Jste zde

Slunečnicová semínka: Přírodní antidepresivum pomůže s náladou i imunitou

semínka slunečnice Zdroj: Shutterstock
Slunečnice není jen okrasnou květinou, o které se zpívá v nejedné písničce. Kromě toho, že nám přináší vizuální potěšení, můžeme její semena i konzumovat. Snadno si tak zajistíme dobrou náladu i zdraví srdce a tepen.

22. 10. 2022

Slunečnice je rostlina z čeledi hvězdnicovitých, do které patří třeba taky sedmikráska nebo kopretina. Naprostá většina druhů pochází ze Severní Ameriky, ačkoli původně se některé druhy objevily v Jižní Americe. 

V našich podmínkách se nejčastěji setkáváme se slunečnicí roční (Helianthus annuus), která se původně pěstovala v odrůdách dorůstajících do tří metrů, postupem času se ale začala šlechtit a dnes už se můžeme setkat s řadou dalších a mnohdy dosti podivných kultivarů. 

Zvláštností tohoto druhu je zejména jeho barva. Setkat se totiž nemusíme jen se slunečnicemi žlutými, ale také sametově černými, oranžovými i červenými. Květy slunečnice navíc neplní v době své zralosti jen okrasnou úlohu, často zažehnají i hlad drobných pěvců, ale i dalších milovníků nejrůznějších semínek.

shutterstock_330801518.jpg

pražená slunečnicová semínka
Zdroj: 
Shutterstock
Slunečnicová semínka jsou možná chutnější upražená. Zdravější je ale jejich nepražená varianta.

Proč dát slunečnicovým semínkům šanci?    

Slunečnicová semínka obsahují spoustu tělu prospěšných látek. Najdeme v nich například vitamín E, hořčík, vápník a aminokyseliny s názvem tryptofan. Dále obsahují vitamin B6, draslík, mangan, selen a zinek. Poslední dva zmíněné minerály jsou nesmírně důležité pro správnou činnost našeho imunitního systému

Hořčík v kombinaci s vápníkem ovlivňuje správné fungování našeho nervového systému. Ulevuje od křečí a pomáhá s usínáním. Tryptofan se zase podílí na produkci serotoninu, což je známý neurotransmiter, který je odpovědný za dobrou náladu.

Pravidelná konzumace může podle některých studií působit protizánětlivě. Lidé, kteří do jídelníčku pravidelně zařazují tato semínka, mají také mnohem nižší hladinu C-reaktivního proteinu, který je významným ukazatelem zánětlivosti v těle. Za tento jev může zmíněný vitamin E.

shutterstock_1902726058.jpg

slunečnicová semínka na lžíci
Zdroj: 
Shutterstock
Slunečnicová semínka jsou plná tuku. Tak jen pozor, pokud přemýšlíte o redukční dietě.

Ten je zodpovědný taky za ochranu srdce a našich cév a významně se podílí na zvyšování imunitní odpovědi těla člověka. Pravidelná konzumace slunečnicových semínek přispívá k normálnímu krevnímu tlaku a draslík působí preventivně proti vzniku srdečních arytmií. 

Protože jsou slunečnicová semínka skvělým zdrojem bílkovin a tuků, můžete jejich přidáním do potravin snížit výsledný glykemický index pokrmu. Protože ale z více než poloviny obsahují tuk, pozor na jejich konzumaci by si měli dát lidé na redukční dietě.

Jak se slunečnicovými semínky pracovat v kuchyni?

Nejzdravější jsou samozřejmě přírodní, nesolená a nepražená slunečnicová semínka. Můžete je jíst přímo, jako vložku v polévce nebo je přihodit do domácího pečiva. Můžete je ale dávat i do jogurtu, sypat do pokrmů při přípravě nebo dokonce využít celá semínka a nechat je naklíčit.

Skvělá jsou i v nejrůznějších salátech, kaších i rizotu. Skvělé je, že sama o sobě jsou chuťově neutrální, a vy je tak můžete použít jak do sladkých, tak i do slaných receptů. Denní doporučená dávka je kolem šedesáti gramů. Předávkovat se jimi ale nemůžete. Nadměrnou konzumaci odnese maximálně tak vaše figura .

Použité zdroje: 

  • https://www.jimeto.cz/slunecnice-slunecnicova-seminka/
  • https://styl.instory.cz/5720-slunecnicova-seminka-maji-zajimave-ucinky-na-nase-zdravi.html
  • https://www.kulturistika.com/vyziva/tipy-zdrave-vyzivy/pruvodce-seminky-k-cemu-jsou-dobra-slunecnicova-seminka
  • https://www.elvita.cz/clanek/slunecnicova-seminka.html