Jste zde

Umíte číst skořápky vajíček? Zjistěte, co znamenají jednotlivá čísla a písmena

vajíčka v platu Zdroj: Shutterstock
Víte, co vše prozradí malé nenápadné červené razítko na povrchu vaječné skořápky a proč dát přednost českým vejcím před těmi z dovozu?

15. 7. 2023

Vejce jsou velmi důležitou potravinou. Představují plnohodnotný zdroj bílkovin a jsou plné vitamínů i minerálních látek, které naše tělo potřebuje. Velmi důležité však je, aby vejce byla čerstvá a ideálně česká!

Nicméně poznat, která vajíčka jsou opravdu česká, není vždy tak snadné a jednoznačné. 

Na obal se nespoléhejte

Pokud chcete opravdu česká vejce, nikdy se nespoléhejte na to, co je napsáno na obale! Kód na obale se totiž nemusí shodovat s kódem na vaječné skořápce, který je při určení původu vajec zásadní. 

shutterstock_68398906.jpg

kód na vajíčku
Zdroj: 
Shutterstock
Kód, který je uveden na obale, vám řekne, kde byla vejce tříděna a balena. Pokud chcete znát skutečný původ vajec, zaměřte svou pozornost na kód, který je uveden na skořápce!

Původ vajec zjistíte podle kódu na skořápce

Malé razítko na skořápce složené z písmen a číslic je povinný údaj, který vám napoví, zda je vejce kvalitní. Skládá se ze tří částí a jeho vysvětlení obvykle najdete na vnitřní straně víka plata vajec. 

Číslo na prvním místě v kódu vám prozradí, jak (ne)pohodlný život slepice měly. Vejce s označením 0 jsou nejkvalitnější. Pocházejí z ekologického chovu, kde slepice mohou běhat venku a jsou krmeny pouze certifikovanými krmivy. V halách s výběhy žijí i slepice, jejichž vajíčka nesou označení 1. Jejich strava však nepodléhá přísným kritériím. 

Tip: Jestli nechcete platit za plesnivá nebo nakřáplá vejce, vždy zkontrolujte obsah krabičky a celistvost vajec. 

Slepice, jejichž vajíčka nesou označení 2 a 3, nemají možnost proběhnout se venku. Obvykle celý život žijí ve velké hale bez oken na slaměné podlaze nebo v případě trojek žijí dokonce celý život v malých klecích bez možnosti přirozeného pohybu. 

Písmena, která následují, značí zemi, ve které byla vejce snesena. Kromě zkratky CZ, která samozřejmě označuje česká vajíčka, můžete nejčastěji narazit na zkratku PL, která značí vejce polská, a zkratku DE, která značí vejce německá. 

Čtyřmístné číslo, které kód uzavírá, značí konkrétního chovatele. 

Trvanlivost vajec je 28 dní po snesení

Pokud chcete vejce, která jsou čerstvá, zaměřte svou pozornost na datum minimální trvanlivosti. Pomoci ale také může jakostní třída. 

shutterstock_2203925939.jpg

vajíčka v regále
Zdroj: 
Shutterstock
Pro maloobchodní prodej jsou určena pouze vejce, která nesou označení EXTRA A nebo A. 

Vejce, která jsou čerstvá, nesou označení EXTRA A a A. Přičemž jakostní třídou EXTRA A mohou být označena pouze vejce, která jsou roztříděna do 48 hodin po snášce a prodána do 7 dnů. 

Vejce, která jsou označena jakostní třídou B, jsou chladírenská nebo konzervována směsí plynů, které prodlouží jejich trvanlivost, a jsou určena pouze pro průmyslové zpracování. 

Zdroje:

  • https://www.agropress.cz/kupujte-ceska-vejce/
  • https://www.slepicar.cz/blog/63-vyznejte-se-ve-zdanlive-nesmyslnem-znaceni-vajec.html
  • https://www.vitalia.cz/clanky/vajicka-zase-za-tri-koruny-s-tim-uz-nepocitejte/
  • https://bydleni.magazinplus.cz/tipy-inspirace/1055-nekolik-tipu-jak-si-pred-nakupem-overit-ze-jsou-vejce-cerstva.html
  • https://zeny.iprima.cz/poznejte-vejce-od-stastne-slepice-co-vam-prozradi-kod-na-skorapce-89931
  • https://www.akademiekvality.cz/clanek/kod-na-vejci-ukaze-nejen-zemi-puvodu
  • https://babinet.cz/clanek-14848-naucte-se-cist-kody-na-vejcich-prozradi-o-vejcich-i-slepicich-temer-vsechno.html