Chameleon je atraktivní a neobvyklý domácí mazlíček, který není vhodný pro děti ani pro začínající chovatele ještěrů. Má rád svůj klid a je velmi citlivý na stres, manipulaci i na chovné podmínky, které je poměrně složité vychytat!

shutterstock_2515498665.jpg

barevný chameleon
Zdroj: 
Shutterstock
Podle nálady, fyzického zdraví a podle chovných podmínek má chameleon schopnost měnit barvu na různých částech těla.

Chameleon nepatří mezi kontaktní domácí mazlíčky!

Chameleon je aktivní přes den, je dost náladový a manipulace s ním musí být velmi jemná a opatrná. Pokud se mu něco nelíbí, změní svou barvu, nafukuje se, syčí a dokonce může i velmi nepříjemně kousnout

Pamatujte! Zářivá světle zelená barva chameleona je známkou dobrého fyzického i psychického stavu. 

Chameleona nikdy nevytahujte z terária násilím! 

Pro chov chameleona je nejlepší dobře větrané terárium orientované na výšku o minimálních rozměrech 90 x 45 x 90 cm. 

Na dno umístěte noviny, papír, kuchyňské papírové utěrky nebo dno nechte holé. Písek, rašelinu a podobné typy podestýlek nepoužívejte, abyste chameleonovi nezpůsobili zdravotní problémy.

Pro udržení optimálního mikroklimatu vložte do terária dracény, potos, fíkus, ibišek nebo jiné živé rostliny a pro zajištění pocitu bezpečí je doplňte umělými rostlinami. Z terária však nedělejte neprostupnou džungli.

Chameleon potřebuje mít rozhled a přehled. 

Dále do terária přidejte mělkou misku s vodou, kameny, kořeny a větve, po kterých chameleon bude moci lézt. Dbejte však, aby nebyly kluzké a příliš silné! Chameleon by je měl tlapkou obejmout, jinak bude ve stresu. 

Tip: Aby byl chameleon spokojený, pokryjte dvě až tři stěny terária fotkou, která bude odpovídat jeho biotopu. 

Chameleonovi je nutné 12 hodin svítit!

Do terária umístěte výhřevnou žárovku i žárovku, která napomáhá předcházet metabolickým onemocněním. Za pomoci teploměru kontrolujte teplotu v teráriu a pomocí vlhkoměru kontrolujte vlhkost, která by se měla pohybovat mezi 55-65 %. 

shutterstock_1310341120.jpg

chameleon v teráriu
Zdroj: 
Shutterstock
Terárium dvakrát denně roste, abyste udrželi optimální vlhkost.

V teráriu vytvořte několik teplotních zón, aby si chameleon mohl sám zvolit, jestli se bude vyhřívat v blízkosti žárovky, kde by se teplota měla pohybovat nad 30 stupňů Celsia, nebo jestli se bude chtít zchladit ve spodní části terária, kde by teplota měla být okolo 22 stupňů Celsia. 

Chameleoni jsou velmi žraví hmyzožravci

Dospělého chameleona krmte obden živými cvrčky, šváby, sarančaty, mouchami či jiným vhodným hmyzem. Hmyz však vždy přizpůsobte velikosti chameleona a občas jej posypte vitamíny a vápníkem.

shutterstock_2481303961.jpg

dospělý chameleon
Zdroj: 
Shutterstock
Dospělému chameleonovi dopřejte jednou za dva dny zhruba 7 až 10 cvrčků. Mladé chameleony krmte neomezeně. 

Jako zpestření můžete chameleonovi nabídnout kousek salátu, jahody, meloun či papayu, listy pampelišky, na kostičky nakrájenou cuketu, červenou papriku, borůvky či jablko a hrušku. 

Dospělého chameleona krmte z pinzety k tomu určené, abyste nejen věděli kolik toho chameleon snědl, ale také abyste měli jistotu, že se vám živý hmyz nikde neschová. Po čase se totiž může stát, že by se z chameleona stala kořist a z hmyzu lovec. 

Zdroje:

  • https://www.superzoo.cz/skola/jak-chovat-chameleona-jemenskeho/
  • https://www.labet.cz/chov-chameleonu-px1087433/
  • https://spokojenychameleon.cz/zivotni-podminky/
  • https://spokojenychameleon.cz/vyziva/
  • https://spokojenychameleon.cz/problematika-nemoci/
  • https://www.faunaportal.cz/clanek/chameleon_jemensky